1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Perakende satış hacmi düştü, ciro arttı
Perakende satış hacmi düştü, ciro arttı

Perakende satış hacmi düştü, ciro arttı

Perakende satış hacmi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 düşüş gösterirken ciro aynı oranda arttı.

A+A-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,8 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,7 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %3,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2016Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6,0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 17,3 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 8,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,0 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 16,6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacim endeksi (2010=100), Nisan 2016


Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,0 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,5 azaldı.

Perakende satış hacim ve ciro endeksleri (2010=100), Nisan 2016

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.