1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Perakende Satış Hacmi Yüzde 0,9 Azaldı
Perakende Satış Hacmi Yüzde 0,9 Azaldı

Perakende Satış Hacmi Yüzde 0,9 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılının Mayıs ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılının Mayıs ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı.
TÜİK, 2016 yılı Mayıs ayına ilişkin, Perakende Satış Hacim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3 azaldı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 2,0 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,2 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,2 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 3,5 azaldı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 1,3 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,4, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları aynı seviyede kaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 8,8 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 16,4 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,2 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2,2 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 22,2 azaldı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0,1 AZALDI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4 arttı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,2 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 6,6 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,7, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 11,2 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,0 azaldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.