1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Peygamberimiz Zemzem TOWER da mı Konaklardı ?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Peygamberimiz Zemzem TOWER da mı Konaklardı ?

A+A-

Bu soruya doğrudan “evet!” veya doğrudan “hayır!” diyecek bilgiye sahip olmadığımı peşinen belirteyim. Bu gibi derin ve girift, hükmü pek açık olmayan mevzularda bol keseden atarak bir hüküm verecek donanımda olmadığımı da beyan ederim. Bu satırlarda dile getireceğim görüş ve düşüncelerin hiçbir zaman bir fetva veya hüküm olmadığı gerçeği de zahirdir. ”O zaman derdin ne be kardeşim! Niye yazıyorsun? “ diyecek kardeşlerime bu çok önemli konunun açıklığa kavuşmasına ön ayak olacak bir adım atmak istediğimi söylemek isterim.
Bu girizgahtan sonra günümüz İslam dünyasında biz Müslümanların, hayatın amacı, yaşamanın gayesi mevzuunda peygamberimiz ve O’nun kutlu sahabelerinden çok farklı bir konumda ve durumda olduğumuzu bilmeyenimiz var mı? Gerek dünyaya, gerek ahrete, gerek mala, gerek insana, gerekse evlada, akrabaya, makama, mansıba… Bakışımız dinimizle paralel mi?
Aynı soruyu Lüks, israf, cimrilik, şatafat, gösteriş, pintilik vb. konularda da sorabiliriz. Oturduğumuz evden bindiğimiz arabaya, giydiğimiz elbiseden yediğimiz yemeklere, kolumuza taktığımız saate kadar dikkatle bakalım, bunların ne kadarı ihtiyaç ne kadarı israf biliyor muyuz?

Peygamberimizin insanın saadetini hazırlayan nedenler arasında zikrettiği:
“1- Saliha bir kadın,
2- Hayırlı ve salih evlad,
3- İyi bir komşu,
4- Güzel bir binit, (bugün için araba)
5- Geniş bir ev,”


Hadisinde ki binitten kasıt elbette günümüz için arabadır. Fakat araba dediğimiz zaman fiyatı 10 binden başlayıp 1 Milyona kadar değişen çeşitleri var. Şimdi imkanı olan bir Müslüman ,” kardeşim benim durumum iyi 300 bin liralık bir arabaya binmem bu hadisi şerife muvafık” dese dinen caiz mi? Ev var 50 bin lira, 100 bin lira, ev var 400 bin lira, 600 bin lira, 1 milyon lira. Zengin bir Müslüman; “ kardeşim Allaha şükür Rabbim vermiş, ben çok zenginim, elbette şöyle deniz kıyısında 10 milyonluk bir yalıda otururum. Allahü Teala Kuranında; “De ki: 'Allah'ın kulları için çıkardığı ziyneti ve temiz rızıkları kim haram kılmıştır?' De ki: 'Bunlar, dünya hayatında iman edenler içindir…(araf 32)” Bu durum dine aykırı mı?” Dese ne cevap vereceğiz?
Öte yandan Allahü tealanın lüks ve israfı yasaklayan ayetleri hemen aklımıza hücum ediyor. Peygamberimizin ve sahabelerin basit bir süs eşyasına, biraz büyük evlere, nasıl karşı çıktığı da İslam Tarihi kitaplarında yazılı. Bu birbirine zıt gibi görünen konuları nasıl telif edeceğiz?
Şimdide başlıktaki soruyu soralım: Peygamberimiz (sav) ve sahabeler(r.anhüma) bu gün yaşasaydı, umreye veya hacca gitselerdi nerede konaklarlardı? Lüks ve şatafatın boy verdiği Zemzem Tower gibi otellerde mi? tabi ihtiyaçların en sade bir şekilde giderilebildiği ucuz otellerde mi? Yoksa çadır kurup sahrada mı? Cevabı zor bir soru değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.