1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. PEYGAMBERİMİZİN İSİM DEĞİŞTİRMESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

PEYGAMBERİMİZİN İSİM DEĞİŞTİRMESİ

A+A-

      Hz. Cüveyriyenin daha önce “Berre “ olan ismini, yeni ismi ile değiştirdi. Hz. Zeyneb binti Cahş’ın ismi de Berre idi onu da değiştirmişti. Berre, aslında temizlik, paklık manasında idi. Rasülüllah Efendimiz s.a.v.” Rasülüllah Berre’nin yanından çıktı- Berre Peygamberimizin yanından çıktı.” Şeklinde söylenmesinden hoşnut olmamıştı.

       Not: Hz. Selmani Farisinin islamla müşerref olması is. T. C. 3. Sh. 233 de geçmektedir.

                           AHZAB HARBİ

       Ahzab, hizib’ler, guruplar demektir. Bu gazaya islam düşmanı hiziplerin, gurupların birleşip katılmalarından dolayı “ AHZAB” adı verilmiştir. Ahzab surasinin 9. Ayetinde açıklandığı üzere, Allahü Teala Müşriklerin üzerine, gökten meleklere indirmişti. Meleklerin tekbir sesleri ve silah şakırtıları onların kalbini büyük bir korku ile kaplamıştı. Düşman karargahında tam bir keşmekeş ve dehşet vardı.

     MÜNAFIKLAR

      Rasülü Ekremin fetih müjdeleri, müminlere büyük bir sevinç verirken, münafıklar bozgunculuk yaparak işi hafife alıyorlardı. Muattıp gibileri, canınızı kurtarmak için hendekler kazıp sığınmağa çalıştığınız, korkunuzdan şehir dışına çıkıp çarpışamadığınız bir zamanda, o size  Kisra’nı, Kayser’in hazinelerini vaat ediyor. Siz bu halinize bakmayıp da, onun boş vaatlerine sevinmeye çalışıp, bu ne şaşılacak şeydir diyerek, müslümanların maneviyatını kırmaya çalışıyorlardı.

       Ancak, Ahzab suresinin 12. Ayeti nazil olarak böyle söyleyenlerin münafıklar ve kalbinde hastalık bulunanlar olduğu açıklandı.

                CUMARTESİ GÜNÜ  

               Yahudilerin mukaddes günüdür. Cumartesi yasağına uymadıkları için Maymuna döndürüldükleri ve hınzıra döndürüldükleri beyan edilmektedir.

        YAHUDİLERE YARDIM EDEN MÜNAFIKLAR

     İslam ordusu 3000 piyade ve otuz altı süvariden müteşekkildi. Hz. Ebu Bekr, hz. Ömer, hz. Osman ve diğer Muhacir büyükleri ile Ensarın ileri gelenleri atlılar arasındaydı. Müslümanlar, 25 gün kadar, Beni Kureyza yurdunu muhasara altında tuttular. İslam ordusunda bulunan münafıklar, Yahudilere yardım vadinde bulunarak, direnmeleri için teşvik ettiler. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.