1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Pınar Gültekin davasında adı geçen CHP'li
Pınar Gültekin davasında adı geçen CHP'li

Pınar Gültekin davasında adı geçen CHP'li

Erkek arkadaşı tarafından vahşice katledilen Pınar Gültekin'in ailesine bir CHP'li vekil tarafından 'davadan vazgeçin' teklifi yapıldığını iddia eden Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge bugünkü köşe yazısında kendisine CHP'den gelen telefonu yazdı.

A+A-

Fatih Çekirge'nin bugünkü köşe yazısı şöyle;

Olay şu...
Vahşice katledilen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Bey’e, bir CHP milletvekilinin telefon açtığı ve “şikâyetinden vazgeçmesi için” talepte bulunduğu iddialarını yazmıştım.

Pınar Gültekin’in babası bu talebi aynen geri çevirmiş.

Bu olayı ailenin avukatı Dr. Rezan Epözdemir’e soruyorum.

Aynen şu cevabı veriyor:

“Evet, Fatih Bey, yazınız doğrudur. Müvekkil (Pınar’ın babası Sıddık Bey) kendisine böyle bir telefonun ve talebin geldiğini söyledi. Hatta telefon numarasını gösterdi, WhatsApp profilinden de baktık. Gerçekten bir milletvekili. Sıddık Bey, kendisine gelen bu talebi refüze ettiğini de söyledi. Ayrıca bununla ilgili kendisiyle başka temaslar da olmuş. Dolayısıyla yazınız içerik itibarıyla doğrudur. Fakat arayan milletvekilinin ismini kendisi 4 Ocak’taki duruşma sonrasında açıklayacağını söyledi. Bu konuda benden bir hassasiyet rica etti. O nedenle kendisi duruşma sonucunda uygun görürse açıklayacaktır. Görüşmenin muhatabı ben olsaydım, ismi çekinmeden açıklardım. Sonuçta kadın cinayetleri ve şiddet Türkiye’nin kanayan bir yarasıdır. Böyle bir teklif hangi siyasetçiden gelirse gelsin kabul edilemez. Gayri ahlakidir. Fakat isim konusunda muhatap müvekkil olduğu için kendisi açıklayacağını ifade ediyor. Biz de bu iradeye saygı duyuyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TELEFON

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel aradı ve aynen şöyle dedi: “Fatih Bey, sabah erkenden yazınızı okuduk ve Sayın Genel Başkanımıza sunduk. Kendisi bu olayın bütün detaylarıyla araştırılmasını istedi. Tabii bizim için böyle bir şey kabul edilemez. Bu nedenle 4 Muğla milletvekillerimizle bir videokonferans yaptık. 3’ü aileyi hiç tanımadıklarını söyledi. Birisi ise Pınar’ın babasına telefon açtığını ve taziye maksadıyla olduğunu ama böyle bir konuşma yapmadığını söyledi.”

Bu noktadan sonra Özgür Özel’le aramızda şöyle bir diyalog geçti:

 Sayın Özel, ben olayı duyduğumda mağdure ailesinin vekili avukat Dr. Rezan Epözdemir’e sordum, kendisi doğruladı.

“Genel Başkanımızdan da aldığımız talimat gereği hem Rezan Bey’le hem de Pınar’ın babasıyla konuşacağız. Sonuçta çıkan gerçeğe göre gereği neyse yapacağız. Elbette böyle bir şey varsa parti olarak buna göz yummayız.”

CHP MUĞLA VEKİLİNDEN MESAJ

Tam avukat Dr. Epözdemir, “Evet, bu telefon ve talep doğrudur. Kendisi bana anlattı. Ancak isim veremiyorum” dedikten birkaç saat sonra...

Bu defa CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin aradı. Ve bir açıklama gönderdi. Gazetecilik gereği o açıklamayı da özetle yayınlıyorum:

“Sayın Çekirge,

Pınar Gültekin cinayetine ilişkin yazınızı herkes gibi dehşetle okudum ve ürperdim. Yazıda bir Muğla milletvekilinin işaret ediliyor olması nedeniyle zan altında kalan 4 Muğla milletvekili olarak hızla görüntülü bir görüşmeyle bir araya geldik. Yazıyı değerlendirdik. Diğer 3 Muğla milletvekili arkadaşım davayla ilgilendiklerini ancak aileyle hiçbir zaman bir görüşme yapmadıklarını ifade ettiler. Yazınıza konu olan Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin’e taziye telefonu açan tek milletvekili olarak konuya açıklık getirmesi gerekenin ben olduğum kanaatine vardım.

Ben, 22 Temmuz’da cenazenin Bitlis’in Hizan ilçesinde defnedilmesinin ardından 23 Temmuz günü saat 18.57 civarında cep telefonumdan kendisiyle 1-1.5 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdim. Görüşmede yalnızca taziye dileklerimi ve olaydan duyduğum üzüntüyü ilettim. Yazıda bahsi geçen ifadeleri kullanmam mümkün değildir. Oğlu canavarca bir cinayet işleyen Ayten Avcı ile de olaydan sonra ne yüz yüze bir görüşme ne bir mesajlaşma ne de bir telefon görüşmem kesinlikle olmamıştır. Bu olayı ve davayı ilk günden beri takip ediyoruz. Katilin hiçbir indirimden yararlanmadan en ağır şekilde cezalandırılması için Muğla milletvekilleri olarak elimizden geleni yapacağız. Bugünkü yazınız ışığında sizin gibi değerli bir gazeteciye konuya ilişkin olan biteni tüm açıklığıyla anlatma gereği hissettim. Saygılarımla.”

Evet arkadaşlar...

Bir tarafta acılı bir babanın davanın avukatına söyledikleri...

Ve avukat Epözdemir’in bu talepleri ve konuşmayı doğrulaması...

Diğer tarafta milletvekili Girgin’den gelen bu açıklama...

Sonuç olarak...

Genç kızımız Pınar Gültekin’in feci şekilde katledilmesinden sonra yargı süreci devam ediyor.

Ama işte bu arada böyle olaylar da ortaya çıkıyor.

Tabii şöyle bir soru da var:

Böyle bir telefon gelmese, böyle bir teklif olmasa acılı baba bunu neden uydurup avukatına anlatma gereği duysun?

Kadın cinayetleri ve kadına şiddete karşı bu olayları bütün gücümüzle takip edeceğiz.

Ve Pınar’ı katledenlerin yargılandığı mahkemeyi de en ince detayına kadar izleyeceğiz.

SKANDALA TEPKİ YAĞDI

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan: Açıklama yapmak için iddiaya ismin netleşmesini bekleyeceğiz.

 AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete: 10-15 gün önce de Muğla'da CHP İl Meclis Üyesinin, sekreterini taciz ettiği gündeme geldi. Taciz mağduru kadın, olayı il başkanına söylüyor, il başkanı da 'Sizi barıştıralım' diyor. Tacizi kapatmaya çalışan il başkanı, cinayeti örtmeye çalışan bir milletvekili. CHP'nin Muğla'daki profili bu.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen: CHP Muğla milletvekili eğer şerefin varsa hemen istifa et. Biz Bodrum'da katil vekili görmek istemeyiz. Bodrum'a gelirsen çok misafirperver olmayız, haberin olsun.

 AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Bugüne kadar sürekli dile getirdikleri kadın hakları, kadına şiddet ve tecavüz gibi konularda ne kadar samimiyetsiz olduklarına bir kez daha şahit olduk. CHP, tüm değerleri rafa kaldırmış durumda, çöküşün eşiğine geldiler. Bir CHP'li vekilin hunharca katledilmiş bir genç kızımızın ailesine 'davadan vazgeçin' dediği iddiası son derece vahim. Alçak bir katili korumak görevi bir milletvekilinin görevi değil. Bir milletvekilinin böyle adi bir suç davasına müdahil olabilme ihtimali dahi korkunç. Hukuk, insani ve vicdani değerler bu kadar ayaklar altına alınamaz. Kılıçdaroğlu'nun bir süre yalan ve hakaret siyasetine ara verip bu konunun üstüne gitmesi gerekiyor. Söz konusu ahlaksız ve insanlık dışı iddialara rağmen adalet yerini bulacaktır.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım: İddialar doğruysa bunun izahı mümkün değil. Ortada vahşice bir cinayet var. Kim böyle bir şeye sahip çıkarsa bu sapkınlıktır. Bu hiçbir şekilde izah edilemez.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy: Eğer bir milletvekili iddia edildiği gibi bu konuda devreye girmişse bu, vicdanlarının tamamen köreldiğini gösterir. İnşallah bu yaşanmamıştır, böyle bir şey yapmamışlardır.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.