1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Piyasalar, Ekonomi Ve Konya Şeker
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Piyasalar, Ekonomi Ve Konya Şeker

A+A-

Her sektörün lokomotifi vardır.
Bu lokomotif düzenli, sağlıklı yoluna devam edebilirse o sektörde iş de olur, aşta, üretimde.
Eğer bu sektörde sıkıntılar varsa, piyasa da rahatsızdır.
Türkiye’miz tarım ülkesidir. Sanayi ile tarımı bir arada götürdüğümüz sürece Türkiye kalkınacaktır. Bir tarafı yüceltmek, diğer tarafa bakmamak ise, sakat bir ekonomi, sıkıntılı bir ülke meydana getirebilir.
Türkiye tarım sektörü ile Sanayi sektörünü ayakta tutmak zorundadır. Tarım olmaz ise Türkiye olmaz, Konya olmaz ise tarım sektörü sağlıklı değildir.
Türkiye kendi üretebileceği tarım ürünlerini çiftçiye destek vererek kendisi üretmelidir. Çiftçiye bazı konularda ve girdilerde suspanse edilmelidir. Türk tarımı ve çiftçisi çalıştırılmalı, dinamik tutulmalı ve çiftçiye yol gösterici olunmalıdır.
Türkiye yağlı bitkilerde ileriye götürülmelidir. Yağ açığı kapatılmalı dır. Bugün görebildiğim kadarıyla Orta Anadolu’da Konya yağlı bitkiler ve ayçiçeği ekim, üretiminde Trakya’ya ulaşmış görünüyor. Bundan 10-15 yıl önce Konya çiftçisi Ay çiçeği ekimine çok uzaktı.
Hayvancılık desteklenmelidir. Dışarıdan canlı hayvan, tarım ürünleri ithalatı asgariye indirilmelidir.
Bugün Konya’da Pancar üretimi iyi sevilerdedir. Kota sıkıntısına rağmen durum daha iyi olacaktır. Burada gerek pancar, gerekse patates üretimi ve Ayçiçeği üretimi ve ekonomik hale getirilmesinde Konya Şeker’in payı inkâr edilemez bir konumdadır.
Panko Birlik Genel Başkanı Recep Konuk bu konuda Konya çiftçisinin önünü açtı. Ufkunu genişletti ve verdiği desteklerde Konya çiftçisi kalkınma yolunda büyük mesafe kat etti. Zamanında verdiği destek ile çiftçi nefeslendirildi.
Yaptığı yatırımların geniş bir yelpazeye yayılması, çiftçiye ve çalışanlara çalışma şevki verdi.
Gerek siyasi, gerekse bazı olumsuzluklar nedeniyle ekonomi sıkıntılı bir dönem geçirirken, bu sıkıntılardan Konya Şeker’in verdiği destek ile Türk çiftçisi fazla etkilenmemektedir. Tarım varsa, çiftçilik canlı ise piyasalarda hareket vardır. Yoksa piyasalar da sıkıntı büyür gider.
Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi de işsizliktir. Konya şeker kendi alanında işsizliği azaltmakta ve köylüye, işsiz kimselere iş kapısı da açmaktadır.
Bugün Dünya Pancarda Konya'yı İzliyor.
Konya Şeker, 16 polar pancara 152 lira fiyat verdi, pancarın primlerle ortalama fiyatı 188 liranın üstüne çıktı. Pancar üretiminde dünya ülkeleri ise Konya’yı takibe başladı.
KONYA ve Çumra’daki iki şeker fabrikasında, ayrıca Altınekin’de ayçiçeği yağı, Beyşehir-Seydişehir arasındaki Seydibey patates üretimi, Torku’nun ürettiği ürünlerle Türkiye’de eski bir çok firmayla yarışmakta ve yer yer bunları geçmiş durumdadır. Yaptığı üretimle ülkemiz pancar şekeri üretiminin beşte birinden fazlasını üreten Konya Şeker, alımını gerçekleştirdiği 3 milyon 320 bin ton pancar karşılığı üreticiye yaklaşık 596.312.396 liralık ödeme gerçekleştirdi. Geçtiğimiz kampanya döneminde Konya Şeker 18.154 üreticiye sözleşmeli ekim yaptırırken üreticiyi tohum tarlaya düşmeden avansla desteklemeye başladı ve ürün bedelinin yaklaşık yüzde 53.52’sine karşılık gelen 319.148.554 TL’yi ayni ve nakdi avans olarak ödedi. Konya Şeker, pancar üreticisine toplamda 596 milyon 312 bin 396 TL ödeme gerçekleştirmiş olacak.
Üreticinin ürettiği ürünün hakkı olan bedeli alın teri kurumadan almasını Konya Şeker’in değişmez ilkesi olarak ilan eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, dünya şeker pancarı üretiminde ne yaptığı, nasıl ürettiği izlenen ve örnek alınan bölgenin Konya olduğunu belirterek, “Şeker pancarında Konya pozisyon değiştirmiştir. Dünün tarımsal üretimde, şeker sanayinde dünyayı takip etmeye çalışan Konya’sı geride kalmıştır. Bugün hem tarımsal üretimdeki başarısıyla hem şeker sanayisiyle örnek alınan, modellenen bir Konya vardır. Yani Konya’nın tarlaları da şeker fabrikaları da dünyanın birkaç adım önündedir. Mesela Konya, şeker pancarı üretiminde bu sene 17,88 ortalama polar oranı yakaladı. Hektardan üretilen şeker pancarı tonaj ortalamasında 80 tona ulaştık. Hektardan alınan pancar şekeri ortalamamız 11,5 tonu buldu. Bu oran dünya ortalamasının ciddi oranda üstündedir. Konya, hektardan alınan şeker miktarında AB ortalamasının yaklaşık 500 kilogram önüne geçmiştir. Bu önemli bir gelişmedir, ciddi bir hamledir.
Konya’nın AB’nin önüne geçmesi bu gayretin sonucudur. Tarlada hem yüksek tonajlı üretim yapmak hem de şeker oranı yüksek pancar üretmek üretici açısından önemlidir. Konya üreticisi zaten pancarını Konya Şeker’e dünyanın en iyi fiyatıyla verebiliyor.
“Bizim bir tane amacımız var, daha çok üretim, daha çok ürün, daha nitelikli üretim ve ürüne en iyi fiyat” diyen Konuk, “Yapılan her yatırım bu amacı laf olmaktan çıkarıp, uygulamaya taşımak içindir.
Mesela dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri İngiltere. O İngiltere’de bu sene pancar üreticisinin 16 polar pancar için ton başına eline geçen para 31,6 Sterlin. Yani Türk Lirasıyla karşılığı 116 Lira. Konya üreticisinin pancarı ise 152 lira. İngiltere bizden sonra dünyada pancara en iyi fiyatı veren ülkelerden biri. Ancak altını çizerek söylemek istiyorum, bizden sonra biz bu sene üreticimize pirimler hariç onlardan yüzde 31 fazla fiyat verebildi.
Yani kısacası Türkiye’nin Konuk gibi müteşebbislere ihtiyacı var. Kalkınmanın yolu ise üretmekten, üretilene hak ettiği değeri vermekten geçer.


 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.