1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Piyasaya ilaç olacak
Piyasaya ilaç olacak

Piyasaya ilaç olacak

Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfırlanması mobilya ve inşaat sektöründe ÖTV’nin yüzde 8’e düşürülmesi piyasayı hareketlendirecek. ÖTV indiriminin ekonomideki daralmaya da ilaç olacağı kaydediliyor.

A+A-

Arçelik Ağırbaşlı Mağaza Müdürü Mustafa Bülent Beştav, 30 Nisan’a kadar beyaz eşyalardaki ÖTV’nin sıfırlanması sonucunda piyasaların canlanacağını söyledi. Beyaz eşyalarda ÖTV’nin kalkmasını sadece 30 Nisan’la sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayan Beştav, “Buzdolabına Özel Tüketim Vergisi koyulması bana garip geliyordu. Buzdolabı ya da çamaşır makinası olmayan ev yok. Buna en başından beri Özel Tüketim Vergisi koyulmasının yanlış olduğunu düşünüyordum.” dedi.

ÖTV’nin geri çekilmesi üzerine meraklı bekleyiş içerisine girdiklerini belirten Beştav, beyaz eşyada yüzde 6, 70 ÖTV oranının kalktığını ifade etti. Vatandaşın bekleyiş içerisine girdiğini, devletin bu uygulamasının yanında firma olarak kendilerinin de ayrıca destek vereceklerini açıklayan Beştav, “Devletin yapmış olduğu uygulamayla, firmamızdan bizde destek verelim istiyoruz. Böylece piyasa hareketlensin. Buradaki amacımız ucuz mal alınması değil, önümüzdeki zor süreçte ekonomimizin canlanması için yapılan bir şey. Televizyon, cep telefonları hariç tüm ürünlerde yapılması da güzel.” diye konuştu.

Bin liralık üründe 70 TL’lik bir indirim olacağını kaydeden Beştav, “Yüzde 6.70 oranını yuvarlarsak 7 oranında bin liralık ürün 70 liralık gibi bir düşüş sağlanmış olacak. Ama biz bunu fırsata çevirmek için bayi olarak da talebimiz oldu. Devletin vermiş olduğu destek bizimde vermiş olduğumuz destekle iyi bir ivme kazanacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Mustafa Bülent Beştav, hava şartlarının ağır gitmesi ve doların yükselmesiyle satışlarda ciddi bir düşüşün yaşandığını söyledi. 30 Nisan’a kadar ÖTV’nin kalkmış olmasının kendilerinede olumlu yönde ivme kazandıracağını dile getiren Beştav, satışlarının bu sayede artacağını düşündüklerinin altını çizdi. Beştav: “Temmuz, Haziran gibi yaz aylarında düğün sezonu nedeniyle satışlarımız zaten yoğun oluyor. Ayrıca evde çamaşır makinası bozulduğunda mecbur almak zorundasın hiçbir kadın ben elde yıkıyorum demiyor. Eskisi gibi tamir edeyim kullanayım devri de bitti. Kullan at mantığı var çünkü almakta kolaylaştı. Haziran’daki düğünlerin ramazana özellikle yaza denk gelmesi sebebiyle beyaz eşya alımları sıkışıyordu. Bu kampanya ile yazın evleneceklerin ÖTV’den dolayı daha önce beyaz eşyalarını alması çok doğal.” dedi.

Beştav, son olarak beyaz eşyadaki ÖTV’nin en başından beri hiç olmaması gerektiğini söyleyerek sözlerini şu şekilde sonlanırdı: “Buzdolabı ya da çamaşır makinası olmayan ev yok. Buna özel tüketim vergisi koymanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Sadece 30 Nisan’la sınırlı olmaması komple kalkması gerektiğinin faydalı olacaktır. Ama en azından 30 Nisan’a kadar kalkmış olması da halkta olumlu bekleyişe sebep oldu. ÖTV 80 ekrana 102 ekrana koyulabilir ama 40 ekrana koyulamaz. Bu şuna benziyor araç vergisi ödüyorsunuz. 410 lira araç vergisi ödüyorum motoru 2 bin olduğu için ama arabayı satmaya kalksam 20 bin civarında. Patronumun arabası benden daha çok yeni modelde ama motorunun küçük olması sebebiyle benden daha düşük vergi ödüyor. Arabanın değeri benimkinde 5-6 katı yüksekliğinde. Arabanın değerine göre değil motor hacmine göre vergi alıyor. Devletin bazı yanlışlıkları var buda onlardan biriydi. Zorunlu olması gereken 7-8 kilo çamaşır makinasına özel tüketim vergisi koyulmaz ama 12 kiloluk çamaşır makinasına bunu koyabilirsin. Bunlar lükse özele giren şeylerdir.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.