1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Pkk’nın Bekleyişi !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Pkk’nın Bekleyişi !..

A+A-

Uzunca bir zamandır PKK ile Güvenlik güçleri arasında ciddi bir çatışma yoktur. Bunun nedeni sürdürülen süreç.
Bu süreç kimilerine göre taviz verilerek yapılmakta, kimilerine göre ise başarılı bir yöntem ile akan kanın durdurulması, yıllarca heba olan maddi varlıklar.
Ne olursa olsun diyorsak, gerçekten kan durmuş görünüyor. Ancak bu kez dağdan çok, şehirlerde PKK ve yandaşları boy gösteriyor.
PKK’nın Türkiye Büyük Millet Meclisindeki uzantıları ise 30 Mart sonrasında özerklik için hazırlık yapıyorlar.
Sonuç ne olur bilinmez ama, ufukta çok parlak bir görüntü yok. Kimse kusura bakmasın 30 Mart sonrası eğer PKK’nın isteklerine cevap verilmez ise Türkiye’de işler çok çetin ve zor olacak.
Daha önceleri de yazdım. Bunu bilmeye de çok kahin olmaya gerek yok. PKK eğer bugün pek kıpırdayamıyorsa veya sınırlarımızdan Allah’a şükürler olsun, şehit haberleri gelmiyorsa, burada PKK’nın toparlanma dönemi geçirdiğinden diye düşünmekteyim.
Bakınız:
Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde Irak sınırında yapılan güvenlik yolu çalışmalarında önlem alan güvenlik güçleri ile iş makinelerine sınırın Irak tarafından PKK'lılar tarafından ateş açıldığı haberlere düştü. Bu adamların ne yaptığı belli değil. Ne istedikleri belli de, kimse anlamıyor. Bu ülkeyi kalkındırmak istememekte ve üykenin kaynaklarını yok etmektedirler. Tablonun böyle olduğu su gibi aşikar. Bunlar bugün sessiz kalıyorlarsa, hani Anadolu’da bir söz var :
“Susuzluklarından yayılmamaktadırlar. Fırsatını bulunca yine sütlerinin, kanlarının gereğini yapacaklar. Bunlara insanlık yaramamaktadır. Sınırda PKK’nın taciz ateşine karşılık Güvenlik güçleri ateşe karşılık verirken, yaklaşık 500 köylü, olası çatışmanın önüne geçmek için sınıra doğru yürüyüşe geçtiği bildirilmektedir. Demek ki, yerel halk bunların icraatlarına karşı.
Olay şu :
Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölmesi ardından, Ortasu Köyü'nün Irak sınır kesimindeki bölgeye güvenlik yolu yapılmaya başlandı. Geçen Aralık ayında başlanan yol çalışmasına köylüler karşı çıkanken bugün, bölgede güvenlik önlemi alan askerler ve iş makinelerine sınırın Irak tarafındaki PKK'lılar tarafından taciz ateşi açıldı. Atılan bir roketatarın isabet ettiği bir iş makinesi hasar gördü.
PKK'lıları ateş açması üzerine askerler karşılık vererek PKK'lıların bulunduğu bölgeye ateş açtı. Zaman zaman karşılıklı ateş açmalar sürerken, bölgeye helikopterlerle askerler indirildi.
Bu arada 2 yıl kadar önce düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerinin oturduğu Gülyazı ile Ortasu Köyü'nde oturan yaklaşık 500 köylü, askerler ile PKK'lılar arasında olası bir çatışmayı önlemek için sınır kesimine doğru yürüyüşe geçti. Köylülerin yürüyüşü sürerken, askerler bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.
Yazımı bir fıkra ile bitireyim:
Monşer uçağa biner, Uçakta yemek gelir.
Monşer, hostese sorar ..
- Bu ne eti ?
Hostes
Domuz eti efedim.
Monşer:
İnancım gereği domuz eti yemiyorum, haram.
Uçakta diğer koltukta bulunan yolcu cevap verir:
- Kul hakkı yemek haram değil mi, Dürzî?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.