1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Plakalarda yeni dönem
Plakalarda yeni dönem

Plakalarda yeni dönem

2017 yılıyla birlikte araba plakalarında yeni düzenlemeler gidiliyor. 7 Haziran seçimleri ve artan terör olayları nedeniyle, plakaların üzerindeki mührü artık darphane hazırlıyor. Darphane mührünün Konya’ya 10 gün içerisinde gelmesi bekleniyor

A+A-

Konya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Can, her ilin ayrı mührü olacağını ve böylece sahteciliğin önüne geçileceğini kaydetti.

Yeni dönemle birlikte mührü taşımayan plakaların geçersiz sayılacağını ve 412 TL de para cezası olacağı bilgisini veren Kemal Can, bu sayede darphanenin bastığı mührün sahtesini yapmanın mümkün olmayacağını vurguladı. Yapıldığı taktirde ise Can, “Darphaneden çıktığı için kalpazanlıkla eşdeğerde muamele görecek ona göre yargılanacak. 5 bin TL de para cezası olacak yani cezalar artık caydırıcı olacak.” dedi. Kemal Can yeni plakalar hakkında şunları kaydetti: “Uygulamada sadece mühür değil yazılarda da değişiklik olacak. Örneğin; 42 olan plakamızdaki 4’ün ağzı kapalı olacak. Eğer 4 numarasının ağzı açık olursa kabul edilmeyecek. Yazılar daha zayıf olacak, iri olmayacak. Diğer yandan mührümüz artık değişti. Yeni gelen mühürde T.C ibaresi var ve yapımı daha zor hale geldi. Önceki uygulamada bizim kaşemiz vardı ve diğer odalar veya art niyetli kişiler tarafından benzeri yapılabiliyordu. Ancak yeni düzenleme ile devletin kendi kaşesi var. Tüm plakalarda zorunlu hale gelecek. Zaten muayene istasyonuna gittiğinde, darphane mühürlü olmadığında muayene istasyonunda bu birinci kusur olarak gözükecek ve aracın muayenesi yapılmayacak.”

10 GÜN İÇİNDE KONYA’YA GELECEK

Önceden emniyetin mühürlediği plakayı sonra kendilerinin mühürlediklerini ifade eden Can, emniyetin mührünü görmeden plakaları mühürlemediklerini belirtti. Kemal Can, bu uygulamanın kalkmasıyla mühür sorumluluğunun sadece kendilerine düştüğünü böyle olunca da sahte plakaların daha kolay ortaya çıktığını vurguladı. Can, “7 Haziran seçimi sonrasındaki terör olaylarının artmasıyla bombalı araçlar sahte plakalarla bu işin yapıldığını gördük. Sanayiye gidilip istenilen plakayı bastırılabiliyordu. Bizim plaka mühürlerinde sadece TÜŞOF (Türkiye Şoförler Federasyonu) 42, Konya bunlar vardı. Federasyonun aldığı bir kararla bu mühürleri devletin darphanesinde bastırarak gerçek bir mühre çevirdik. Bunu da plakaların alfabetik sırasına, illere göre dağıtımına başladı. Tabi Türkiye genelinde 720 tane şoförler odası var. Bunların yüzde 90’ında plaka basım yetkisi var. Hepsine mühür yapılması biraz zaman alıyor. İllere de alfabeye göre dağıtılıyor. Bizde de herhalde 10 güne kadar sıra gelecek. Bizim de mühürlerimiz darphaneden basılmış olacak TC li olacak.” şeklinde konuştu.

Kemal Can son olarak bu yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye genelinde bütün mühürlerin dağılmış olacağına dikkati çekerek, darphane mührünü oda binasında ücretsiz olarak basılacağını duyurdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum