1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. PLASTİK POŞET GİBİ PLASTİK BARDAKTA MASUM DEĞİL
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

PLASTİK POŞET GİBİ PLASTİK BARDAKTA MASUM DEĞİL

A+A-

Geçenlerde bir market sahibi arkadaşımla akşam saatlerinde sohbet ederken eline aldığı pet bardağı göstererek, onlarla sıcak içecek içmenin insanı sağlık noktasında ne kadar kötü noktalara taşıyacağına dair düşüncelerini anlattı. Pet bardağın en altını çevirerek orada yazılı olan 5 rakamını göstererek, bu rakamın bardaktan bardağa 1’den 5’e kadar numaralandığına işaret etti. 
Sebebi neymiş biliyor musunuz?  
Rakam 5 olduğu zaman kanserojen olarak en riskli ürün olmasıymış. Sırasıyla 4, 3, 2, 1 olarak düştükçe riskte belli oranda düşüyor ama kanser tehlikesini asla sıfırlamıyormuş. 
Konu çok önemli arkadaşlar. Ben köşemden bu tehdide dikkatinizi çekmek ve bu tehlikeden mümkün mertebe uzak durmanızı acizane tavsiye etmekle mükellefim. 
Allah tüm insanlığı böylesi ciddi tehlikelerden esirgesin. 
Arkadaşımla sohbet sürerken, pet bardaklarla sıcak içecek içmenin akıl karı olmadığını ama soğuk olduktan sonra her türlü içeceğin içilebileceğini ve risk teşkil etmediğini de belirtti. 
Sıklıkla rastlıyorsunuzdur. Birçok yerde çay ve kahve gibi sıcak içecekler ikram edilirken pet bardaklar kullanılabiliyor. Lütfen bugünden itibaren bu tehdide dur diyerek yaşamınızı ve çevrenizdekilerin yaşamını risk almaktan korumaya gayret gösterin. Şu naylona dayalı bilinçsiz yapımız artık sona erdirilmeli ve bu hatada ısrar edenlere yaptırım uygulanmalıdır. 
İşin kötüsü, bu tehdidi birçoğumuz bildiği halde vurdumduymazlık kaynaklı olsun, bana bi şey olmaz cahilliği olsun, benzeri birçok saçma düşünceyle umursamaz yapımızı sürdürüyoruz. 
Hastanelere gidip görün, doktorlarla görüşün. Her geen gün artan kanser hastalarının artmasının nedenlerini araştırın. Körükörüne bir yaşama intibak etmeyin. Doğruları tespit ederek, herkesi doğru yönde bilinçlendirmek ve hayatımızı en kaliteli şekilde yaşayabileceğimiz bir mantıkla hareket planı sağlamak zorundayız. 
Hepimizin, çoluğu çocuğu var, eşi dostu var. Konusu komşusu var. Birbirimizi böylesine etrafımızda kol gezen tehditlere karşı uyarmak ve uyandırmak milli bir görev gibi addedilmelidir. 
Geliştik naralarıyla son model lüks hastanelerle övüneceğimize, o hastanelerin sayısını minimize edecek ve halkı bilinçlendirecek kültürlü bir neslin oluşumu için daha fazla gayret göstermek durumundayız. 
Aksi takdirde gün gün eksilerek bu dünyadan ahirete sevk sürecini hızlandırmaktan başka bir şey yapmamış oluruz. 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Metintaş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, anayasasında da yer aldığı gibi çevre sağlığına önem veren ülkeler arasında olduğunu belirterek, günlük uygulamalarda bilinen ya da bilinmeyen birçok madde veya uygulamanın insan sağlığına zarar verebildiğini söylemiş. 
Plastik bardaklar ve bu bardaklarda tüketilen çay, kahve veya sıcak içecekler konusunun üzerinde ciddi olarak durulması gereken konulardan biri olduğunu anlatan Prof. Dr. Metintaş, şöyle konuştu: "Plastiklerin aslında gıda ambalajı ve sunuş aracı olması günümüzde geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Gıdanın, kimyasal ve bakteriyolojik bulaşmaması çok önemlidir. Temizlik ve kolay uygulanımı nedeniyle plastik bardaklar geniş kullanım alanı bulmuştur. Ayrıca plastik bardakların kolay taşıma ve tüketim kolaylıkları da bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir saklama veya servis kabının, yiyeceğin kalite ve tadını değiştirmemesi, insan sağlığı açısından toksik bir tehlike yaratmamış ve gıda ile temasta bulunacak nitelikte olmaması gerekir." Prof. Dr. Metintaş, plastik bardaklar içerisine konulan 70-90 derece sıcaklığındaki içeceklerin, içinde bulunduğu plastik malzemeyi ısı etkisiyle çözüp monomerlerine ayırdığını belirterek, bunun tehlikeli sonuçlara yol açtığını bildirdi. Monomerlerin insan sağlığına zararlarının bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Metintaş, şöyle devam etti: "Bu monomerler tehlikeli kanserojen malzemelerdir.
Köpük bardakların ısıya dayanıklılığı daha yüksektir. Ancak, daha yüksek ısıdaki sıvılar bu materyalin de çözünmesini sağlayabilir. Bu durumda yine monomerik gruplar sıvıya geçecek ve oral (ağız) yolla bünyeye toksik madde alımı gerçekleşir. Şu anda plastik bardaklardaki sıcak içeceklerin bazı kimyasal reaksiyonlara yol açtığını biliyoruz. Plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan uzun süre sıcak sıvı içenler kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir."
Değerli okurlarım, uzman görüşünü de buradan sizinle paylaştım. Hem plastik, yani pet, hem köpük bardakların tehlikelerine dikkat çektim. Hayatımızı düzene sokalım ve olabildiğince cam bardak kullanmaya özen gösterelim.

Bu yazı toplam 1216 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.