1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. POLİS TEŞKİLATI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

POLİS TEŞKİLATI

A+A-

İnsanların ve canlıların yaşama tutunmakta beklediği en önemli unsurun can güvenliği olduğunu düşünüyorum.

Can güvenliği olmayan yerde her şey olsa bile insan yaşamakta zorlanır, hatta burada kalmak istemez.

Güvenlik güçleri ve polis bizim can güvenliğimizdir. Başımız dara düştüğü zaman  ilk baş vuracağımız kurum Polis teşkilatıdır.

Bilinen bir söz vardır.

Karakollar adaletin ilk basamağıdır. Burada başlayan adalete giden yol, doğru ve adil ise sonucunda doğru olacağını düşünmekteyim.

Polis suçlulara, kanun kaçakçılarına karşı demir bir yumruk gibi, masum ve hak arayanlara karşı da pamuk yumağı kadar yumuşak olmalıdır.

Maalesef bu teşkilat içinde de  bozulmuşlar, mayası bozuklar olmuştur ve olmaya devam edecek ama, bu teşkilatın bir nevi sevgi, kutsal mekan, şefkat evi olduğunu herkes düşünmelidir. Polis teşkilatı Devletin polisi olmalı, onun bunun oyuncağı, fraksiyonların odağı haline getirilmemelidir.

Bugün Polis teşkilatı 173 yaşında!

Yaklaşık 2 asırdır Türk halkının canını, malını ve namusunu korumak için görev yapmaktadır. Ancak zaman zaman iktidara muhalif gruplara uyguladıkları orantısız güçle gündeme gelseler de bugün evlerimizde huzurla oturmamızın, sokakta yürümemizin teminatı olan emniyet güçleri gece gündüz demeden mesai yapıyor.

Bugünkü Türk polis teşkilatının tarihi Osmanlı’nın Söğüt ve Domaniç’te devletleştiği 1299 yılına kadar gidiyor. Osman Bey Karahisar’ı ele geçirdikten sonra kentin yönetimini oğlu Orhan Bey’e verdi. Orhan Bey’in yanına ise güvendiği arkadaşı Gündüz Alp’i subaşı olarak verdi. Gündüz Alp bugünkü anlamında Türklerin ilk polis amiri olarak biliniyor. Gündüz Alp kent içerisindeki askerleri disipline ederek eğitti ve Karahisar’da asayişi sağladı.

 

Osmanlı döneminde çok uzun yıllar polis teşkilatı askeriyenin içinde yer alıyordu. Yıllar içerisinde Osmanlı’da asebaşı olarak bilinen gece bekçiliği sistemi de kurulmaya başlandı. İstanbul’un Fethi’nin ardından emniyet makamları sadrazam, yeniçeri ağası, falakacı, cebecibaşı, kaptanpaşa, topçubaşı, bostancıbaşı, kadı ve böcekçibaşı’ndan oluştu.

 

Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından sonra gerek Osmanlı başkentinde ve gerekse illerde iç güvenlik hizmetlerinin eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmesine rağmen güvenlik hizmetlerinin birçok makam ve kişilere bağlı olarak yürütülmesi uygulaması sürmüştür. Örgütlenme açısından ve uygulamadaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla 10 Nisan 1845'de

İstanbul'da "POLİS" adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur.

 

 Yapılan araştırma ve incelemeleri gerçekten de 1845 tarihli Polis Nizamnamesi'nin kendisinden yarım yüzyıl kadar önce çıkarılan "Paris Emniyet Müdürü'nün Görevlerini Düzenleyen Kararname" ile madde madde karşılaştırılması sonucunda kaynağının bu metin olduğunu ortaya koymaktadır.

 

"Polis" adıyla ilk kez kurulan teşkilata ve yabancı elçiliklere de duyurulan 17 maddelik Polis Nizamnamesi ile getirilen yeniliklere rağmen karışıklıklar tümüyle ortadan kaldırılamamış, Başkentte polis hizmeti Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan bir teşkilat tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Taşrada polis hizmeti ise, sipahiler ve İstanbul'da olduğu gibi memleketin birçok illerinde kurulan Asakir-i Mansure Alaylarına verilmiştir.

Kuruluş döneminde Osman Bey zamanında "Subaşı" lar köylerin ve şehirlerin güvenliğini sağlarlardı.

-Yükselme dönemi "Fatih" döneminde "Cebel-ü" ler ve "Cebecibaşı"lar.güvelikleri sağlarlardı.Taşralarda ise "Kapan Eminleri" polis görevini görürlerdi.-II.Meşrutiyetten sonra ise demokratik düzenlemelere gidildiği için teşkilatlarda da yenilenmeler olmuş; "Emniyet-i Umumiyye Teşkilatı" II.AbdulHamid zamanında kurulmuştur ve bunlar Almanya ve Fransa polis teşkilatlarına benzer yapılarda görev almışlardır.

Yazımı GOETHE ‘nin bir sözü ile bitirmek istiyorum.

Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır.

Bende  Bizim güvenliğimizi her zaman sağlamada can siper hane, çok zor şartlarda geceli- gündüzlü çalışan Polis teşkilatı içinde hakkıyla ve sevgi, saygı ile görev yapan,tüm Polis teşkilatı elemanlarına en derin sevgimle, günlerini kutluyorum.

 

Bu yazı toplam 428 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.