1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Polis Ve Güvenliğimiz
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Polis Ve Güvenliğimiz

A+A-

Bugün size Türkiye’nin her yerinde adı ne olursa olsun, can ve mal güvenliğini korumakla görevli, gereğinde de kendi canını bile feda etmeye hazır olan, 2 asra yakın zamandır adaletin sağlanmasında, insanların can ve mal güvenliğinin teminatı olan polis teşkilatından bahsetmek ve bu kutsal görevi üstlenen kimselere teşekkür etmek istiyorum.
Türkiye’de de böyle, Dünya’da da böyle bir teşkilat vardır. Adı ne olursa olsun, insanların can ve mal güvenliğini sağlayan, sosyal hayatı düzen içinde tutan, insanları güven içinde yaşatan, sokağı, pazarı, çarşıyı, trafiği düzene sokmaya çalışan bir kurumdur polis teşkilatı.
Bir canlı ve en önemlisi insanın yaşayabilmesi için bazı elzem şeylere ihtiyaç vardır. Bunlardan biri hava, su, gıda; diğeri de can güvenliğidir. Eğer bir insanın can güvenliği yoksa gıdasının olması pek önem arz etmemektedir.
İnsanların yaşamlarını devam ettirmesi için hava ve su kadar, can güvenliğinin de olması gerekir. Kuşku, korku ve hayati tehlike içinde olan insanın diğer ihtiyaçları karşılanmış bile olsa mutlu olması bence düşünülemez.
Türk polis teşkilatı Osmanlı döneminde hayata geçirilmiş, temeli atılmış ve bugünlere kadar insanlık için hizmet etmiş önemli bir kuruluştur.
Canımız ve malımız bir tehlikeye maruz kalırsa ilk başvuracağımız yerler şehir ve kasabalardaki polis teşkilatlarıdır. İlk “ imdat” çığlığını bu kuruluş duyar ve dikkate alır. Karakollar adalete açılan ilk kapı, ilk merdiven, ilk penceredir. Buraları bir insan olarak korumalıyız. Adalete uyan, kanunlara saygılı olan kimsenin polisten korkmaması gerekir. Bilakis onlarda bizim içimizden çıkan insanlardır. Onlara bir vatandaş olarak yardımcı olmalıyız.
İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlamak, insanların can ve mal güvenliğini korumak, yasa hâkimiyetini sağlamak istemektedirler. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır. Türkiye sınırları içerisinde bu görevi yürüten teşkilatlardan en önemlisi Polis Teşkilatıdır.
Emniyet Genel Müdürlüğü rütbeleri polis memurluğundan başlayıp emniyet genel müdürlüğüne kadar uzanan, tüm il ve ilçelerde örgütlenmiş, sahil ve denizlerde görevini askeri polis olan Sahil Güvenlik’e, kırsalda görevini yine askeri polis olan jandarmaya bırakmış, kentte ise görevi kendisi yöneten iç güvenlikten sorumlu devlet teşkilatıdır. Bu teşkilatın 10 Nisan 1845 tarihinde Osmanlıda temeli atılmıştır. Zaman zaman bölünmelere neden olan girişimler olsa da bugün milletin evlatları olan polis teşkilatı canla başla görevini yapmanın çabası ve çalışması içindedirler. Geçmişte asık suratlı, korkulan ve kanunun, yasanın kendisi olduğunu sanan kimseler vardı. Şimdilerde istisnalar hariç eğitimli, sevecen, insanlara yardımcı olan bir polis teşkilatımız vardır.
Görevini layıkıyla yapan, insanlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli ve yaklaşık 170 yıldır bu görevini sürdüren Polis teşkilatımızın gününü ve haftasını kutluyorum. Görevleri sırasında veya daha sonra ebediyete intikal edenlere, şehitlere Allah’tan rahmet, görevi başında olanlara ve gazilere de mutluluk ve sağlıklar diliyorum.
 

Bu yazı toplam 156 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.