1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Polisimizin 171 Yılı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Polisimizin 171 Yılı

A+A-

İlk polis teşkilatının kuruluşu 10 Nisan 1845.
1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 ’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.
Kökü Osmanlı İmparatorluğunun içine kadar uzanan Türk Polis Teşkilatının kuruluşu tam 171 yıl oldu.
Koskoca bir abide, kötü Türkiye Cumhuriyetinden önce cihan imparatorluğunun içinde nerede ise son yüzyılına kadar inen bir çınar…
Tabi ki, bugünlerde bu kutsal,bu ulvi ve bu ulu çınar teşkilatının kuruluşunu kutluyoruz diyorum ama, öyle şanlı, sözlü, eğlenceli değil, vakur, ağır başlı ve görevine müdrik bir kurumun içinden askerimizle, öğretmenimizle ve vatandaşlarımızla beraber verdiğimiz şehitlerin acısını içimizde yaşatarak kutluyoruz, tabi ki buna kutlama denirse…
Elbette terör ve törör odaklarına, yardakçılarına fırsat verilmeden, şehitlerimizin geride bıraktığı babası, anası, kardeşleri, eşi, çocuklarını kucaklayarak ve onlarla dimdik olarak ayakta kalarak Polisimizin kuruluşunu kutlamaktayız ki, vatan hainleri, teröristler sevinemesin, Türk Milleti ile onun bağrından çıkmış, ulu çınar polis teşkilatını, Mehmetçiğini yıkamayacaklarını görmeleri lazım.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi:
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.


Bu toprakları atalarımız kanları ile sulamış, bayrağımızı şanlı askerimiz ve polisimiz yere düşürmeden bugünlere, bizlere taşımışlar, bizlerde gelecek nesillere aynı ruh, aynı inanç ve aynı azimle teslim etmenin heyecanını yaşıyoruz.
Polis ve askerimiz başta olmak üzere teröre çok kurban verdik. Ruhları şad olsun. Gazilerimize Allah’tan uzun ömür diliyoruz. Terörün belini bu necip millet ile birlikte polisimiz ve askerimiz kıracak, teröristler inlerinde ve kazdıkları çukurlarda yok olup gidecektir. Bu millet, bu bayrak ve bu vatan ilelebet Türk Milletinin olacaktır.
171 yıldır halkımıza yüksek bir vazife şuuruyla hizmet eden Türk Polis Teşkilatı’nın bütün mensuplarına, kuruluş yıl dönümü vesilesiyle onları kucaklıyorum, Allah’tan onlara yardım diliyorum.
Devletimizin temel unsurlarından biri olan Emniyet Teşkilatımız, kamu düzeninin temini, halkımızın huzur ve güven içinde yaşaması, insan haklarının korunması, hukukun uygulanması görevlerini, büyük bir fedakarlıkla yerine getirmektedir. Çünkü adalete açılan ilk kapı Polis karakollarımızdır. Elbette bu büyük teşkilat içinde çürüklerde olacaktır.Ancak bunları bir tümör gibi vücudumuzdan atmasını bileceğiz.Memnuniyetle ifade etmek isterim ki bugün Türkiye, Polis Teşkilatımızın üstün gayretleri ve gece gündüz demeden, canla başla gerçekleştirdiği çalışmaları sayesinde Konyamız huzurlu ve güvenli bir kenttir. Dileyelim tüm ülkemiz aynı huzur içinde olsun.
Polisimiz, terörle ve örgütlü suçlarla mücadelenin yanı sıra, suçun önlenmesi, olayların aydınlatılması ve faillerin yakalanmasındaki dikkat çekici performansı ve başarılarıyla halkımızın güven ve desteğini kazanmıştır.
Emniyet mensuplarımızın, bu güveni korumak ve halkın güvenlik hizmetleri konusundaki memnuniyetini yüksek tutmak için, profesyonel bir yaklaşım sergileyerek, hukukun çizdiği sınırlar içerisinde, hassasiyetle hareket etmeleri gerekir ve etmekte olduklarını düşünüyorum.
Sürekli gelişme prensibiyle eğitime önem veren, her türlü suç ve suçlularla mücadele edebilmek için güvenlik sektöründeki yeni teknolojileri yakından takip eden Emniyet Teşkilatımız, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da gurur verici başarılara imza atmaktadır.
Emniyet Teşkilatımızın, insan haklarına saygıyı, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı benimseyen; güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeyi her şartta gözeten; halkın ihtiyaç ve taleplerini dikkate alan bir hizmet anlayışını daima ön planda tuttuğunu düşünüyorum.
Bu vesile ile Konya Emniyet Müdürü Mevlüt Erol ve ekibinin şahsında, Türk Polis Teşkilâtı'nın kuruluş yıl dönümünü kutluyorum ve bir kez daha, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle yad ediyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.