1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. "POST TRUTH": GERÇEKLERİ ÖRTME
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

"POST TRUTH": GERÇEKLERİ ÖRTME

A+A-

Son yıllarda dünyada zengin fakir, açlık obezlik, israf kıtlık, gelişmişlik geri kalmışlık...  Benzeri yaşanan büyük çarpıklıklar,  iletişimin inanılmaz geliştiği günümüzde insanların çoğu tarafından daha çok bilinir ve daha çok görünür oldu. Aynı şekilde, yine aynı nedenlerle devletlerin, dinlerin, mezheplerin gerek bu çarpıklıklar ve gerekse önemli meselelerdeki görüşleri daha fazla gündem olmaya başladı.

Böyle olması gayet normal, normal olmayan iletişimi ve haberleşmeyi tekelinde bulunduran ajanslar ve sosyal medya sahiplerinin ellerindeki bu gücü kendi inanç ve siyasi görüşleri doğrultusunda öldürücü bir silah olarak kullanmaları. Öyle ki bu çok büyük güç vasıtası ile kötü niyetli bu sahipler,  hem tarihi olayları, hem günlük vakaları hakikatin tam zıddı olarak tüm dünyaya lanse edebiliyorlar. Okumaktan, tahlil etmekten, analiz yapmaktan mahrum büyük bir kitle siyasi görüşlerini, din ve inançlarını, sosyal fikirlerini bu yalanlarla oluşturmakta… Düşünebiliyor musunuz,  bu gün Türkiye’de;  Instagram+Facebook+Whatsap  = 65 milyon kullanıcı ile dünyada 6. Sırada, Twitter kullananlar ise 11,8 milyon ile  dünyada yine 6. Sırada. Bu gerçeği göz önüne alırsak ( http://www.habername.com/yazi-unal-sade-internette-neler-yapiyoruz-12423.htm) bu gücü elinde bulunduranların toplumumuzu ve bilhassa yarınlarımızın sahibi gençlerimizi istedikleri siyasi fikre, arzuladıkları inanç ve görüşe yönlendirme gücünü ellerinde bulunduruyorlar. ( bu rakamlar şu açıdan önemli: Türkiye dünyada Nüfus olarak 19. Ekonomik büyüklük olarak 17.sırada.)  İletişimin sosyal medyaya kayması ile Türkiye’de hangi olumsuz gelişmeler olduğu ona bir bakalım.

DÜNYANIN OSMANLI TECRÜBESİNE İHTİYACI VARKEN

Yalanın, iftiranın, saptırmanın, kötü propagandanın gırla gittiği, hukuki ve ahlaki denetimin bir türlü sağlanmadığı (bunlar çoğu zaman sahte/trol hesaplarla, bazen de tanınmış insanların, bilindik sitelerin hukuki boşluklulardan yararlanması şeklinde oluyor) günümüzde, hakikate ulaşmak, gerçeği bulmak o kadar zorlaştı ki. Bu duruma birkaç çarpıcı örnek; 15 Temmuzda Ajansların bir kısmı; “Türkiye’de halk isyan etti. Diktatörün! Askerleri isyanı bastırmak için halka ateş açıyor” yalanı.  

Bu günlerde ise, Virüse karşı adeta bir destan yazan ve tüm dünyaya yardım eden Türkiye’nin, İsveç’ten Ambulans uçakla ülkemize getirdiği Emrullah Güleşken ile ilgili haberler… Bu haberlerde hasta olan E.G Batmanlı olduğu halde, sağlık bakanımızın memleketi olan Konyalı diye tanıtılıyor, dolayısı ile bu işin içinde hem “Şov” hem de hemşericilik var deniliyor. Böylece devletimizin yaptığı ve tüm dünyaya misal teşkil eden bu devasa hizmet yalan bir haberle değersizleştiriliyor. (http://video.haber7.com/video-galeri/162307-leyla-guluskenden-sert-tepki-cirkin-yalanlara-tek-tek-cevap-verdi) buna benzer o kadar çok yalan, saptırma haber ve yorum var ki! (Bu sosyal medya taktiğinin adı; “POST TRUTH” muş.  P. TRUTH: "Herhangi bir konuda, kamuoyu oluşturmak için nesnel hakikatlerin, duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olma durumudur.")

Bütün bunları niçin yazıyorum? D.İ.B başkanı SAYIN ERBAŞ’IN son okuduğu hutbede bazı konularda (lgbt  yani eşcinsellik, zina ve bazı günahlarla ilgili)  sadece Kur’an’ın, yani İslam’ın  hükümlerini dile getirmesi sosyal medya ile (P.T ile) boğulmak istendi. Allahtan epeydir suskun kalan ve , “ nasılsa iktidarda bizimkiler var”  diyerek geri duran,  suskun, çekingen ve pasif çoğunluk harekete geçti de bu saldırı şimdilik önlendi.

Son yıllarda buna benzer birçok gelişme oldu ülkemizde.  Bunların çoğu “POST TRUTH” denilen yöntemle ve; hakikatin, gerçeğin,  İslam’ın aleyhine yapıldı. Mesela,  Osmanlıya ve onun dünya çapındaki padişahlarına büyük saldırılar yapıldı,  yapılmaya devam ediliyor. Bilen bilmeyen, dinden, tarihten sosyolojiden bihaber eçheller, “  cahil cesur olur” sözü gereği veryansın ediyorlar; İslam’a, Osmanlıya,  İslam büyüklerine…

Bu konuya gelecek hafta devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.