1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Prof. Dr. Nazire Afşar: “Baş Ağrıları Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir”
Prof. Dr. Nazire Afşar: “Baş Ağrıları Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir”

Prof. Dr. Nazire Afşar: “Baş Ağrıları Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir”

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Nazire Afşar, “Yaygın sağlık problemleri arasında yer alan baş ağrısı, ağrı tipine göre ciddi bir hastalığın habercisi olabilir” diyerek baş ağrıları hakkında açıklamalarda...

A+A-

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Nazire Afşar, “Yaygın sağlık problemleri arasında yer alan baş ağrısı, ağrı tipine göre ciddi bir hastalığın habercisi olabilir” diyerek baş ağrıları hakkında açıklamalarda bulundu.
Çoğu zaman baş-boyun bölgesinin kas ve sinirlerinde hissedilen ağrının, beyinden kaynaklandığı düşünülse de beyin dokusunda ağrı duyusunun olmadığını belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Nazire Afşar, “Aslında beyin dokusu kesilse bile kişi ağrı hissetmez. Ağrı daha çok beynin zarları, beyin üzerindeki büyük damarlar, kafatasına ait kas ve kemikler aracılığı ile hissedilir. Sıklaşan baş ağrılarını dikkate almanın bir taraftan tehlikeleri önlemede, diğer taraftan da kronikleşen ağrılarda aşırı ağrı kesici kullanımını önlemede yararlı olur” ifadelerinde bulundu.
“MİGREN HASSASİYETE YOL AÇIYOR”
Migren tipi baş ağrılarında ağrının genelde tek taraflı hissedildiğini ve kalp atışını andıran, zonklayıcı tipte hissedilen ağrının, hastanın fiziksel aktivitesiyle artış kazandığını söyleyen Prof. Dr. Nazire Afşar, “Parlak ışık ve yüksek sese karşı tahammülsüzlük baş gösterir, mide bulantısı ve kusmalara yol açar. Migren atağı başlangıcında ağrı henüz yerleşmeden, kişide aşırı yeme isteği veya tatlı isteği olabilir. Atak başlangıcında tüketilen tatlı yiyecekler özellikle çikolata yanlış yere migren tetikleyicisi olarak suçlanabiliyor. Migren tedavisinde, özellikle ayda 3-4 günden sık olan ağrılarda, atakları önlemeye yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedaviler tansiyon, epilepsi veya depresyon ilaçlarından oluşabileceği gibi kronik migrende yüzün ve kafa cildinin belirli noktalarına uygulanan botoks tedavisi oldukça başarılıdır” dedi.
“GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISINDA STRESİ YÖNETEBİLMEK ÖNEMLİ”
Prof. Dr. Nazire Afşar, “Gerilim tipi baş ağrısı, bilinenin aksine stresle değil, kasların gerilimiyle ortaya çıkıyor. Stres yönetimi ve relaksasyon yöntemlerini kullanmak, ağrının artmasını kontrol almada etki eden önemli faktörler olarak geçiyor. Migrene göre farklılık gösteren belirtilere sahip gerilim tipi baş ağrısında, çift taraflı bir baskı, baş ve boyun arkasında ağrı hissediliyor. Artan stres, boyun bölgesindeki kas gerilimini arttırıyor” şeklinde konuştu.
“GÖZ MUAYENELERİNİZİ İHMAL ETMEYİN”
“Tek taraflı hissedilen ağrı türlerinden olan görme bozukluklarına dayalı ağrılar, göz çevrelerinde halkalar halinde görülür” diyen Prof. Dr. Afşar, “Göz yaşarmaları da hissedilen belirtiler arasında olan bu baş ağrısını kontrol almada göz muayenelerini ihmal etmemek önemli görülüyor. Migreni olan kişilerde düzensiz beslenme ve öğün atlama sonrasında ortaya çıkan kan şekerinin düşmesi de ağrıları tetikleyebilir. Bu nedenle kan şekerinin düşmesini engellemede uzun süre aç kalınmaması önemlidir. Daha seyrek olarak ağrıya yüksek kan basıncı, beyin kanaması veya tümörleri, menenjit gibi önemli hastalıklara da yol açar” açıklamalarında bulundu.
“BU BELİRTİLER ÇOK TEHLİKELİ”
Prof. Dr. Nazire Afşar son olarak, “50 yaş üzerinde ilk defa olan baş ağrısı, baş ağrısına ilave olarak kol bacakta tutmama, dengesizlik veya konuşma bozukluğu, bir kazayı takiben ortaya çıkan baş ağrısı, vücutta döküntü, ateş, ense sertliği varlığı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon varlığı, bilinen baş ağrısı tarzından daha farklı bir baş ağrısı, ilk defa - çok şiddetli ortaya çıkan ağrı, aniden başlayan ağrı ve kusma olduğunda vakit geçirilmeden bir doktora başvurulması gerekiyor. Bu belirtiler ciddi hastalıklara bağlı olabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.