1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Prof. Dr. Said Bektaş, NEÜ’de Konferans Verdi
Prof. Dr. Said Bektaş, NEÜ’de Konferans Verdi

Prof. Dr. Said Bektaş, NEÜ’de Konferans Verdi

Medine Taybe Üniversitesi Hanefi Fıkıh Uzmanı Prof. Dr. Said Bektaş Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesinde konferans verdi.

A+A-

Konferansa, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ve Prof. Dr. Önder Kutlu, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Fikret Karapınar ve Prof. Dr. Hayri Erten, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker yaptığı konuşmada, Konya’nın 2016 İslam Turizm Başkenti olması münasebetiyle, ciddi faaliyet yoğunluğu yaşandığı belirtti ve Üniversite olarak katkı sunduklarından memnuniyet duyduklarını kaydetti. Prof. Dr. Said Bektaş’ın birikimlerinden faydalanacak olmanın önemini vurgulayan Şeker, bereketli bir konferans olmasını diledi. Hanefi mezhebi ve Hanefi mezhebinde hadis kullanımı konusu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bektaş, merak edilenler hakkında dinleyenlere bilgiler verdi. Konya’da olmaktan şeref duyduğunu söyleyen Bektaş, Ümmetin 4’te 3’ünün Hanefi olarak kulluğunu yerine getirdiğinin de altını çizdi. Ebu Hanife adının geliş hikayesinden bahseden Bektaş, yanında sürekli mürekkep ve kalem taşıdığından ve kalemini yanından hiç ayırmadığından Ebu Hanife dendiğini de belirtti.

“KUR’AN’I KERİM’İ HADİSTEN AYIRMAK BİR NEVİ DELİLİKTİR”
Kur’an’ı Kerim ile Hadisin birbirinden ayrılamayacağını belirten Bektaş, “Kur’an’ı Kerim ile hadis birbirinden ayrılmayan iki ana kaynağımızdır. Kur’an’ı Kerim’i Hadisten ayırmak bir nevi deliliktir” dedi.
Hanefilerin hadis kullanımlarını birkaç örnekle değerlendiren Prof. Dr. Said Bektaş, aynı mezhep içerisinde bile bazen birbirinden farklı görüşlerin olduğunu ifade edip, bunun bir rahmet vesilesi olduğunu da kaydetti. Hükmün tekdüze olduğu durumda insanların sıkıntıya düşeceklerini de söyleyen Bektaş, Hanefi mezhebi dışındaki mezheplerin de aşağı görülmemesi gerektiğini vurguladı.
Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in, Prof. Dr. Said Bektaş’a hediye takdiminin ardından program sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.