1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. PROJE GÜZEL KATILIM MÜKEMMEL
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

PROJE GÜZEL KATILIM MÜKEMMEL

A+A-

Dünyada ve bizde yaşlı insanların ortak sohbet konularından biri de gençliktir. Tarihte de günümüzde de yaşlı insanlar gençleri genellikle, “sorumsuz”, “saygısız”, “ahlaki değerlere bigâne…” olarak anarlar. Bu tarihin ilk yıllarından beri böyledir. Hatta M.Ö li yıllardan kalan bir tablette şöyle yazıldığını biliyoruz.; “ Ah eskiden böyle miydi? Zamanımız çok kötü! Gençler pek ahlaksız! Toplumda, bilhassa gençlerde saygı, sevgi kalmamış. Böyle giderse başımıza taş yağacak…”

Cami önlerinde, kahvehanelerde, düğünlerde orta ve yaşlı ve yaşlı insanların sohbetlerine kulak kabartın, eminim bu cümleleri sizlerde duyacaksınız. Bu sızlanmalar elbette haklı, elbette gerçek. Pekiyi çare? Çareyi kimimiz devletten bekler kimimiz ailelerden. “Din adamları işe el atmalı” diyen de var, “akademisyenler, üniversite bu konuda ön almalı” diyen de. Aslında toplum olarak hepimizin, devlete ait her kurumun bu konuda iş birliği yapması ile ancak bu vartayı atlatabiliriz. Aksi durumlarda başarı kazanamayacağımız ortada.

Diyanet’in Yapamadığını Konya Büyük Şehir Yaptı

Konya Büyük Şehir Belediyesi, Konyalı çocuklar için çok güzel, pek olumlu bir projeye imza attı. “Güle Oynaya Camiye Gel” diye adlandırılan proje inanılmaz güzel! Bence bu proje dine, ahlaka, sosyal barışa ve kültüre direk ve çok olumlu katkı sağlayacak. Çünkü biz Müslümanlar şuna iman etmişizdir. İtikattan (İmanın 6 esasından) sonra en önemli ibadet, en önemli dini eylem namazdır. Hele de bu namaz Sabah namazı olursa, hele de camide cemaatle olursa.

Ben kendi camimizden örnek vereyim. Rabbime şükür 12 seneye yakındır namazlarımı cemaatle kılmaya çalışıyorum. Bizim camide son 5-6 yıldır sabah namazı cemaati 10-15 arasında değişir. Yaş ortalamamız 55 civarıdır. Bir ara bir grup genç 1 aya yakın sabah namazına katıldıysa da bunun devamı gelmedi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara yönelik hayata geçirdiği projesinin etkisi ile bizim caminin sabah namazı cemaati maşallah, maşallah yüzde iki yüz arttı.

Çocuklar , babaları da yanlarında olduğu halde, seherin en güzel vaktinde, güneşin doğmaya hazırlandığı bu demlerde, sokaklardan, meyveli ağaçların, güzel kokulu çiçeklerin ve esrarengiz bir sessizliğin eşliğinde cıvuıl cıvıl camiye geliyorlar. Tertemiz bir cami, ışış ışıl yanan büyük bir avize. Güzel bir sesle Kuran Okuyan hocamız. Kılınan namaz rabbe açılan eller. Ve güneşin doğmasına yakın, ufukta beliren kızıllığın altında evlerine dönen çocuklar. İnanın bu anlar, bu güzel manzaralar çocukların o tertemiz yüreğinde eşsiz, güzel kalıcı hisler bırakacak. Bu güzel duygular sonsuza kadar onlara eşlik ve rehberlik edecek.

Edebiyatımızın büyük şahsiyetlerinden Ömer Seyfettin (http://www.dinibil.com/default.asp?L=&mid=2221) ve Yahya Kemal Beyatlı yıllar önce çocukların sabah namazından nasıl etkilendiklerini (https://www.istanbul.net.tr/istanbul-rehberi/siirler/suleymaniye-de-bayram-sabahi/74/1) çok güzel anlatmışlar. İnşallah Konya Büyük Şehir Belediyesi ve Başkan Uğur İbrahim Altay’ın bu son projesi ile 61 bine yakın çocuk ve onlarla birlikte camiye gelen babaları, anneleri bu güzel, bu etkili, bu nefis manevi duyguyu doyasıya yaşayacaklar ve ömürlerinin sonuna kadar etkisini hissedeceklerdir.

Bence Temmuz ve Ağustos aylarında, 40 gün camide sabah namazına katılacak çocukların kazanacağı en küçük hediye bisiklet olacak. Esas kazanç, inşallah bu çocukların o kutlu vakitte el açıp yalvarmaları sonucu Ümmetin düştüğü zilletten kurtulması olacak.

Yazımın girişinde bahsettiğim sızlanmalar yerine yapılabilecek en güzel eylemlerden birini hayata geçiren Başkanımıza dua etmek, onu ve ekibini tebrik etmek bu gibi güzel projelerin devamını sağlayacaktır. Teşekkürler Başkan! Teşekkürler Konya Büyük Şehir belediyesi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.