1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. PROSTAT HASTALIGI NEDİR, NASIL GEÇER?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

PROSTAT HASTALIGI NEDİR, NASIL GEÇER?

A+A-

8 Prostat; biçimsel olarak cevize benzeyen ve idrar kesesiyle büyük bağırsak arasında yer alan bir salgı bezidir. Prostatın ana görevi meni salınımı sırasında idrar yolunu açarak testislerde biriken meniyi üret raya ulaştırmaktır.

PROSTAT NEDEN OLUR?

Prostat büyümesinin kesin sebebi hala bulunamamıştır. Ancak yapılan araştırmalar ve tutulan istatistikler doğrultusunda yaşın ilerlemesi ve yaş ilerlemesine bağlı meydana gelen hormonal değişimler hastalık üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Genetik faktörler de iyi huylu prostat büyümesine sebep olmaktadır.

Hareketsiz yaşam tarzı olan insanlarda da prostat büyümesine sebep olmaktadır. Ailesinde prostat hastalığı olan kişilerin prostat büyümesine yakalanma ihtimali normale göre %200, yani iki katıdır.

İlerleyen yaşlarda prostat büyümesinin görülme oranı yüzde 60 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Bu oran 75 yaş üzerinde yüzde 85’lere kadar çıkabilmektedir. Bir prostatı iyi huylu mu iltihaplı mı veya kanser mi olduğunu bilmek için bir doktora gidip ölçtürmesi veya tahlil olmasıyla ortaya çıkar onun için prostatın ne olduğunu bilinmesi lazım.

İyi huylu prostat büyümesinin başlıca belirtileri:

Prostat salgı bezinin genişlemesi, büyümesi ve hacminin artması, bunun sonucunda idrar yolunun daralması ya da kısmen tıkanması olarak tanımlanmaktadır.

İdrar yaparken zorlanma, yanma ve ağrı.

İdrarın tam olarak boşaltılamaması,

İdrar akımının azalması,                        

Ani sıkışma hissi,

İdrar birikme hissi sebebiyle geceleri uykudan uyanma ihtiyacı,

İdrarın kesik kesik yapılması, İdrarda kan görülmesi.

PROSTATI NASIL GEÇİRİRİZ?

Üçte ikisi yakıotu olacak şekilde ısırgan otu, kırk kilit otu, ayrıkotu. Hepsinden birer tutam alınır ve demlenir. Günde sabah akşam aç karına birer bardak su bardağı içilir. Ve bir ay sonrasına neticesi görülmeye başlanır. Tam netice alabilmek için üç dört ay gibi devam etmek gerekir. Ben bunu bazı dostlara tavsiye ettim. Onlardan da olumlu cevap aldım. Sizler de netice alırsınız inşallah.

 

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.