1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. Protestolu senet sayısı artıyor
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Protestolu senet sayısı artıyor

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre 2017’de, protesto edilen toplam 940 bin senedin parasal tutarı 12,7 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi yüzde 8 oranında azalırken, senet tutarı yüzde 3 oranında arttı.
Adet olarak en fazla senedin protesto edildiği ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Antalya oldu. Tutar olarak, Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 29’unu İstanbul ilindekiler oluştururken, bunu yüzde 10 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir, yüzde 5 ile Antalya ve yüzde 4 ile Konya izledi. Protesto edilen senet tutarının en düşük olduğu iller ise Tunceli, Bayburt ve Siirt oldu.
Son yıllarda Konya’da protesto edilen senet adedinde düzenli bir artış var. Bu ticarette ciddi sorunlara yol açıyor. 
En büyük sorun ticarette güven duygusunun kaybolması. Ekonominin gelişmesinin önüne de geçen bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerekiyor.
Bir taraftan sınır dışı harekatlar yapan, bir taraftan ülke içinde terör örgütleriyle mücadele eden devletimiz, bir taraftan da ekonominin yolunda seyretmesi için ciddi çabalar yürütüyor. Ancak bütün bu yük, bir noktada taşınmaz hale gelirse, ülke olarak önemli sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.
Bu sorunların başında ise ekonomi yer alıyor. Protestolu senet sayısındaki düzenli artış hem ülkemizde hem de şehrimizde ticaretin aksamasına neden olabilir.
Bu nedenle bir an önce önlemler alınması ve ticarette güvenin yeniden tesis edilmesi gerekiyor.

Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar