1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Pyd’ye Sahip Çıkmak
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Pyd’ye Sahip Çıkmak

A+A-

Bilindiği gibi, PYD Suriye içinde iktidarda bulunan Esed tarafından oluşturulan veya kurulan bir nevi iktidarı destekleyen bir parti durumundadır. Ayrıca bunun silâhlı bir gücü / yönü de vardır ki, bugün YPG denen örgüt de odur.
Yani iktidarda olan Esed, kendisini hem siyaseten ve hem de silâhla destekleyecek örgütleri kurmuş ve bugün onları istediği zaman, istediği yer ve istediği biçimde kullanabilmektedir.
Diğer bir ifade ile bu örgütler iktidarda bulunan Esed’in emir ve kumandasında hareket eden kuruluşlardır.
Esed, beş yıl önce bir temizlik hareketine girişmiş ve özellikle de kendi inancında olmayan Sünnî kesime karşı giriştiği bu temizlik hareketinin iktidara karşı olanların yaptıkları ayaklanmayı bastırmayı hedeflediğini ilân etmiştir.
Aslında bir ayaklanma yoktur. İktidarı silâhla ele geçirmek isteyen oluşmuş bir birlik ve kuruluş da yoktur. Ancak Birinci Dünya Harbinden sonra oluşturulan ve vatandaşları Müslüman olan yeni devletlerden beklenen oyunun bir parçasıdır.
Bu oyun onlara Batılı Devletler tarafından daha kuruluşlarında verildiği için yine onların istediği bir zamanda sahnelenmektedir. Nitekim bugüne kadar benzerleri de sahnelenmiştir.
Dikkat edilirse bundan önce benzeri oyun Irak’ta oynanmış orada beklenen netice alınınca sıra Suriye’ye gelmiştir.
Hatta daha geniş bir perspektiften bakacak olursak İslâm Devletlerinde başlayan bahar hareketlerinin hemen akabinde gerçekleştirilen bu olaylar onların akim kalmasına yönelikti ve sonunda da öyle oldu. Ancak o devletlerde gerçekleşen olaylar ve huzursuzluklar bu bölgede gelişen olayların gölgesinde kaldı.
Suriye Devletinin silâhlı güçleri Sünnî Müslümanları ve bunların yoğun olduğu bölgeleri hedef alıp bombalamaya başladığında sanki meşru bir iktidara karşı olan bir hareketi bastırıyormuş pozisyonuna girdi.
Dünyaya da böyle ilân etti. Aslını bizden daha iyi bilen Güçlü Batılı Ülkeler ise masumane (!) bir davranışla iktidarın yanında yer aldı.
Amerika başta olmak üzere de hem Esed ve hem de onun destekçisi olan terör örgütü PYD terör örgütü olarak değerlendirilmedi. Böyle davrananlar ise gerçeği görmezden gelerek dıştan üzüntülerini dile getirirken içlerinden sevinçlerini yaşadılar.
Onların istedikleri ve yapılmasını bekledikleri bu olduğu için de bizim onları terör örgütü olarak takdim etmemiz ve bu konuda belgeler vermemiz de işe yaramadı. Daha doğrusu yaramaz sayıldı. Dolayısıyla hem Esed, hem de onun örgütleri olan PYD ve YPG, Sünni Müslümanlara karşı her türlü silâhla desteklenmekle kalmadı siyasi arena olan Birleşmiş Milletlerce de desteklenmesi sağlandı.
Bir önceki yazımızda da ifade ettiğimiz gibi, Birinci Dünya Savaşından sonra oluşturulan halkı Müslüman olan devletler üzerinde oynanan oyunlar oynanmaya devam etmektedir. Bundan sonra da devam edecektir. Bu sebeple de bize zarar veren içte ve dışta gelişen her anarşik olay onlar tarafından öyle kabul edilmeyecektir.
İşte bunun için onlara göre PYD ve YPG bir terör örgütü değildir. Bunlar PKK’nın yerine geçecek terör örgütlerdir. PKK eskidiği için terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Bunlar da son kullanım tarihine kadar aynı şekilde devam ettirileceklerdir.

 

Bu yazı toplam 320 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.