1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Rabbım Allah Dinim İslam Kitabım Kuran  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Rabbım Allah Dinim İslam Kitabım Kuran  

A+A-

Kendisini “Müslüman” olarak gören herkes bilerek veya bilmeyerek, şuurlu veya şuursuz olarak şunları demiş oluyor: Ben Müslümanım. Yani 99 ismiyle birlikte Allaha inanıyor, ona tapıyor, ona ibadet ediyor, ondan başkasını ilah olarak kabul etmiyorum. Ben Sonsuz güce sahip olan bir/tek/eşsiz olan Allah’ın (cc) , her şeyin (zamanın, mekanın, evrenin, ahiretin…”)  yaratıcısı ve sahibi olduğunu kabul ediyorum. Bu cümleden olmak üzere,  O (cc) yüce ve ilmine sınır olmayan Rabbin,   gönderdiği kitaplara (İncil, Zebur, Tevrat, Kuran) ;  Adem, İbrahim, Nuh, İsa, Musa, Hz Muhammed (sav) başta olmak üzere tüm peygamberlere, tüm melekelere, bu dünyadan sonra başka bir dünyanın olduğuna ve o dünyanın sonsuz olduğuna, Kaza ve kadere inanıyorum..” Bunlara ek olarak “ben Müslümanım”  diyen kişi son kitap olan Kuranın hüküm ayetlerinde yapılması emredilen her hükmün; Yasaklanan her davranışın gereğini yapmanın şart/farz olduğuna inandım demiş oluyor. Bunlarla birlikte Müslümanım diyen kişi peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) i ayetleri en iyi bilen, onları en iyi tefsir eden, onların nasıl hayata uygulanacağını gösteren bir rehber olduğuna iman etmiş oluyor
Rabbı Allah(cc), kitabı Kuran, peygamberi Hz Muhammed (sav) olan bir mümin, inancı gereği hiç kimseyi zorla dine sokmaz. Çünkü “Dinde zorlama yoktur” hükmü Allah’ındır. Yalnız bu mümin kişi,  İslam’ı tam bilip uygulamakla kalmaz, Allah’ın kendisine emanet ettiği çocuklarını ve ailesini cehennemden korumak için onlara İmanın hakikatlerini öğretmek, İslam’ın emir ve yasaklarını uygulatmak zorunda olduğunu bilmekle yükümlüdür. Her mü’minin Çocuğuna ilk öğreteceği bilgilerin şunlar olduğu tarihi geleneklerimizde mevcuttur:  Yavrum sen insansın. Tüm insanlar ( Hz. Ademin çocukları olduğu için) senin kardeşlerindir. Yavrum sen  “Rab olarak Allah’ı, din olarak İslam’ı, kitap olarak Kur’anı, nebi olarak Muhammed Mustafa (sav)i , kıble olarak  Kabeyi kabul etmelisin Sen  Ademin zürriyetinden İbrahim milletindensin …”   
Müslüman kişi bu dünyanın geçici öbür alemin sonsuz, Dünya nimetlerinin az ve basit, ahiret nimetlerini çok ve eşsiz  olduğuna inanır . Aynı şekilde bu dünyanın sıkıntılarının, acılarının öbür dünyanın sıkıntı ve acılarına göre (cehennem)   pek hafif olduğuna inanır. Müslüman her ebeveyn çocuklarının yaşlarına göre  onlara bu temel inançlardan sonra İslam tarihini öğretir ki böylece çocuğu, yeryüzünde en büyük insanın/peygamberin Hz Muhammed olduğunu,  son peygamber olan Hz. Muhammedin peşinden gidilecek tek lider olduğunu öğrensin. Onun hayatında karşılaştığı sıkıntıları ve acıları öğrensin, bunlardan ibretler çıkarsın. O'nun, başta eşleri olmak üzere akrabalarına, çocuklarına, arkadaşlarına, yönetimi altında bulundurduğu veya  düşmanı olan insanlara nasıl (adil)davrandığını öğrensin ki kendisi de bunlara uymaya çalışsın.  
Peygamberimizin, onun eşsiz sahabelerinin,  tabiinin,   mezhep imamlarımız başta olmak üzere alim, fazıl, mürşit kişilerin hayat hikayelerini öğrensinlerki peşinden gidilecek kahramanlar, örnek alınacak yiğitler kimlermiş bilsinler. Bunları yapmadığımız zaman, hem tarihte gördüğümüz gibi, hem günümüzde yaşadığımız gibi nesillerimiz sahte kahramanların, yalancı pehlivanların peşine düşerler. Bu nedenle ey Müslüman kardeşim! Başta kendin olmak üzere imanı, İslam’ı, ahlakı, tarihi tam öğren ki hem kendin, hem neslin, hem milletin  bu dünyada ve öbür alemde huzur bulsun.
Not: Mevlüd kandiliniz mübarek olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.