1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Rahmanın Melekleri
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Rahmanın Melekleri

A+A-

Suriye ve özellikle Şam şehri, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok önemli olaylara sahne olmuş, bunun yanında da önemli şahsiyetleri toprakları üzerinde ağırlamıştır. Müslümanlar tarafından Mübarek Şehir olarak kabul edilen Bilad'uş Şam'da (Şam ve civarı) peygamberler, birçok sahabe, İslam âlimi ve evliya türbeleri bulunmaktadır. 
Kütübü Sitte de Yeryüzünde Faziletli Yerler ile ilgili Hadislerde geçtiğine göre Şamı Şerif, rasulüllahın övdüğü bir beldedir. Mesela: Zeyd ibnü Sabit (r.a.) anlatıyor: Biz bir gün Rasulullah (s.a.v.)'in yanındaydık. Rasulullah; "Şam'a ne mutlu" buyurdular. Ben, "Bu mutluluk nedeni nereden geliyor ey Allah'ın Resulü" diye sordum. Buyurdular ki: "Çünkü Rahmanın melekleri onun üzerine kanatlarını geriyorlar." (Tirmizi, (3949).)
Hz. Yahya (a.s.) Kabri Şam Emevi Camii içerisindedir. Kur'an'da adı geçen peygamberlerden olup, Musa (a.s)'nın Şeriatiyle amel eden peygamberlerin sonuncusudur.
İki şeriat ile amel etme, ilk defa Hz. Yahya as. a nasip olmuştur.1. Musa as. ın. 2. İsa asın şeriatı. Yahya (a.s)'da, babası Zekeriya (a.s) gibi Yahudi milleti tarafından şehid edilmiştir.
Hz. Hüseyin (r.a.): Ziyaret mekânlarından olan, Sevgili Peygamberimizin (s.a.s.)'in küçük torunudur. Hicretin dördüncü yılında Medine'de doğmuştur. Ağabeyi Hz. Hasan'dan 1 yaş küçüktür. Resulullah, onu ve ağabeyini çok sever, zaman zaman onlarla oyun bile oynardı. Bazen namaz kılarken Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan O'nun mübarek sırtına çıkar, O'da torunları düşmesin diye dikkat eder, secdeyi uzatırdı. Efendimizin bu hali çocuklara nasıl davranacağımızı, nasıl merhamet edeceğimizi göstermektedir.
Her hareketiyle Peygamberimize benzeyen Hz. Hüseyin, Hicretin 61.senesinde Küfe'liler tarafından hilafet vazifesini yüklenmek üzere çağırıldı. Aile ve efradını yanına alarak Küfe'ye doğru yola çıktı. Ancak Hz. Muaviye'nin yerine halife olan Yezit'in gönderdiği kuvvetli orduları tarafından Hz. Hüseyin, Kerbela'da sıkıştırılarak şehid edildi. Vefatı sırasında 57 yaşında bulunuyordu. Mübarek başının bulunduğu makam şu anda Şam'daki Emevi camiinin yanındaki özel bölümde ziyaret edilmektedir.
Abullah Bin Ümmi Mektum (r.a.):
Değerli okuyucularım! Peygamberimizin arkadaşlarını ziyaret etmenin hazzını bir tatadabilsek, onları hayatımızın daima içerisinde görürüz. Bu sahabe, Peygamberimizin İslamiyet'i anlatmaya başladığı ilk zamanlarda iman ile şereflenerek Müslüman oldu. Ãmâ olup, bazı savaşlarda Peygamberimiz kendisini Medine'ye vali olarak bırakırdı. Peygamberimiz kendisine çok iltifat edip, daima gönlünü alırdı. 636 senesinde Kadisiye savaşında şehit olduğu rivayet edilen Abdullah Bin Ümmi Mektum'un, Şam'daki Bab'üs Sağir mezarlığında makam türbesi bulunmaktadır.
Seyyide Zeynep (r.a):
Şamı Şerife varıp da Efendimizin torunu ziyaret edilmez mi? Tabii ki edilir. Peygamber Efendimizin torunu, Hz. Ali ve Hz. Fatma'nın kızları, İmamı Hasan ve Hüseyin'in kız kardeşidir Hz. Zeynep (r.a). Kabri (diğer bir rivayete göre ise makamı) Şam'daki Seyide Zeynep camii içerisindedir. Hz. Zeynep (r.a) Kerbela vakasını bizzat yaşamış, bütün yakınlarının ölümünü izlemiş, çok cefalar çekmiş, yüksek manevi makamlara sahip hanımlar arasındadır. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.