1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Rahmet Ayı Ramazan
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Rahmet Ayı Ramazan

A+A-

Geldiyse Ramazan ve razıysa bizden,
İşte o zaman gerçekten Ramazan!
Yoksa gel zaman git zaman,
Sonra bir gün biter bu zaman.
İşte o zaman, sonsuz açlık ve susuzluk…
Ramazan, ya gerçek ya da hayal!

Kameri aylardan olan Ramazan ayı, Arapça ‘remd’ kökünden türemiştir. Güneşin yakıcı sıcaklığı anlamındadır. Oruç ayına bu ismin verilmesi, ateşin herhangi bir şeyi yakıp bitirmesi gibi, orucunda insanların günahını yok ettiği içindir.

Çünkü Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır.

Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen 'kadir gecesi' yine bu ay içinde kutlanır.

Ayrıca İslam'ın beş şartından biri olan oruç da bu ayda tutulur.

Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona 'on bir ayın sultanı' denilmiştir.

Dini Hayatımızda çok önemli bir yeri olan, Ramazan ayında Cennet’in kapıları açılır Cehennem Kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.

Yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı mübarek bir aydır.

Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekât, sadaka, fitre ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, bir aydır Ramazan ayı

Asırlardır süre gelen gelenekler ile eda edilen Ramazan ayı her dönem farklı kültürlerde farklı şekillerde kutlanmıştır.

Ecdadımız Osmanlı’da Ramazan kutlamaları ve gelenekleri o kadar güzel yaşatılmış ki zimem ( veresiye )defteri ve diş kirası diye bir gelenekleri varmış!

Zimem (veresiye ) defterinde fakir insanların esnafa olan borçları ödenir bundan her ikisinin de birbirinden haberi olmazmış.

Zimem defteri

Ramazan ayında varlıklı zengin kimseler farlı yerlerdeki esnaf dükkânlarına girer ve Zimem (veresiye) defterini isterlerdi. Defterin baştan, sondan ve ortadan rastgele sayfalarını açar ve “Silin borçlarını, Allah kabul etsin” der ve borçları ödeyip giderdi. Ne borcu ödenen kimin ödediğini bilir, ne de borcu ödeyen kimi borçtan kurtardığını bilirdi.

Oysa bu günümüzde bazı insanlar ve kurumlar tarafından reklam yaparak sözde zekât verilir hale getirildi buda zekât alan kişi yâda kişileri rencide eder bir hal aldı

Diş Kirası

Osmanlı döneminde zengin köşk veya konaklara davet edilen misafirlerin yanında fakir halk içinde sofralar hazırlanır ve çat kapı gelen misafirler geri çevrilmezdi. Misafirler iftarlarını yapıp gitmeye hazırlandığında konak sahibi tarafından kadife keseler içinde; gümüş tabaklar, kehribar teşbihler , gümüş yüzükler hediye edilirdi. Fakir kişilere ise konak sahibinin cömertliğine göre altın veya gümüş akçeler kadife keseler içinde hediye edilirdi. Diş kirası denilen bu hediyenin amacı, davetlilerin o gece zahmet edip gelerek hane sahibinin sevap kazanmasına vesile olmasıdır.

Günümüzdeki iftarlar sadece gösteriş kokan bir davete dönüşmüş durumda sadece medyada yayınlamak la kalmayıp ne kadar sosyal medya hesabı varsa hepsinde paylaşılıp ne kadar beğeni aldığının hesabı yapılır durumuna gelmiştir.

Allah cc bizler gösteriş ve riyakarlıktan uzak kılsın inşallah.

Bu yazı toplam 785 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.