1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Rakamlar Ve Gerçekler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Rakamlar Ve Gerçekler

A+A-

Oldum olası şu rakamlarla anlatılan, izah edilen şeylere kafam varmaz. Onların doğru olduğuna kendimi zorlarım ama, hep aklıma acaba sorusu gelir…
Gerçi rakamlar yalan söylemez, ama, rakamları yalan söyletmeye yönelten kişilerin varlığı her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir.
Tarih için de öyledir.
Tarih yalan söylemez, tarihi yazanlar bizi yanıltırlar. Tarih gerçekten benim açımdan doğru yazılıp, doğru anlatılması ve geçmişten, geleceğe bir köprüdür. Tarih yalan söylememeli, yazanlarda tarihe saygılı olup, yalan söyletmemelidir.
Neyse konumuz tarih değildir.
Şimdi ülke de yoğun kış günleri yaşıyoruz.
İşsizlik diz boyu.
Devletin kurumu olan İş-Kur verilerine göre Türkiye’de işsizlik oranı yine iki rakamlı, yani yüzde 10-11’e ulaştı. Bu resmi rakamlar. İşsiz olup, iş kurumuna kayıt olmayanlar, iş bulmayı umutsuzlaştıranlar, mevsimlik işçiler, ya da işi olmasına karşın, daha iyi iş arayanlar ile bu konu karmaşık bir hal alıyor.
Türkiye’de işsizlik oranları ilden ile, ilçeden ilçeye değişiyor. Mesela Konya’nın tarım yoğun bölgelerinde işsizlik daha az. Allah razı olsun Recep Konuk Konya’da istihdam yaratacak iş yerleri açtı. Çumra’da işsizlik oranı düşüktür. Altınekin öyle… Ereğli de süt ve süt ürünleri üretimi var. Türkiye’nin ihtiyacının büyük bölümü bu ilçeden karşılanır. Bundan dolayı nispeten işsizlik az. Seydişehir öyle…
Ya diğer ilçeler?
Ya kent merkezi…
Haaa, hemen belirteyim, bizim sanayi kesiminde işci arayanlar vasıflı, vasıfsız olsun çok yüksek.Ancak ne yazık ki, ücret politikaları içler acısı. Sanayide çalışanların bir çoğuna asgari ücret yada çok daha üstünde ücret ödeniyor. Çalışma şartları ağır. Üstelik geçtiğimiz günlerde Konya’ya büyük yatırımlar yapan, Türkiye’de marka olmuş bir dostum anlattı ve kanım dondu. İsmi bizce malum bir iş yerinde işcilere asgari ücret veriliyor, ertesi gün o iş yerinin muhasebecisi çalışan işcilerden 100 TL. geri alıyor. İşveren” ister çalışın, ister çalışmayın” diyormuş.
Bu nasıl adalet ?
Bu nasıl vicdan ?
Bu nasıl hak ve hukuk ?
O kimseye sorsanız “harem yemem” der.
Bu işçilerden aldığınız, alın teri haram değil de nedir acaba ?
Rakamlar dedik.
Yıllık enflasyon açıklandı.
Yaklaşık yıllık enflasyon yüzde 10 civarında imiş.
Acaba öyle mi ?
Pazara çarşıya bir bakınız bakalım. Açıklanan rakamla uyum sağlıyor mu ?
Emeklilere aylık 24 TL. zam verilmiş. Bozdurun, bozdurun harcayın diyorum ve bu zammı verenlere de “el insaf “demek istiyorum.
Hani böbürlene böbürlene anlatırlar :
Efendim Türkiye’de Milli gelir arttı. Çok iyi. Kişi başına düşen milli gelir yılda, sözde 10 bin dolar civarında…
10 bin dolar ne eder ?
Yaklaşık 24 bin TL.
Bizim ülkede asgari ücretli çalışan insanlar yılda ancak biraz daha abartalım yılda 12 bin Tl. alıyor. Milli gelirimizin yarısı nereye gidiyor acaba? Birisi bana bunu bir izah etse…
Adama demişler ki :
“Sen ya para saymadın, ya da dayak yemedin !”
Ne diyelim, anlayanlar anlayacaktır. Yazımı bir veciz söz ile bitireyim.
Hayat gülmeyi,
Sevgi, hak etmeyi,
Vefa, unutulmamayı,
Dostluk sadık kalmayı bilenler içindir.
 

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum