Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Ayı

A+A-
Ramazan ayı adından da anlaşılacağı üzere kameri aylardan biridir. Aynı zamanda dinimizin bize farz kıldığı ibadetlerden birisi olan oruç tutma ibadetinin yerine getirildiği bir aydır. Bu sebeple de ismi Kur’ân-ı Kerîm’de açıkça zikredilen tek aydır.
Arapça bir isim olan Ramazan, alındığı köke göre, çeşitli anlamlara gelmektedir. Bu aya bu isim verilirken kelimenin kök anlamı dikkate alınarak verildiği ileri sürülmüştür. Bu anlamlardan biri de güneşin sıcaklığının şiddetinden taşların yanıp kızması anlamıdır.
Bu ay Kur’ân’da şöyle anılmaktadır: “Ramazan ayı ki, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile bâtılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’ân bu ayda indirilmiştir. Artık kim bu aya erişirse onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz içindir” (el-Bakara, 2/l85).
Bu âyetten anlaşıldığına göre Ramazan ayı mübarek bir aydır. Ancak bu mübarek olma durumu adının Ramazan olmasından değil, bu ayda gerçekleşen ve gerçekleşmesi istenen bazı olaylardan dolayıdır.
Bilindiği gibi, Kur’ân-ı Kerîm, zaman içinde peyderpey indirilmiş ve inişi yaklaşık yirmi üç yılda tamamlanmıştır. Buna göre burada Ku’ân’ın indirilmesinden maksat indirilmeye başlamış olması anlamına gelir.
Ayrıca Kadir Sûresinde şöyle bildirilmektedir: “Doğrusu biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirmişizdir… Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır” (Kadir Sûresi, 97/1,3). Bundan anlaşıldığına göre de mübarek bir gece olan ‘kadir gecesi’ Ramazan ayı içerisindedir ve bin aydan daha hayırlı olan bir gecedir.
Şöyle de anlaşılabilir: En azından Kur’ân ilk indirilmeye başladığında kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde imiş. Çünkü kadir gecesinin yıl içinde farklı günlere tesadüf ettiği görüşünde olan âlimlerimiz de bulunmaktadır.
Buhârî’de nakledildiğine göre Hz. Peygamber a.s. da bu ay hakkında şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî/ Savm,6).
Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda Ramazan ayının mübarek bir ay olması, Kur’ân’ın bu ayda indirilmiş olması ve kadir gecesinin de bu ay içinde bulunmasından ve bu ayda diğer günlerden farklı olan oruç tutulması ve her Müslüman’ın bildiği bu gecelerde diğer günlerden farklı olan teravih namazının kılınmasından ileri gelmektedir.
Mübarek bir ay hâline gelmesi sebebiyle de bu ay içinde yapılan diğer iyilik ve ibadetlerin ayrı bir önem kazandığı şüphesizdir. Bundan dolayı birçok Müslüman, yapacağı maddi ve manevi iyilikleri ve hatta üzerine farz olmuş zekât vermeyi de bu aya rast getirmek ister.
Bu vesile ile idrak etmekte olduğumuz mübarek ay Ramazanın hepimize iyilik getirmesini ve buna vesile kılmasını Yüce Allah’tan dilerim.


 
Bu yazı toplam 200 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.