1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. RAMAZAN AYI VE ÖZELLİKLERİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN AYI VE ÖZELLİKLERİ

A+A-

Ramazan, kameri aylardan birinin adıdır. Bilindiği gibi, kamer, yani ay doğup battığı günler (bir ay) içerisinde, her gün farklı saatlerde, farklı şekil ve boyutlarda görünür. Bundan dolayı da eskiden beri ayın bu hareketleri göz önünde bulundurularak zaman belirlemesi ve takvimi uygulanmıştır.

         Zaten ayların sayısı da yer ve göklerin yaratıldığı günden beri on iki olarak belirlenmiştir. Nitekim bunun böyle olduğu Allah tarafından da et-Tevbe suresinin 36. âyetinde şu şekilde haber verilmiştir: “Gökleri ve yeri yarattığı günde, Allah’ın yazısına göre ayların sayısı on ikidir”.

Bundan da anlaşıldığına göre Allah yaratırken insanların zamanlarını bilmeleri ve bunu kullanabilmeleri için ay ve dünyanın durumunu bu şekilde belirlemiş ve ona göre yaratmıştır. Bu durumda bir yıl 355 günden oluşmaktadır ve ayların gün sayısı da bazı aylarda 30 ve bazılarında da 29 gün olmaktadır.

Bu takvimin işleyişine göre Ramazan, yılın dokuzuncu ayı olmaktadır. Fakat Allah bu aya bazı özellikler ve güzellikler vermiştir. Bu özelliklerden birisi Kur’ân’da şu şekilde belirtilmiştir: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’ân’ın indirildiği aydır. Sizden her kim (Ramazan ayının ilk gününde doğan) hilâlini görürse oruç tutsun (oruca başlasın)” (el-Bakara,II/185).

Görüldüğü gibi bu âyette Ramazan ayının iki özelliği belirtilmiştir. Bunlardan birisi bu ayda Kur’ân-ı Kerîm’in indirilmiş olmasıdır.

Ayrıca Kadir suresinde “Biz o Kurân’ı kadir gecesinde indirdik” (97/1) buyrularak ‘Kadir Gecesi’inde indirilmiş olduğu da bildirilmiştir. Bu durum göz önüne alındığı takdirde Kadir gecesinin Ramazan ayı içerisinde olduğu anlaşılır.

İkinci olarak da bu ayda, ay süresince, oruç tutulması emredilmiş bulunmaktadır. Buna göre Ramazan ayı orucu bu ayın hilâli görülünce başlar ve ondan sonraki ay olan ‘Şevvâl’ ayının hilâli görülünce de biter.

Buna karşılık bir şükür olarak bu ayı oruçla geçirmemiz son derecede anlamlıdır.

Kameri aylar 29 veya 30 gün sürdüğü göz önüne alınınca da bir ay tutulacak oruç sayısı ona göredir. Yani, Ramazan ayı 29 gün sürerse, 29 oruç, 30 gün sürerse 30 oruç tutulacaktır. Bu yıl tutacağımız oruç da bu duruma göre 29 gün olacaktır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik de şudur: Kameri aylar, hâlen kullanmakta olduğumuz güneş takvimine göre, yıl içinde sabit değildir. Yıl içinde dolaşır. Bu sebeple de tuttuğumuz oruçlar bazı yıllarda, Ramazan ayı kışa rastladığı için, bir günlük oruç süresi kısa, bazı yıllarda da yaz aylarına rastladığı için tutacağımız oruç uzun olacaktır.

Bu durumun bazı hikmetler içerdiği muhakkaktır. Düşünecek olursak oruç tutan kimseler tuttukları orucu Allah için tuttuklarından O’nun rızasını kazanabilmek gayesiyle, sıkıntı veren günlerde sabırla davranacak ve bu sıkıntıyı veren iklimde yaşayan kardeşlerinin durumu ile kendi konumunu karşılaştırarak şükredecek.

Kolaylıkla tuttuğu günlerde de içinde bulunduğu gün ve zamanda çekmediği sıkıntı için Allah’a şükredecektir.

Unutulmaması gereken tek şey: Ramazan ayında oruç tutulması Allah’ın bir emri olduğudur. Zaten bütün ibadetler de öyledir.

Bu yazı toplam 1021 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.