1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. RAMAZAN AYINA GİRERKEN
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN AYINA GİRERKEN

A+A-

Cenabı Allah'a sonsuz hamdolsun, bir Ramazan Ayına daha eriştik.

Ramazan Ayının manevi feyziyle orucumuzu tutuyor ve ibadetlerimizi huşu içinde yapıyoruz.

Ramazan Ayının manevi iklimi içerisinde zekâtını, fitresini, diğer hayır ve hasenatını bu ayda yapmak âdetini edindik.

Evet, bu ayda fakir ihtiyaç sahiplerini gözeterek yalnız ve yalnız Allah rızasına erebilme adına adeta yarışılıyor olması başka sevindirici güzelliktir.

Müslüman Türk Milleti geçmişten günümüze Ramazan Ayını böylesi güzel hasletlerle süsleyerek bugüne bizlere miras bırakmıştır.

Sahurda davulcudan başlayarak, camilerimizdeki mukabeleler, vaizler, mevlütler, hasta ziyaretleri, gönül almalar, hali vakti yerinde olanların özellikle fakir fukaraya verdikleri iftar yemekleri ve sonrasında diş kirası adı altında yapılan muazzam yardımlar. Ramazan ayının içerisinde yapılır.

Geçmişten bugüne geçen zaman diliminde verilen iftar yemekleri değişti. Bugün iftar yemeklerine biraz gösteriş, israf denecek kadar lüks otellerde iftar yemekleri verilmektedir.

Beş yıldızlı otellerde verilen iftar yemekleri ve sonrasında lobilerde kılınan teravi namazları gazete manşetlerinde ve televizyon magazin haberlerinden öğreniyoruz.

Bu güzel adetlerimiz değişti mi, acaba? Dedirtiyor.

Makam, mevki, para ve güç sahibi olanların sen, ben, bizim oğlan, bizim kızın bir araya gelerek verdikleri ve yedikleri iftar yemeklerini kastediyorum. Damda deve gütme gbi bir şey oluyor öyle değil mi?

Peygamber Efendimiz;

“DAVETLERİN EN KÖTÜSÜ, ZENGİNLERİN ÇAĞRILIP FAKİRLERİN ÇAĞRILMADIĞI DÜĞÜN YEMEĞİDİR.!” Buyuruyor.

Bu hadisin ışığında böylesi iftar davetlerini ve iftar sofralarını değerlendirelim mi?

Bunu yanında her ne olursa olsun geceleri ibadetle, gündüzünü oruçla ve hayırlarını da gecenin karanlığında dağıtarak yardım alanın rencide etmeden Ramazan Ayını layığı veçhile geçiren hem kendisine hem de çevresine hayırlar getirenleri ayırıp Allah rızası için selamlayalım.

Böylesi yiğitlik yapanlara ne mutlu!

Öyle ya riyadadan, gösterişten uzak pırıl pırıl güzel duygu ve duyarlılıklarla dünde daha fazla hizmete, ibadete koşanlara selam olsun. Cenabı Allah böylelerinin sayılarını çoğaltsın!

Bu ayın manevi feyziyle küçüklere sevgi, büyükler saygı gösterirken, yaşlılarımızı hastaları ziyaret edip gönül alırken bu yapılanları sadece ve sadece Allah'ın rızasına nail olmak yapanlara da selam olsun!

Bu demek değildir ki, toplu iftar yemeklerine katılmayacağız manasına gelmesin. Elbette Ramazan Ayının ruhuna ters düşmeyen iftar davetlerine elbette katılacağız.

Cenabı Allah'tan daha nice Ramazan Aylarına sağlık ve afiyet içerisinde kavuşmak dileğiyle hayırlı ramazanlar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.