1. HABERLER

  2. ERZİNCAN

  3. Ramazan Ayında Gıda Denetimleri Artırıldı
Ramazan Ayında Gıda Denetimleri Artırıldı

Ramazan Ayında Gıda Denetimleri Artırıldı

Ramazan ayı boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Erzincan’da bulunan toplu tüketim yerleri ve gıda satış noktalarına sıkı denetim uyguluyor. Denetimlerini sıklaştıran Gıda Tarım...

A+A-

Ramazan ayı boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Erzincan’da bulunan toplu tüketim yerleri ve gıda satış noktalarına sıkı denetim uyguluyor. Denetimlerini sıklaştıran Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ramazan ayında halkın gıda güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için yoğun çaba gösteriyor. Yapılan denetimlere zaman zaman Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz da bizzat katılıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Sırrı Yılmaz, denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini kaydederek Gıda Yasasına aykırı durumlarda yasal işlemlerin derhal uygulanacağını söyledi. Denetimler kapsamında marketler, lokantalar, fırınlar, pastaneler gibi toplu üretim ve tüketim yapılan, gıda satılan işyerleri denetlenecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz yaptığı açıklamada “Kurumumuzun önceliği yasaların verdiği yetki çerçevesinde halk sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamaktır. Bilindiği gibi Ramazan ayı boyunca artan gıda tüketimleri esnasında zaman zaman olumsuzluklara rastlanmaktadır. Bu kapsamda yıl boyunca düzenli olarak yürütülen denetimler Ramazan ayı boyunca artırılarak devam ettirilecektir. Marketlerde son kullanma tarihi geçmiş veya üretim izni olmayan gıdalara rastlanılması durumunda tüm yasal yaptırımlar uygulanacaktır. Aynı şekilde lokanta, pastane, kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinde de geniş çaplı kontroller başlatılmış ve Ramazan ayı boyunca bu denetimler sıkı şekilde sürdürülecektir. Gerek Bakanlığımız gerekse İl Müdürlüğümüz yasalara uygun olmayan hiçbir gıda satışına izin vermeyecektir” dedi.
“MERDİVEN ALTI ÜRETİMLER YASA DIŞIDIR”
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, gıdanın insan sağlığı için en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayarak, “hiçbir işletme ya da kişi izinsiz gıda üretimi yapamaz. Bu kanunlara göre suçtur ve insan sağlığını tehdit eden bir durumdur. Gıda ile iştigal eden tüm işletmeler, üretim izni ve işletme kayıt belgesi almak zorundadırlar. Kimse izinsiz merdiven altında üretim yaparak piyasaya süremez. Burada halkımızdan ve kurallara uygun üretim yapan işletmelerden bir ricamız olacak. İzinsiz olarak izbe mekanlarda gıda üretimi yapan yerler olması durumunda bunu bize bildirmelerini rica ediyoruz”. Gıda güvenliğinin son derece önemli bir konu olduğunun altını çizen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz, “işletmeler yasalara uygun çerçevede faaliyetlerine devam etmek zorundadırlar. Yasalara uymayan, halkın sağlığını tehdit edecek bir biçimde gıda üretimi ya da satışı yapan işletmelere derhal yasal yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz” dedi.
“ALO 174 GIDA HATTI ŞİKAYETLERİNİ BEKLİYOR”
Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, Bakanlığın gıdayla ilgili olarak her türlü ihbar ve şikayetler için halkın hizmetinde olduğunu söyledi. İl Müdürü Yılmaz, vatandaşların gıda üretim ve satış noktalarında karşılaştıkları uygunsuz durumlarla ilgili olarak Alo 174 Gıda hattını arayarak şikayetlerini iletebileceklerini söyledi.
“ERZİNCAN GIDA NOKTASINDA İYİ BİR KONUMDA”
Erzincan’da gıda sektörünün genel olarak ne durumda olduğuna ilişkin bilgi veren Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, genel anlamda Erzincan’da gıda üretimi ve satışı yapan işletmelerin iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek, bu durumun daha da iyiye gitmesi için çalıştıklarını söyledi. Yılmaz, yapılan denetimlerin bu konuda işletmeleri kontrol altında tuttuğunu, işletmelerle sık sık eğitim seminerleri düzenlediklerini ve bunun olumlu sonuçlarını gördüklerini söyledi. Ramazan ayının ilk günlerinde yapılan denetimlerde herhangi bir sorun tespit etmediklerini söyleyen Yılmaz, tüketicilerin bilinçli olmasını, karşılaştıkları sorunları kendilerine derhal bildirmelerini istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.