1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Ramazan fırsat ayı mı ?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan fırsat ayı mı ?

A+A-

İslam’ın 5 şartından biri olan ‘‘Oruç’’ tutulan ay Ramazan-ı Şerif 16 Mayıs Çarşamba günü ilk tutulacak ‘‘Oruç’’ ile başlıyor.
Ramazan’ı anlamlı bir hususta “Oruç”tur. Yüce Yaratıcı, bu aya ulaşanların oruç tutmalarını istemektedir. Yani, oruç Müslüman için farzdır. 
Bu husus, Bakara suresinin 183 ve 184. ayetlerinde şöyle belirtilir: “Ey iman edenler! Oruç, siz den öncekilere farz kılındığı gibi, sayılı günlerde size de farz kılındı ki Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincine varasınız.
Ramazan, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak bilinir. 
Ramazan aynı zamanda paylaşmak ayı olarak bilinir ve zengin olan her Müslüman’ın Zekât verdiği aydır.
Ramazan, Efendimiz Hz. Muhammed’in ifadesiyle “cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapatıldığı” bir aydır.
Ramazan Kur’an’ın insanla buluştuğu zaman dilimidir. 
Kur’an’ın “bin aydan daha hayırlı” olduğunu belirttiği Kadir gecesi, Ramazan’ın gecelerinden birisidir. 
Kadir gecesini bu denli önemli ve anlamlı kılan, Kur’an’ın o gece insanın dünyasını aydınlatmaya başlamasıdır.  
Ramazan aynı zamanda paylaşmak ayı olarak bilinir ve zengin olan her Müslüman’ın Zekât verdiği aydır.
Şimdi tüm bu güzellikleri ve bereketi içinde barındıran Ramazan ayını bazı kimseler bereket ten anladıkları şeyin zengin olma ayı olarak kabul ettiğini görüyoruz.
“Fırsat Ayı”. 
Bazıları bu fırsatı maddi fırsata dönüştürmek olarak anlıyor ve bu 1 ayda ne kadar kâr elde ederim hesabına girip bağlanan şeytanı çözüp onunla işbirliğine devam ediyor.
Mübarek Ramazan ayını, ibadet, fakirlere yardım, sabrı öğrenmek, nefsi terbiye etmek için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, bir takım uyanıkların ceplerini doldurmak için fırsat olarak görmesi Ramazan ayının manevi ortamına hiç yakışmıyor…
Her yıl iki hafta kala Ramazan ayında fiyat arttırmıyoruz şeklindeki söylemlerle ilk işareti veren gıda üreticilerinin Ramazan ayında en fazla tüketilen yumurta, et ve bakliyatlar ile başlayarak zeytin, peynir gibi diğer kahvaltı ürünlerine de küçük küçük zamlarla işe başlamaları da şaşırtıcı olmadı. Çünkü artık bu uygulama alışkanlık haline getirildi. 
Her yıl bu kadar eleştirilere rağmen bu üreticilerin bağlı olduğu odalardan herhangi önlem alınmaması da başlı başına bir sorun.
KONESOB Başkanlığına seçilen Sayın Muharrem Karabacak beyi kazandığı seçim zaferinden dolayı kutluyorum inşallah hayırlı hizmetlerde bulunmasını temenni ederim.
Muharrem Karabacak beyin ilk yapması gereken Ramazan Ayı’nı fırsatçılık ayı olarak gören bazı üyelerine karşı oda olarak gerekeni yapmasıdır.
Daha önceki yönetimlerin "Esnaf kardeşlerimize fırsatçılık yapmayalım, Ramazan Ayında fiyatlarımızı yükseltmeyelim” diyerek ricada bulunduğu gibi değil yasanın odaya verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanarak bu tür yola tevessül edenlere yasal yoldan cezalandırmasını bekleriz.
Bir oda başkanından beklenen rica yerine üyelerine fırsatçılık yapanların cezalandırılacağı yönünde uyarıda bulunması gerekir.
Ramazan-ı şova çevirenler
Her Ramazanda olduğu gibi bu Ramazan da yapılacak İftar programları her zaman tartışma konusu olmuştur. 
Şehrin önde gelen bürokrasi si ve zengin işadamlarının katıldığı lüks otel salonlarında verilen davetlere iftar deniliyor bunu da medyada yayınlatıp reklam yaptırıyor. 
Olması gereken sofrasını Fakir Fukaraya açması ve bunu da reklam malzemesi yapmadan verilmesidir. İftar o zaman İftar olur. 
Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun.
 

Bu yazı toplam 938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.