1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. RAMAZAN GÜNEŞ AĞABEYİN TAZİYESİNDE YOL VERGİSİNİ ÖĞRENDİK!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN GÜNEŞ AĞABEYİN TAZİYESİNDE YOL VERGİSİNİ ÖĞRENDİK!

A+A-

13 mayıs pazar günü hakka yürüyen Hadim Dolhanlar Köyünden gelme Ramazan Güneş ağabeyimizi pazartesi günü öğle namazına takiben Çumra mezarlığına defin ettik.
Ramazan Güneş Ağabeyi siyasi yapı içinde bulunduğumuz yıllardan tanırım. MHP faal üyelerinden inançlı, dirayetli, çalışkan ve ferasetine inandığımız ağabeyimizdi. Uzun süre esnaflık yaptı. Bakkal dükkanı ve son olarak Belediye Çarşısında hazır giyim üzerinde dükkanı vardı. Emekli olduktan sonra esnaflığı bıraktı.
Sırçalı mesire alanı yakınında evi vardı. Zaman zaman Hacı Şakir Camiinde görüşür hasbihal ederdik. Sözü dinlenir taşı kediğine koyar gibi ifade eder o  söz cuk diye yerine otururdu. Bahçe işini meyve yetiştirmeyi ve ağaç ekeni de çok severdi. Bu konuda ben Ramazan Ağabeyinin tavsiyelerinden çok faydalandım. Cenabı Allah rahmet eylesin. Dolhanlarlı Güneş Ailesine  arkadaşımız namı diğer Dedemköylü Raşitin  Mustafa Parlak’ın da kayınpederi idi. Mustafa Parlak’a baş sağlığı diliyorum.
Salı günü Ahmet Gündüz Başkan ile Ramazan Güneş Ağabeyin evine giderek kardeşlerine, yakınlarına,komşularına tekrar taziyede bulunduk.
Taziye arabasında akrabalarından aynı yaşıt olan Hacı Ağabey Ramazan Güneş Ağabeyin nüfusta 1947 doğumlu geçtiğini ancak geç yazılımından dolayı bendeb üç yaş büyük olduğunu biliyorum. Dedi. Yalnız benim günü gününe yazdırmışlar. Ben ailenin beşinci çocuğuyum beş çocuklu olduğun zaman yol vergisi alınmazmış. Dolayısıyla yol vergisinden kurtulmak için beni günü gününe yazdırmışlar. Dedi.
Evet, o yıllarda yol vergisi adıyla vergi alınırmış. Vergiyi ödeme gücünüz yoksa bedenen yol yapımında 10 gün çalışılırmış. Tabi altı çocuklu olanlar sonra da beş çocuklu olan bu vergiyi vermezmiş.
Bu yol vergisi 1950 yılından sonra Menderes Hükümeti zamanında kaldırılmış. Ramazan Güneş Ağabeyin evinde çocukluk arkadaşının anlattığı yol vergisini taa o zamanlara giderek sizinle paylaşayım mı? 
“””--Başbakan Adnan Menderes yol vergisinin kaldırılacağı yönünde ilk müjdeyi 15 Temmuz 1951 tarihinde Eskişehir Demokrat Parti İl Kongresi’nde vermiş ve şu açıklanmayı yapmıştır: “Hükümet, yol vergisini kaldırmaya karar vermiştir. Bu husustaki kanun 1 Kasım’da Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilecektir. Bu suretle hakkında birçok şikâyetler yapılan ve gayri adilane telakki edilen bu vergi ortadan kalkmış olacaktır.
 Başbakanın açıklaması sonrasında basında yol vergisinin kaldırılması üzerinde durularak böylesine önemli bir kaynaktan nasıl vazgeçileceği öne çıkmıştır. Bu nedenle İstanbul gazetelerinde Ankara’dan verginin tasfiyesine dair gelen haberlerin gerçeği yansıtma derecesi tartışılmıştır. 
 Maliye Bakanlığı verginin kaldırılması için bir tasarı hazırlamıştır. Kanun tasarısı Meclis’te görüşülürken CHP’li milletvekilleri yol vergisini kaldıran ancak benzine 3, gazyağı ve mazota 5 kuruş zam yapan kanunun Demokrat Parti’nin programıyla tezat teşkil ettiğini belirterek muhalefet etmişlerdir. Akaryakıta yapılan zamların köylüyü yol vergisinden daha çok para ödemek mecburiyetiyle karşı karşıya bırakacağı savunulmuş ve hükümetin izlediği ekonomi politikası eleştirilmiştir. Başbakan Adnan Menderes tepkiler karşısında şu açıklamayı yapmıştır: 103 “…kör ölür badem gözlü olur. Yol Vergisi nasıl bir vergi idi? Meğer daha iyi bir vergi imiş. Bunu kaldırmayacakmışız. Şimdi herhangi bir vergiye adil bir nispet dahilinde zam yapmak mevzubahis olununca rahmetlinin meziyetlerinden bahsedilmeye kalkışmak gibi bir vaziyet hasıl oldu.” Maliye Bakanı Hasan Polatkan da eleştiriler karşısında muhaliflerin akaryakıta zam yapılmasından bahsederken yaklaşık 40 milyon liralık yol vergisinin kaldırılmasından hiç bahsetmediklerine dikkat çekmiştir. CHP’nin iktidardayken kaldırmaya cesaret edemediği vergiyi DP’nin bir kalemde kaldıracağını söylemiştir.104 Bu tartışmalar sonrasında yol vergisinin kaldırılmasına dair kanun 25 Şubat 1952 tarihinde kabul edilmiştir. 5889 sayılı “Akar Yakıtlardan Alınacak Yol Vergisi Kanunu” ile o zamana kadar vergi borcunu ödemeyenler de affedilmiştir. “Baş Vergisi” olması itibariyle yıllarca halkın tepkisine neden olan nakdi ve bedeni mükellefiyet şeklinde uygulanan vergi kaldırılırken yolu kullananlardan akaryakıt üzerinden alınan vergiden vazgeçilmemiştir. Kanuna göre benzinin her litresinden 14 kuruş, gazyağından 7 kuruş ve mazottan 5 kuruş yol vergisi alınması kararlaştırılmıştır…
Demokrat Parti seçim propagandasında özellikle kırsal kesimin sürekli şikâyet konusu olan vergiyi kaldıracağına dair söz vererek oy istemiştir. Demokrat Parti’nin 1950’de seçimleri kazanmasında yol vergisini kaldırma vaadi önemli unsurlardan biri olmuştur. Demokrat Parti Hükümeti verilen sözü tutarak 1952 yılında vergiyi kaldırmıştır. Ancak yol vergisi şekil değiştirerek akaryakıt üzerinden alınmaya devam edilmiştir. Türkiye uyguladığı vergi oranın yüksekliğiyle akaryakıtı en pahalı tüketen ülkelerden biri olmuştur.”””

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.