1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ramazan, İşsizlik Ve Konya Sanayisi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan, İşsizlik Ve Konya Sanayisi

A+A-

Şükür, Ramazan ayına ulaştık.
Bir dahaki ramazan ayına kim öle, kim kala…
Ancak bugünlerde Konya’da esnaf ve tüccarın söylediklerine göre ciddi bir durgunluk, ciddi bir para sıkıntısı var. Bunun başlıca nedeni bence son yapılan seçimler ve ortaya çıkan tablo.
Halen belirsizlik devam ediyor gibi. Koalisyon turları için yeni hükümet kuruluncaya kadar iş başında bulunan hükümetin başkanı Ahmet Davutoğlu, diğer taraftan meclise giren siyasi partilerin yetkilileri resmi, yarı- resmi görüşmelerle koalisyonun temelini oluşturmaya çalışıyorlar. Tabi ki, süreçte yürümektedir. Anayasamıza göre 45 gün içinde hükümet kurulamaz ise yeni bir seçim yapılması gerekiyor. Bu da göstermektedir ki, Ramazan ayı siyasette yine hızlı geçecek.
Türkiye’de belirsizlik bir an önce sonlandırılmalıdır. Burada herkes üzerine düşen görevi yapmalı ve gemi yüzdürülmelidir.
Türkiye’de bir başka konu ise asgari ücret meselesi.
Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızın yaptığı bir haber ve araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin Konya’da vasat bir yaşam sürmesi ve ramazan ayını geçirmesi için aylık kira gideri hariç, diğer elektrik ve su faturaları hariç, sadece yiyecek için harcayacağı para yaklaşık bin TL. Asgari ücrette bu rakama çok yakın olduğuna göre, bu insanları düşünmek gerekir. Yeni kurulacak hükümet bu sorunu en kısa zamanda çözmelidir. Burada işverenleri de düşünmeliyiz ve istihdamı artıracak tedbirler alınması gerektiğini belirtmeliyiz. Hükümet asgari ücreti insan gibi yaşayacak düzeye getirirken, burada sigorta ve vergileri de sübvanse etmeli, en azından belli oranda işverene destek olmalıdır. Böylece kaçak işçi çalıştırılması da engellenmiş olacaktır. Bu gidiş iyiye doğru bir gidiş değildir. Sosyal patlamalara ve istenmeyen olumsuzluklara toplumu götürebilir. Kaldı ki, koalisyonda yer alması muhtemel hemen her partinin bu konuda vatandaşa taahhüdü bulunmaktadır.
Konya için sevindirici durum ise Konya sanayisinin Türkiye’de ilk 500 kurum içinde yer almaları ve bunların giderek çoğalmasıdır. Bu kurumları da şahsım ve kurumum olarak kutluyorum. Burada hemen her yıl bu rakamların içinde olan Konya Şeker’in lokomotif görevi yaptığı da bir gerçektir. Konya’mızın büyümesine paralel olarak, marka değerlerimizde artmalıdır. Buna Konya’nın ihtiyacı var.
Yine sevindirici bir durumda, gerek mevsimsel olsun, gerekse diğer nedenlerden dolayı olsun işsizlik oranının azalmasıdır. Türkiye’deki işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığı kanaatindeyim. Bugün Konya sanayisinde işçi bulmak gerçekten zor. Kalifiye elemanda vasıfsız elemanda bulunmamaktadır. Bunları bizzat bilmekteyim. İnsanların işi yok, cebinde ekmek parası yok ama, iş beğenmiyor, para beğenmiyor.
Geçtiğimiz günlerde evimde bir küçük bakım- tamir işleri yaptırdım. Bir korniş taktırmak, elektrik aksamını kontrol ettirmek, boya – badana yaptırmak için günlerce adam arayıp, çalışacak kimse bulmakta zorlandım.
Kısacası Türkiye’de tablo bu görünüyor. Dileyelim sıcakların artmaya başladığı, yakında hasat mevsiminin başlayacağı ve hükümetin de kurulmasıyla ülkenin geleceği daha aydınlık, Ramazan ayının bereketi üzerinize olsun.


 

Bu yazı toplam 284 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.