1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ramazan, Konya’da bir başka güzel
Ramazan, Konya’da bir başka güzel

Ramazan, Konya’da bir başka güzel

Konya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, Ramazan ayının Konya’da huzurlu ve güven içerisinde yaşanabilmesi için gerekli tedbirleri aldı

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalıların ve bütün İslam aleminin Ramazan ayını tebrik etti. Konya’da Ramazan coşkusunun ve bereketinin şehrin her yerinde hissedildiğini belirten Başkan Akyürek, “İslam aleminin büyük bir özlemle beklediği Ramazan-ı Şerif, rahmeti ve bereketiyle yüreklerimizde manevi coşkulara sebep oluyor. Allah’a olan kulluk şuurunu derinden hissettiğimiz, milli birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bir ay olan Ramazan’da Konya’mızda yardımlaşma duyguları en üst seviyeye ulaşır, büyük bir coşku yaşanır. Belediyelerimiz, vakıflarımız, hayırsever insanlarımız binlerce vatandaşımıza ulaşır, onları da bu coşkuya ortak eder.”dedi.

MEYDANDA TERAVİ NAMAZI
Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rahmet, bereket ve kurtuluş ayı olan Ramazan, Konya’mızda bir başka güzel yaşanır. Ramazan coşkusu evlerde, sokaklarda, işyerlerinde, ibadethanelerde, şehrin her yerinde hissedilir.

Belediye olarak, şehrimizdeki bu güzelliğe her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli programlarla katkı sağlıyoruz. Mevlana Meydanı’nda bu yıl da teravih namazları kılınacak. Kültürpark’taki Rahmet Akşamlarında her gün teravihten sonra Kur’an-ı Kerim tilavetleri, Mevlid-i Şerif icraları, ilahiler, kasideler ve sohbetlerle Ramazan’ı Şerif’in havasına uygun programlar yapılacak. Paylaşma ve yardımlaşma ayında şehrimizin çeşitli kesimleri ile iftar programlarında bir araya geleceğiz.
Ramazan-ı Şerif vesilesiyle sadece kendi mahallemizi, şehrimizi değil; dünya coğrafyasını da düşünelim, değişik bölgelerde zulüm altında inleyen kardeşlerimiz için dua edelim.
Rahmet ayı Ramazan’ın şehrimize, ülkemize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini diliyor, daha nice Ramazanlarda buluşmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

MERAM’DA TEDBİRLER ALINDI
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, mübarek ramazan ayının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun ramazan ayının başlaması nedeniyle yayımladığı mesaj şöyle: “İslâm alemi olarak af, mağfiret ve bereket mevsimine yeniden ulaşmanın sevinç ve huzurunu yaşıyoruz. Dini ve insani duyguların zirveye çıktığı, maddi ve manevi güzelliklerin yaşandığı ve Yüce Allah’ın mükâfatlarının sınırsız olarak verildiği bu mübarek ayı en iyi şekilde değerlendirmek, özellikle gönül coğrafyamızda yaşanan sıkıntıların sona ermesi için el açarak dua ve niyazda bulunmak bizler için önemli bir fırsattır. Ramazan paylaşma ve dayanışmaya vesile olan bir aydır. İçinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’ni bulunduran ramazan ayının ilçemize, ülkemize ve İslâm alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”
Başkan Toru, belediye olarak halkın ramazanı huzur içinde geçirebilmesi için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ve zabıta denetimlerini de sıklaştırdıklarını sözlerine ekledi.

İBADETHANELER HAZIR
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, 11 ayın sultanı Ramazan Ayı ile ilgili olarak bir mesaj yayımladı. Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Hançerli, Ramazan Ayı'nın sadece oruç tutma değil paylaşma ayı olduğunu dile getirdi.
Mehmet Hançerli: “Karatay Belediyesi olarak halkımızın Ramazan Ayı’nı rahat bir biçimde geçirmesi için çalışmalar yürütüyoruz. İlçe merkezinde ve bulunan tüm camilerimizin temizliklerini tamamlayarak ibadethanelerimizin ramazana hazırlanmasına katkı sağladık. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi açıdan temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tevbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği bir terbiye ayıdır. Ramazan, içerisinde insanlık için, ‘Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini’ taşıyan, Kur’an ve oruç ayıdır. Ramazan Ayı'nın ülkemizde yaşanan acı olayların geride kalması için milletçe bütünleşeceğimiz, barışın etrafında kenetleneceğimiz bir fırsat olmasını temenni ediyorum. Bu vesile ile başta Karataylı ve Konyalı vatandaşlarımız olmak üzere tüm İslam Aleminin Ramazan ayını kutluyor, bu mübarek ayın, bereket, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.