1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ramazan Mektebi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Mektebi

A+A-

Büyüklerin her konuştuğunu anlamaya çalışan her çocuk gibi, çocukken Recep, Şaban ve Ramazan diye bahsedilen ve anlamak için çaba sarf ettiğimiz mübarek ayların sonuncusu ramazan ayındayız. Recep, Şaban ve Ramazan kimdi, ne idi, konuşmaları can kulağı ile dinler, çocukca bir merak ile anlamaya çalıştığımı hatırlarım.
Büyüklerimizin büyük bir sevgi ve saygı içinde konuştukları mübarek aylar, kandil geceleri, sonrasında iftar ve sahur, arefe günü ve nihayetinde bayram günü sadece bir ibadet olmanın daha ötesinde daha fazla mana ve iklim yüklü zamanlardır.
İslam dininin bütün ibadetlerinin çocuklar için de öğretici ve eğitici bir yönü vardır. Allah’a kul olmanın faziletlerinden iyi insan olmaya kadar bir dizi inanç, değer ve tutumlar ramazan ayında zirve yapar ve çocukları terbiye edici bir yönü de fazlasıyla vardır. Ailece iftar ve sahur vakitlerinden teravih namazlarına ve yaşa göre yarım ya da tam gün tutulan oruçların,çocukları motive etmek ve zorlamamak adına “orucunu bana sat!” deyip bir miktar para vererek, hem yemesine hem de oruç ibadetini sevdirmeye kadar birçok zenginliği de içinde barındıran bereketli aylardır.
Oruçla sabır ve empatiyi öğrenen çocuklar, iftar ve sahurda aile olmanın ve şükür etmenin heyecanını ve sevincini doyasıya yaşamaya başlar.Küçücük yürekleri, ramazan, oruç, teravih, iftar ve sahur u öğrenmeye başladığında merak ve ebeveynlerin gözüne girmek için yarım gün ya da tam gün tutulan oruçlarla bu memlekette çocukların dinimizle tanışmaları başlar.
Teravih namazlarındaki coşku ve heyecan, çocuklar için bir başka önem kazanmaktadır. Sadece okulda ya da sokakta gördüğü arkadaşları ile bir de camii de saf tutup namaz kılmak, dualara iştirak etmek, her ne kadar büyükler kızsa da namaz aralarında gülüşmek en mutlu olunan zamanlar olur. Arada bir amca kızınca, sus pus olan çocuklar, bu sefer içten içe ya da birbirlerini dürterek şakalaşmaya devam ederler. Her zaman böyle de değillerdir, ya da bazıları safların arasında bir yer bulmuş bir şekilde daha bir iştiyak ve ciddiyetle namazını kılıp duasını yapar.
Bütün bunlar ve daha fazlası ramazan ayının idrak edildiği ev ve çevrelerde yaşanır. Her ailenin, her çevrenin kendi kültürel inanç anlayışı çerçevesinde çocuklar bu ibadetleri içselleştirirken, iyi insan olabilmeyi de öğrenmektedirler. Din ve inanç ihtiyacı da karşılanması gereken bir ihtiyaçtır, çocuklar, Allah’ın emir ve buyrukları konusunda öğüt ve tavsiyelere çok önem vermektedirler. Burada korku ve baskı ile korkutarak değil de, Allah’ın iyi insanlara, ibadetini yapan kullarına karşı daha merhametli ve koruyucu olduğu ifade edilmelidir.
Küçük çocukları cehennem ateşi ile korkutmak yerine Allah’ın rahmet ve bereketi ile eğitmek ve yönlendirmek gerekmektedir. Bütün bu mübarek aylar ve sonrasındaki inanç ve anlayışımız çocuklarımızı yetiştireceğimiz en büyük zenginliklerimizdir. Çocuklarımızda vicdan ve ahlak gelişiminde kul hakkı, şefkat ve merhamet ve iyi insan olma bilinci gibi değerler tutum ve davranışlarına yansıyacak ve onlara yol gösteren önemli bir güzergah olacaktır.
Bayram günleri ise, sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı özel günlerdir. Hısım akrabayı ziyaret, küskünlük ve dargınların bittiği, sıla-i rahim yapılan değerli birlikteliklerin yaşandığı bir gün olmasının yanında çocuklar için ayrıca daha önemlidir. Bayram sabahı bayramlık kıyafetlerini giyinmiş ve bayram namazına giden çocukların yaşadığı mutluluğu kelimlerle tarif etmek imkansız dersem yalan olmaz.
Çocukların ömür boyu zihinlerinde yer edecek bayram günleri, özellikle peygamber efendimizin emanetleri öksüz ve yetimlerin de düşünülmesi gereken bir gündür. Onların da ihtiyaçlarının karşılanıp yeni bir ayakkabıi veya bir elbise ile sevindirilip, bayram mutluluğunu yaşamalarına vesile olalım.
Hiçbir yetim ve öksüzün ihmal edilmediği, saygı ve hoşgörünün eksik olmadığı bir Ramazan ayı ve sonrasında bayramını, tatil olarak değil de bayram olarak idrak edip yaşayalım. Unutmadan, bütün iyi ve güzel olanın, çocuklar açısından da öğretici ve yönlendirici olduğu mübarek günlerdeyiz. Bu bilinç ve farkındalıkla bu günleri değerlendirmeye çalışalım. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 295 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.