1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ramazan temizliği
Ramazan temizliği

Ramazan temizliği

Türkiye’de örnek gösterilen faaliyetlere Konya’da imza atan Konya Camilerini Temizleme Derneği, camilerde bahar ve Ramazan Ayı temizliğine başladı.

A+A-

Dernek Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, nisan ayında randevuların dolduğunu mayıs ayının dolmak üzere olduğunu aktardı.

Konya Camilerini Temizleme Derneği örnek çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Derneğin Kurucusu Rıza Medi 2007 yılında Cuma namazı için gittiği bir camide halıların kirli olması üzerine esnaf arkadaşları ile derneğin temellerini attı. Esnaf arkadaşları ile birlikte kurdukları Konya Camilerini Temizleme Derneği bugüne kadar Konya’nın merkez camileri ve taşralarda kalan camileri dahil olmak üzere 4 bin 500 civarında ibadethaneye ulaşmış durumda. 6 kişilik bir ekipten oluşan personel kadrosuyla, camilerde görev yapan din görevlilerinin taleplerini dikkate alıyor ve her türlü ibadethanenin temizlik işlemini gerçekleştiriyor.

TÜRKİYE’DE BAŞKA ÖRNEĞİ YOK

Cami sayısı itibariyle İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Konya’da cami ve mescitlerin temizlenmesine yönelik faaliyetlerde bulunan dernek Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip. Konya Camilerini Temizleme Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, 2007 yılında Rıza Mendi ve esnaf arkadaşlarının çabalarıyla kurulan derneğin diğer şehirlerden taktir topladığını ancak benzer bir oluşuma giren şehir olmadığını söyledi. Büyükdere, “Başkanımız Rıza Mendi abimiz, Cuma namazında yaşadığı olaydan sonra esnaf arkadaşlarıyla dernek tüzüğünü hazırlıyor derneği kuruyor. Ardından 1 minibüs alıp ekip kuruyorlar ve bu şekilde ilk faaliyetlere başlıyorlar. Bugün gelinen noktada ise Konya’da bulunan 4 bin 500 civarında cami ve mescide ulaşmış durumdayız. Diğer şehirlerden doğudan batıdan her yerden dernek faaliyetlerimizi taktir eden müftülerimiz var. Hatta başka şehirlerden davet bile alıyoruz. Ancak imkanlarımız gereği Karaman, Aksaray ve Afyon gibi illerimize müsait zamanlarımızda gidebiliyoruz. Kısacası derneğimizin faaliyetleri tüm Türkiye’den ilgi görüyor ve taktir topluyor.”diye konuştu.

RANDEVU SİSTEMİ İLE ÇALIŞIYOR

Türkiye’de ilk olma özelliği ile büyük ilgi gören Konya Camileri Temizleme Derneği Konya’nın coğrafik yapısı ve binleri bulan camii sayısı ile işlerini randevu sistemi ile yapıyor. Cami imamlarının derneği arayarak randevu aldığını ifade eden Dernek Genel Koordinatörü İbrahim Büyükdere, “Konya’nın geniş bir coğrafyaya sahip olması, merkez dışında 28 ilçesinin bulunması gibi sebeplerle işlerimizi randevu sistemine çevirdik. Din görevlisi kardeşlerimiz görev yaptıkları camilerde temizlik ihtiyacını hissettiğinde bizi arıyor randevu alıyor. Bizde ekiplerimize haftalık olarak listeler veriyoruz. Temizlik yapılacak camiye gitmeden önce arkadaşlarımız imam kardeşlerimizi arayıp bilgi veriyor ve caminin temizliği gerçekleşiyor. Bu sistem içinde normal büyüklükteki camilerimizi 1 günde, büyük camilerimizi 2 günde, küçük camilerimize gittiğimiz zaman ise günde 2-3 ibadethanemizi temizlemeyebiliyoruz.”ifadelerini kullandı.

RAZAMAN AYI YOĞUNLAŞTIRDI

İçinde bulunduğumuz 3 ayların 3’üncüsü olan Ramazan Ayı’na 2 aya yakın bir süre kala camilerde temizlik işlerine de yoğunlaştı. Cami görevlileri ve imamlarının Ramazan Ayı’ndan önce camisinin temizlenmesini istediğini söyleyen İbrahim Büyükdere, “İmam kardeşlerimizin hepsi haklı olarak Ramazan Ayı’nda camisi temiz olsun istiyor. Bunu büyük ölçüde kendileri yapmaya çalışıyor ancak imam kardeşlerimizin büyük çoğunluğu bizi arayarak randevu talep ediyor. Bu sebeple derneğimizde bir Ramazan Ayı yoğunluğu yaşıyoruz. Nisan ayı için tüm randevularımız şuan doldu. Mayıs ayının da büyük bölümünün dolduğunu söylememiz mümkün.”şeklinde konuştu.

YILLIK HEDEF 700 CAMİYE ULAŞMAK

Bedesten Çarşısı’nda esnaflık yapan bir grubun çalışmasıyla başlayarak bugün 10’uncu yılına ulaşan Konya Camilerini Temizleme Derneği’ yıllık 550-600 camiye ulaşma potansiyeline sahip. Dernek geride bıraktıkları 10 yılda yıllık ortalama 600 camiye ulaşarak toplamda yaklaşık olarak 6 bin civarında temizlik faaliyeti gerçekleştirdi. Derneğin ulaşmak istediği hedefleri de anlatan Genel Koordinatör İbrahim Büyükdere, “Şuanda yıllık temizlik potansiyelimiz 550-600 civarında. Biz bu potansiyelimizi daha da ilerletmek istiyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda en az 700 camiye ulaşmak.”dedi.

Ramazan temizliği

Ramazan temizliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.