1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Ramazan ve Fırsatçılık
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan ve Fırsatçılık

A+A-

           Ramazan-ı Şerif “On Bir Ayın Sultanı” şeytanların zincire bağlandığı, kulun Allah ile on bir ay boyunca zedelenen ilişkilerini yeniden düzeltebilmesi, kulun kulluğunu ve kulluğunun gereklerini yeniden hatırlayıp yerine getirebilmesi için sunulmuş adeta bir “Fırsat Ayı”. Bazıları bu fırsatı maddi fırsata dönüştürmek olarak anlıyor ve bu 1 ayda ne kadar kar elde ederim hesabına girip bağlanan şeytanı çözüp onunla işbirliğine devam ediyor.

Mübarek Ramazan ayını, ibadet, fakirlere yardım, sabrı öğrenmek, nefsi terbiye etmek için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, bir takım uyanıkların ceplerini doldurmak için fırsat olarak görmesi Ramazan ayının manevi ortamına hiç yakışmıyor…

İlk etapta iki hafta kala Ramazan ayında fiyat arttırmıyoruz şeklindeki söylemlerle ilk işareti veren gıda üreticilerinin Ramazan ayında en fazla tüketilen yumurta,  et ve bakliyatlar ile başlayarak zeytin, peynir gibi diğer kahvaltı ürünlerine de küçük küçük zamlarla işe başlamaları da şaşırtıcı olmadı. Çünkü artık bu uygulama alışkanlık haline getirildi.

Halk ise bu durum karşısında şikâyet edecek merci bulamamakta. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da artışı frenlemek için düğmeye bastıysa de Bakanlık, hem canlı hayvan ithalatı yaparak hem de taze dana eti getirerek, et fiyatındaki artışı durdurmayı hedeflese de artık atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti bile.

Daha Ramazan ayına bir iki hafta kala vurgunculuğu adet edinen spekülatörler önce kırmızı etten başlayarak küçük küçük gerçekleştirdikleri zamlarla bilahare yapacakları zamların önünü açtılar.

Her yıl bu kadar eleştirilere rağmen bu üreticilerin bağlı olduğu odalardan herhangi önlem alınmaması da başlı başına bir sorun.

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, Ramazan Ayı’nda yeme, içme, bakliyat ve sebzenin çok önemli yer tuttuğunu belirterek, "Esnaf kardeşlerimize fırsatçılık yapmayalım, Ramazan Ayında fiyatlarımızı yükseltmeyelim” diyerek ricada bulunuyor oysa bir oda başkanın rica yerine üyelerine fırsatçılık yapanların cezalandırılacağı yönünde uyarıda bulunması beklenir.

İFTAR DAVETLERİ

Ramazanda yapılan İftar programları her zaman tartışma konusu olmuştur.  Şehrin önde gelen bürokrasisi ve zengin işadamlarının katıldığı lüks otel salonlarında verilen davetlere iftar deniliyor bunu da medyada yayınlatıp reklam yaptırıyor. Olması gereken sofrasını Fakir Fukaraya açması ve bunu da reklam malzemesi yapmadan verilmesidir. İftar o zaman İftar olur 

TELEVİZYON PROGRAMLARI

Her Ramazan da olduğu gibi bu Ramazan’da da İftar ve Sahur programlarına televizyonlarda yüksek miktarlarda paralar ile programlar yapan o anlı şanlı Profesörler çıkacak ve sakız çiğnesem, denize girsem, ilaç kullansam, iğne vurdursam vs. gibi oruçtan kurtulmaya çalışanlara yol göstereceği bir aya daha giriyoruz.

OSMANLIDA RAMAZAN

Osmanlı da bu fırsatçıların önüne geçmek için Ramazan da uygulanan onca güzel örnekten sadece ikisi inşallah bizlerde örnek alırız.

Zimem (Veresiye) defteri

Ramazan ayında varlıklı zengin kimseler farklı yerlerdeki esnaf dükkanlarına girer ve Zimem (veresiye) defterini isterlerdi. Defterin baştan, sondan ve ortadan rastgele sayfalarını açar ve “Silin borçlarını, Allah kabul etsin” der ve borçları ödeyip giderdi. Ne borcu ödenen kimin ödediğini bilir, ne de borcu ödeyen kimi borçtan kurtardığını bilirdi.

Narh defteri

Osmanlı’da Ramazan-ı şerifin yaklaşmasından dolayı gerek ekmek, gerekse eşya fiyatlarının inip çıkmaması konusunda devlet tarafından sabit fiyatlar belirleniyor ve belgelerde kayda geçiyordu. Bu çıkan fiyat belgelerine narh defteri deniliyordu. Bu fiyat belgelerini mahalle imamlarının bakkallara iletmeleri emrediliyordu. Bu şekilde Ramazan ayından özellikle gıda maddelerinin fiyatları düşük tutulması ve fakir ailelerinde Ramazanda rahat alışveriş yapması sağlanırdı.

Allah, bu temiz Müslüman milleti müzikçisi, ilahicisi, programcısı, başta olmak üzere cümlemizi  “Ramazan Fırsatçılarından” korusun.

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.