1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ramazan’da et fiyatları değişmeyecek
Ramazan’da  et fiyatları  değişmeyecek

Ramazan’da et fiyatları değişmeyecek

Seydişehir–Bozkır-Ahırlı–Yalıhüyük Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ergün Balcıoğlu, Kırmızı et üzerinde bir algı oluşturulduğunu ve oluşturulan algı gibi et fiyatlarının artmadığını söyledi.

A+A-

 

Mesut ERCÜMENT
 

Yılbaşına girildiğinde doların 2,90 civarında olduğunu ama 3. ve 4. ayda 4 liraya yükseldiğini hatırlatan Başkan Balcıoğlu, “Bütün ürünlerde yüzde 30 civarında bir artış olmasına rağmen, et fiyatlarında bu oranda bir yükselme olmadı” dedi. Et fiyatlarının ilden ile farklılaştığını bildiren Başkan Balcıoğlu, İstanbul’da kıyma 55 lira Konya’da 38 liraya kıyma var. Aradaki fark aracılardan kaynaklanıyor. Bakan bey İstanbul’u bu yüzden önemsemek zorunda kalıyor. Piyasada talep edilen et olmayınca fiyatlar yükseliyor. Bakanlığın yaptığı açıklamada yükselmesine izin vermeyeceğiz demesine rağmen fiyatlar yükseliyorsa, vatandaşta bu fiyatlar düşmez algısı meydana geliyor” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN’DA YÜKSELMEYECEK

Bakanlığın ithal et üzerinde bir çalışmasının olduğunu vurgulayan Birlik Başkanı Balcıoğlu, “Bakanlığımız bu konuda, ithal hayvan besi envanteri olarak çalışma yürütüyor. Et fiyatları şu an dalgalı şekilde ilerliyor. Ramazan ayında pek yükseleceğini zannetmiyorum. Kaldı ki daha önceki yükselen fiyatlar gayet doğal. Yılbaşına girdiğimizde dolar 2,90 idi, 3 ve 4. aylarda 4 liraya yaklaşmıştı. Bütün ürünlerde yüzde 30 civarında bir yükselme var. Bu oranlara baktığımızda et fiyatlarında yüzde 30’luk bir yükselme olmadı. Vatandaşın en büyük kaygısı et fiyatları yükselecek mi diye oluyor. Bence medya biraz abartıyor fiyatları” değerlendirmesinde bulundu.

KÜÇÜK ÜRETİCİYE DESTEK YOK

Türkiye’nin et ithal etmesinin nedenini küçük üreticiye destek verilmiyor olmasına bağlayan Başkan Balcıoğlu, devletin küçük işletmelere destek vermesi halinde ithal et almaya gerek kalmayacağını savundu. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanının küçük işletmelerin ve köylülerin söyleyeceklerini dinlemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Balcıoğlu, “Sayın bakanımız gelsin dağ bağışındaki bir köye, bir işletmeye bir üreticiye gitsin. Ben hayvancılık bakanı olarak nasıl bir yol izlemeliyim diye sorsun. Gerekli olan her şeyi o köylü o üretici anlatır. Şu an köylü dediğimiz insanlar yumurtayı marketten aldığı sürece, ülkemiz yetersiz kalır. Küçük işletmelere gerekli destek verilmeli. 5 bin metrekarelik alan istiyor bir ahır için. Küçük işletmelerin bunu karşılama olanağı sıfır bile değil. Küçük üreticilere yardım yapılması ve kolaylık sağlanması lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.