1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Recep Konuk Başkan'ın Öngörüsü ve Karapınar Kömür Havzası!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Recep Konuk Başkan'ın Öngörüsü ve Karapınar Kömür Havzası!

A+A-

Yanılmıyorsam üç yıl önce Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk Başkanın Karaman Ayrancı Dokuzyol Köyünde bir aile yakının cenazesine katılmıştık.
Cenaze defin ve taziyeden sonra Recep Konuk Başkan;
--- Hacı Ahmet, Karapınar üzerinden giderek kömür havzasında bulunan köy ve kasabaları gezerek gidin! Dedi.
Recep Konuk Başkan uzun yıllardır Karapınar-Ayrancı Kömür Havzası ile ilgili uzman ekip kurarak fizibilite çalışmaları yaptırdığını biliyordum.
En acılı zamanında bile bu bölgenin makûs talihini ortadan kaldıracak projeyi heyecanla anlatmadan geri kalmıyordu.
O gün yaklaşık 2 Miyar tonluk kömür rezervinin bulunduğunu muhakkak bu kömürü bu bölge insanının işletmesi gerektiğini söyledi.
Karapınar-Ayrancı’da tespit edilen kömür rezervi ve burada kurulacak enerji havzası ile çalışmalarına devam ettiklerini söylerken gözleri ışıldıyordu. Ben Recep Başkandaki o ışıltıyı çok iyi bilirim.
Bu havzadaki kömürün değerlendirilmesi ile ilgili süreci hem yakından takip ediyor hem de projelendirme çalışmalarını devam ediyoruz.
Öte yandan ihale surecini heyecanla bekliyoruz. Şeklinde konuşmuştu.
**
Planlı bir şekilde içinde bulunduğu gıda sektörünün yanı sıra muhakkak enerjide söz sahibi olmamız gerektiğini ifade ederek Konya Şeker olarak 2010 Yılında ÇOBANYILDIZI A.Ş kurarak elektrik üretim lisansını alarak şeker işinden sonra en tecrübeli alan enerji sektöründe Konya Şeker olacaktır. Diyordu.
Evet, Konya Şeker, şeker sektöründeki uzmanlığı ve tecrübesi kadar, uzmanlık ve tecrübeye sahiptir.
Nitekim Konya Şeker, ülkemizde kömürden elektrik üretiminde ilk akışkan yataklı kazan teknolojisinde sahip santrallerinden birini Çumra Şeker Entegre Tesisinde hayata geçirerek ülkemize kazandırmıştır.
Bugün Konya Şeker100 Megavat elektrik üretimine ulaşmıştır. Çobanyıldızı A.Ş tecrübesinin yanı sıra Sivas Kangal Termik Santralını alarak bu sektömrdeki gücünü 5’e katlamıştır.
**
Karapınar ilçemizde 'Güneş Enerjisi Sektöründeki Gelişmeler ve Karapınar Enerji İhtisas Endüstrisi Bölgesi Yatırım Fırsatları' konulu panele

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Konya Valisi Muammer Erol, Konya AKP Milletvekili Cem Zorlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Başkan’ın Katılımlarıyla gerçekleşti.
Karapınar’da yapılan bu panelle birlikte çağrışımlarla birlikte Recep Konuk Başkan’ın yıllar öncesinde öngörüsü vizyonu ile bugünleri işaret etmesi, enerji sektöründeki bilgi, tecrübesi ile Karapınar-Ayrancı Kömür Havzasında Termik Santral İhalesini heyecanla bekliyoruz. İfadesini gördüm.
Cenabı Allah yar ve yardımcısı olsun!
Kurban Bayramı arifesindeki bu gelişmelerin inşallah Ülkemize ve bölgemize hayırlara vesile olur.
Böylesi güzel duygularla Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum