1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Referandum Merakı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Merakı

A+A-

Biraz soluklanmak için göz gezdirdiğim banklardan, orta yaş – yaşlı arası birisinin oturduğu bankın diğer yarısının boş olduğunu görünce o tarafa doğru ilerledim. Oturmak için müsaade istercesine selam verdim ve yavaşça kendimle beraber bütün yorgunluğumu da banka bıraktım.

Banka yerleşmeye çalışırken orta yaşın üzerinde, beyaz saçlı, bıyıklı, sakalı kirli sayılabilecek uzunlukta olan komşum selamımı aldıktan sonra sanki “birisi gelse de konuşsak diye beklermiş gibi” ne iş yaptığımı sordu. “Öğretmenim” dedim. Ben de nezaketen,“Siz ne iş yapıyorsunuz?” dedim. “Emekli” olduğunu söyledi. Sanki planlı bir hazırlığı olsa gerektir ki ardından referandumda ne diyeceğimi sordu.

Şaşırmıştım, hangi maksatla sorduğunu düşünürken bir yandan da “Evet” ya da “Hayır” taraftarı olup olmadığını anlamaya çalışarak, “O gün bir gelsin bakalım da muhtemelen ……. diyeceğiz” dedim. Biraz çekindim çünkü gerçekten bazı insanlarda bir tahammülsüzlük var. Çünkü vereceğiniz cevap istemediği gibi olunca bütün nefretini ve öfkesini size yönlendiren birisi ile uğraşmak zorunda kalmak istemiyorsunuz. Bu nedenle çekimser kalsam da komşum, kendisinin de referandum konusundaki görüşünü söyledikten sonra epeyce konuştu. Neden  ”..…” diyeceğini açıkladı ki aklımdaki soru işaretlerine cevap olmuştu sanki kendince…

Bugünlerde gündem referandum, her yerde yolda, çarşıda, otobüste veya bir kahvede herkes konuşuyor. Konuşmak iyidir, insanlar tabii ki düşüncesini ifade edip paylaşmalı ki hem huzur bulsun hem de milletçe tartışma kültürümüz gelişsin. Bu bizim masumane beklentimiz tabii ki fakat bazen bakıyoruz hoyratça, kaba tartışmalara da şahit oluyoruz. Diğerini yargılayıp, itham edip hüküm verenleri de görüyoruz. Kavga ve tartışma boyutunda olanlar da olabiliyor.

Benimle birlikte siz de konuyu nereye bağlayacağımı merak ediyorsunuz. Her zaman milletçe konuyu bir yere bağlama beklentimizin olduğunu da bilmiyor değilim. İzniniz olursa sizlerden de özür dileyerek konuyu bir yere bağlamayacağımı ifade etmek istiyorum. Bu seferlik konuyu bir yere bağlamayalım, hatta benim adıma bu sefer siz bağlayın! Her şeyi her zaman yazarlardan bekleme alışkanlığına da bir son vermek adına bu seferlik konuyu siz istediğiniz yere bağlayın. Böylece sizin de çorbada bir tuzunuz olmuş olsun!

Aslında siz de bu yazılarda “Evet” ya da “Hayır” eğilimi arıyorsunuz. Yazdığım sözcük ve cümlelere kadar hangi tarafa eğilimim olduğunu sorgularcasına satırlar arasında mekik dokuyorsunuz. İstiyoruz ki kararım sizinki ile aynı ise hemen bütün yazıklarımı kabullenip beğeneceksiniz. Belki de yazıyı okuma zahmetine bile girmeyeceksiniz. Eğer sizinle aynı görüşte değilsem bu sefer de yazıyı okumayı bırakacaksınız. Aynı görüşte olmadığımız için beni birilerine tetikçilik yapmakla suçlayacaksınız. Sadece bu nedenle olmasa da bu yazıda bir eğilim sezebileceğinizi zannetmiyorum.

Referandum sonrası bizden farklı düşünenler buhar olup uçmayacaklardır. Onlarla yine birlikte yaşamaya ve bu güzel memleketin havasını teneffüs etmeye devam edeceğiz. Tabii ki illegal örgütler ve Türkiye düşmanlarıyla mücadelemiz devam ederken akrabalarımız, komşularımız, iş arkadaşlarımız, tanıdıklar veya Türk, Kürt, Sünni ve Alevi ve hepimiz hep birlikte bu vatan için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Sözün özü referandum veya seçim tartışmalarında demokratik tutum ve davranışlardan uzaklaşmayalım ki bu vatanı yaşanılabilir kılalım. Nihayetinde referandum sonucunda doğal olarak sevinenler olabileceği gibi üzülenler de olabilecektir.

Düşüncesi ne olursa olsun bu vatanı ve insanlarını seven herkese saygı duyup değer vermeliyiz. Çünkü bir tane vatanımız var o da 79 milyon insanının ortak vatanı olan Türkiye’dir. Hatta Türkiye, Türkiye’den daha fazlasıdır.

Bu yazı toplam 587 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.