1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. REFERANDUM NE GETİRECEK ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

REFERANDUM NE GETİRECEK ?

A+A-

Eylül ayının son haftasında Irak özerk bölgesinde  Barzani yönetimi Referandum yapacak. Bunun için yapılan girişimler ya yetersiz ya da öyle göstermeliktir.

ABD bir taraftan  “Referandum’u yapmayın diyor, diğer taraftan Barzani’ye avans veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti girişimde bulunuyor. Ancak sonuçsuz kalıyor.  Çünkü Barzani “Kimseyi dinlemem” diyor.

Sanırım herkes biliyor ama bu referandum sonrasında  burada Kürt devleti kurulacak. Bugün değilse yarın kurulacak. Türkiye Cumhuriyeti buna izin vermeyeceğini deklare etti ama bu deklare ne getirecek, ne götürecek bilemiyorum.

Kuzey Irak'taki referandum kararıyla komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünü parçalamayı hedefleyen ve etnik kökene dayandırılmak istenen yeni yapının, başta Kerkük'te olmak üzere, içinden çıkılmaz etnik ve mezhepsel çatışmalara sebebiyet vereceği açıktır.

Şimdi isterseniz  biraz gerilere, Kıbrıs’a dönelim.

Türklerin vatanını işgal etme girişiminde bulunduktan sonra kendini İzmir'in serin sularında bulan Yunan, bir şekilde intikam almak istiyordu. Tek hedefleri Kıbrıs'taki Türk varlığını ortadan kaldırarak, adayı Yunanistan'a bağlamaktı.

Megali İdea çerçevesinde silahlandırılan Rum çeteleri, EOKA terör örgütü aracılığıyla Türklere büyük zulümler uyguladı. Türklerin şiddetle, zulümle, baskıyla kontrol altına alınabileceği, sindirileceği düşünülüyordu.Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yapacağını ilan ettiği bağımsızlık referandumu buna benzemektedir.

Amaç sözde bağımsız Büyük Kürdistan görev süresi iki defa uzatılarak bu yıla kadar bölgesel yönetim başkanlığını yürüten Barzani, iktidarını devam ettirebilmek için alelacele bağımsızlık referandumuna gitmekte ve bunda da ısrarlı davranmaktadır. Barzani, Kerkük Meclisi'nden karar çıkarttırarak Kerkük'ü, ayrıca tartışmalı bölgelerin büyük bir kısmını referanduma katarak sınırlarını genişletme ve bunu onaylatma peşindedir.

Bu bağımsızlık ile  Ortadoğu çok karmaşık, zaten sıkıntılı  ve daha da sıkıntılı hale gelecektir. Bunu AB ve ABD biliyor ama etkili bir girişimleri yok. Aslında bu işi ABD ve AB ülkeleri istiyorlar.

Barzani yaklaşık iki ay önce referandumu duyurdu. Bundan sonra Türkiye’de ne oldu?  İsterseniz bir bunları hatırlayalım.

  Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu "Referandum abartılıyor, bunda büyütülecek bir şey yok",

Ardahan Milletvekili Ortan Atalay, "Referandum temel bir haktır",

 Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu "Türkiye Kürdistan'a saygı göstermeli."

Yine yakın geçmişte TBMM içinde bazı kimseler   "Osmanlı'da da Kürdistan vardı" diye açıklama yaptılar. Kaldı ki bağımsızlık referandumu Irak anayasasına ve anlaşmalara aykırıdır.

 Bu vekiller için bir açıklama yapılmadı ama, sanırım Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan bunlar için  gereğini yapacaktır. Bir taraftan FETÖ diğer taraftan Avrupa ülkeleri ve diğer sorunlarla boğuşan Türkiye’nin parti içindeki böyle sivri uçları  parti kendi içinde ve zamanı geldiğince törpüleyecektir diye düşünüyorum.

Şimdi size bunun yasalara ve anlaşmalara uygunluğunu ve Atatürk’ten de bahsedeyim.

1926 da Ankara Antlaşması’na göre Irak toprak bütünlüğünü kaybettiğinde, Türkiye Musul ve Kerkük üzerinde hak sahibi olur. Kürdistan resmi olarak kurulduğunda Türkiye Musul ve Kerkük’e girer ve buna Birleşmiş Milletler ses çıkartamaz” antlaşmasını Atatürk yapmıştır.

PYD-PKK'yla eşzamanlı referandum Barzani 25 Eylül'de referanduma giderken, Suriye kuzeyinde de kantonların birleşerek federal bir Kürt devleti kurulması için 28 Eylül'de referanduma gidileceği ilan edilmiştir.Referandumların eş zamanlı yapılmasının amacı, 25 Eylül'de Irak'ta alınacak sonucun Suriye kuzeyindeki referanduma destek olmasını sağlamak ve bölgede birleşik bir Kürdistan oluşturulmasına ivme kazandırmaktır."Bağımsız Kürdistan" ABD ve İsrail projesidir.

Bu projeyi ABD, kontrol edebileceği bir Kürt devletiyle hem enerji kaynaklarını hem de başta İran olmak üzere bölgeyi kontrol ederek etkinliğini sürekli kılmak, İsrail de İran tehdidine karşı güvenliğini sağlamak amacıyla yürütmektedir.Bunu ABD'nin çeşitli kuruluşlarınca yapılan haritalarda ve ABD dışişleri eski bakanlarından Rise'ın açıklamalarında görmek mümkündür.

Türkiye kararlı hareket etmeli1923 Lozan ve 1926 Türkiye-İngiltere-Irak arasında imzalanan sınır anlaşmasına göre, Türkiye'nin onayı olmadan Musul ve Kerkük'ün statüleri değiştirilemez ve sınırında yeni devletler, statüler oluşturulamaz. Konu Türkiye'nin toprak bütünlüğünü ve güvenliğini etkilemektedir. Referandum yaptırılmamalıdır. İran'ın durumu da Türkiye'ye yakındır.

Türkmen coğrafyasında zaten bir süredir ameliyat başlamıştı. Barzani ve Talabani ABD tarafından parlatılırken, Türkmenlerin tapuları çöplerden çıkıyordu. Irak operasyonunda Saddam'dan sonra en büyük darbeyi Türkmenler yemişti. Klasik anlamda ABD mandası Araplara merkezi yönetimi, Kürtlere ise ülkenin kuzeyini veriyordu.

İşte gelinen nokta bu…

 


dursun-seyis-barzaninin-hedefi.jpg

Bu yazı toplam 516 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.