1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Referandum Sonrası
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Sonrası

A+A-

Referandum öncesi ve sonrasını iyi değerlendirmek gerekir.

Türkiye’de yeni anayasa değişikliği ve kavgaları referandum öncesi mecliste yapıldı. Daha sonra meclisten çıkan sonuca göre referanduma gidildi.

16 Nisan’da yapılan referandum ile ortadaki tablo bence kimseyi tatmin etmedi. Özellikle de AK Parti’yi.

Resmi rakamların açıklanmasından sonra önce AK Parti, sonra CHP ve MHP içinde nelerin olabileceğini birlikte izleyeceğiz.

CHP’de pek ses çıkmaz gibi görünürken, AK Parti ve MHP’de çok gürültülü ve belki de revizyona gidebilecek kadar seslerin şimdiden yükseldiği görülmektedir.

Referandum sonuçlarının belli olmasından sonra AK Parti'de hazırlıklar başladı. Durum analizi yapan partinin hedefleri belirlenmeye başladı.

“Evet” oranının yüzde 51.4’te kalmasının partide bir burukluk yarattığı kesin. Ancak, büyük tartışmalara neden olan ve bir sistem değişikliğini içeren böylesine kritik bir halk oylamasından galip çıkılmış olması Ak Parti cephesinde moralleri düzeltiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti yönetimine ve parti içine dönük değerlendirmesinde de alınan sonucu, “Mutlak bir başarı” olarak ifade etmiş. Ayrıca sonucun yüzde 51 civarında çıkmış olmasının parti içi tartışmaya zemin oluşturmaması gerektiği uyarısında bulunmuş ve “Çıkan tabloyu iyi değerlendirelim. Ama işimize gücümüze bakalım” ifadelerini kullanmış.

“Maçı kazanmış olmak önemli. Bu bir başarı ancak kritiğini yapmalıyız. Hangi pozisyonlarda hata yaptık, daha iyi bir skor nasıl elde edebilirdik, hangi golleri, niye kaçırdık?” değerlendirmesi yapılıyor.

Başbakanlık ve Ak Parti cenahında, bu başlık altında, nasıl okunduğunu şu cümlelerle özetledi: “Seçmenin ikazı söz konusu. Seçmen ‘bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz’ diyor. ‘Derlenip toparlanmalı, daha çok kucaklamalısınız’ mesajı veriyor. Bunu yapmazsanız 2019 sonrası için garanti vermiyorum mesajı veriyor. ‘2019 sonrasını çantada keklik görme’ diyor.”

Referandum geride kaldı ve artık gelinen noktada beklentiler büyük. İş dünyasının, ekonomi çevrelerinin, halkın beklentileri ve talepleri var. Konya için düşünülürse daha önce verilen sözlerin hayata geçirilmesi. Mesela metro inşaatı. Mesela şu bitmek bilmeyen çevre yolu…

Mesela tüm Türkiye’de hızla çıkış gösteren işsizliğin azaltılması ve terörün bitirilmesi…

Belirttiğim gibi başta ekonomi, güven, demokrasi, adalet ve hukuk üstünlüğü ve dış politikada Ak Parti’nin reformist yanının yeniden canlandırılması geliyor.

Dış politikada devletin bekası açısından adımların atılması, etkin olunması gereken bir döneme girilirken bir yandan da iş dünyasının özellikle beklediği, AB ile ilişkiler başta olmak üzere tamir edilmesi gereken alanlar bulunuyor.

Anayasa değişikliği paketi nedeniyle çıkartılması gereken uyum yasaları var. TBMM içtüzüğünün değiştirilmesi, seçim yasalarının sil baştan yenilenmesi, seçim barajının indirilmesi gibi başlıklar söz konusu olabilir. Bütün bunların uzlaşma da sağlanarak gerçekleştirilebilmesi önemli. Tabi ki bunu yapmak içinde 2019’a kadar TBMM’nin çok çalışması gerekmektedir.

Görebildiğim kadarıyla referandum sonuçları sonrasında Ak Parti de bu yapılanmanın ve çalışması gereken konuların bilincinde. Tabi ki diğer partilerde bunun takipçisi olacaklar.

Bütün bunların ardında da bir erken seçim gelebilir mi ? Bence AK Parti bu yolu seçmeyecektir. Çünkü bir yenileme çalışması yapmadan seçime giderse hayal kırıklığı da yaşama ihtimali büyük.

Referandumda iş birliği yaptığı MHP ile ittifak yapılabilir mi ?
Bununda kısa sürede masaya yatırılacağını sanırım. Ancak AK Parti üst yönetiminin MHP’den referandumda istenilen desteğin gelmediği yönünde görüş hakim gibi görünüyor.

Bunun nedeni MHP’deki parti içi tartışmalar, sorunlar ve teşkilatlardaki homojen olmayan yapıya bağlanıyor.Peki MHP ile 2019’a kadar ilerleyen süreçte ne kadar birlikte hareket edilecek? Bu sorunun yanıtı daha sonraki günlerde belli olacaktır.

Referandum sonuçlarına bakılırsa Kürt seçmen, Doğu ve Güneydoğu’da Ak Parti’ye çok önemli bir mesaj verdi. Yüzde 51’lik “evet” oylarının çıkmasında, HDP’nin “hayır”ından Ak Parti’nin “evet”ine yönelen ve kimi kentlerde yüzde 10’u aşan bir desteğin bulunmasının büyük payı var.

Ak Parti, hem bazı kentlerde yüzde 18’e varan oy artışlarını hem de bölgedeki oy dengesini “Kürt seçmenin verdiğini değerlendirecektir. Doğu ve Güneydoğu’da alınan sonuçlar hem devlete güvenin hem de terörle mücadelede taviz vermeyen politikanın bir tescili” şeklinde yorumluyor.

Yazımızı bağlarken bu sonuçların öncelikle Ak Parti’nin 2019 başarısı her şeyden önce yüzde 51’i iyi analiz etmesinde yatıyor. CHP, MHP ve diğer partiler ise 2019’da yapılacak seçimler için yeni söylemler, yeni politikalar üretmek için çalışacaklar…

 

Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.