1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Referandum Sonrası Türkiye
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Sonrası Türkiye

A+A-

Türkiye tam 94 yıl sonra sistem değişikliğine gidiyor 94 yıldır çift başlı bir yönetim şekli ile yönetilen bazı dönemlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakan aynı partiden olsa bile görüş ayrılığına düşmüş ve bu görüş ayrılıkları Türkiye’yi hem Ekonomik hem Siyasi krizlere sürüklemiştir. Bunun en son örneği 2000 yılından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in önerdiği meclisin büyük bir çoğunluğunun oyu ile seçilen 10. Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer ile Bülent Ecevit’in 2001 yılında MGK toplantısında yaşadıkları kavga ve bu kavgadan sonra Ülkenin içine düştüğü o ekonomik ve siyasi kriz ve bu krizin ülkemiz ekonomisine maliyeti çok büyük oldu

Türkiye’nin bir daha bu dönemleri yaşamaması için 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra Ak Parti ve MHP’nin Yenikapı ruhuna uygun olarak üzerinde uzlaştıkları önce 21 Madde sonra ise 18 Maddeye düşürülen mini Anayasa değişiklik teklifi TBMM Başkalığına sunulmuştur. 10 gün süren bu görüşmeler Muhalefet Partileri CHP ve HDP’nin tüm engelleme girişimlerine rağmen Türkiye ye yakışmayan görüntüler ve kavgalar sonucu Cuma gecesi paketin tümü üzerinde yapılan oylamada 339 oy ile kabul edilerek Milletin vekilleri üzerlerine düşeni yaptı.
Şimdi söz sırası Millette. Sayın Cumhurbaşkanının onayından sonra Nisan ayının ilk Haftası veya 2. Haftası YSK’nın belirleyeceği bir tarihte Referanduma gidilecek yani Halka sorulacak son yapılan anketlerde Halkın büyük bir çoğunluğunun buna onay vereceğini göstermektedir.
Bu değişiklik ile Türkiye yeni bir yönetim şekline kavuşuyor. Sorumsuz bir Cumhurbaşkanı’ndan Halka hesap vermek zorunda olan bir Cumhurbaşkanlığına geçiliyor. Yaptığı ya da yapamadığı işlerden dolayı halka hesap verebilen bir Cumhurbaşkanı haline geliyor bu sistemin adına tek adamlık Diktatörlük gibi çirkin yakıştırmalar da bulunanlar var Diktatörün olduğu ülkeler de kimse Diktatöre sen Diktatörsün diyemez .

Diğer bir faydası bundan sonra Türkiye koalisyon dönemlerinde ortalama 18 ay gibi sürelerde seçimlere giden bir ülke olmayacak istikrar açısından çok önemli bir durum Koalisyonlar döneminde Türkiye’nin büyüme oranları ile tek parti iktidarlarındaki büyüme oranlarına bakıldığında her zaman en yüksek büyüme oranlarını tek parti iktidarları döneminde yaşanmıştır.
Demokrasiler de son sözü millet söyler şimdi yine söz söyleme sırası millette millet Referandumda son sözü söyleyecektir. Milletin vereceği bu karara iktidarı ile muhalefeti ile herkes saygı duymak zorundadır.
Bu değişiklik halkın onayını alırsa ülke ayaklarından ki bir prangadan daha kurtulacak ve yeni ve güçlü bir Türkiye ye bir adım daha atılacaktır.

Bu Anayasa değişikliğini istemeyen içerde ve dışarda kimler diye baktığınız zaman ülkemizin ne kadar doğru bir karar verdiğini görürüz. Bunlar hiçbir zaman Milletten ve Devletten yana olmadılar. Oyun kuran bir ülke olmamızı değil kurdukları oyunda verilen rolü oynayan bir Türkiye olmamızı istediler.
Bu pakete karşı çıkanlar kimler diye baktığımız zaman ABD, AB, FETÖ, DEAŞ, PKK, CHP, HDP ve bazı küçük partiler olduklarını görürüz. CHP ve diğer küçük partilerin bu değişikliğe karşı çıkmasının sebebini bizde halkımızda çok iyi bilmektedir.

Evet son olarak şimdi söz de, karar da milletindir. Milletimiz ülkemizin geleceği için en doğru kararı vereceğine gönülden inanıyorum

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.