1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. REFERANDUM VE MİLLİ GÖRÜŞ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

REFERANDUM VE MİLLİ GÖRÜŞ

A+A-

Yasal çerçeveye uyan ve bu çerçeve içinde siyasi görüşüne göre hareket ederek, gittiği sandıkta oy kullanmak herkesin hakkıdır.

Bu oyunu kullanırken vicdanını ve ülkenin durumunu göz önüne alarak oy kullanırlar. Kimsenin tercihine bir diyeceğimiz yok. Kimsenin de oyu kimsenin tekelinde değildir.

16 Nisan’da  Türkiye’nin yönetim biçimini şekillendirecek yeni anaya değişikliği nedeniyle bir referamdun yapılacak.

Bu referandumda   seçmenlerin ve siyasi partilerin görüşleri olacak ve bu görüşe göre  “evet” ya da “hayır “ diyecekler. Öncelikle şunu belirteyim  kimse ama, kimse  “evet” ya da  “hayır” için baskı altına alınmamalıdır. Zaten akli selim insan bunlara boyun eğmez.

Geçtiğimiz günlerde Konya’da Saadet Partisi İl Başkanlığı bir açıklama yaptı. Sanırım sizlerde bunu duydunuz ve okudunuz.  Parti il teşkilatı referandumda “hayır” oyu vereceklerini açıkladılar.

Öncelikle verecekleri karara saygı duyuyorum. Ülkemiz için hayırlı olur.

Yalnız şöyle yakın geçmişe bir bakıp partilerin oy oranlarını inceledim.

Baz olarak; 1 Kasım 2015'te gerçekleştirilen son genel seçimleri aldığımızda, yurt genelinde AK Parti'nin oy oranı 49.48 idi.

Buna karşın;

AK Parti kadrolarını bünyelerinden çıkaran Saadet Partisi'nin oy oranı ise 0.69 idi.

Yani arada kapanmayacak uçurum bir fark vardı.

Milli Görüş'ün partisi Saadet Partisi, CHP ile aynı blokta, "hayır"cı grupta.

Oysa; Bir dönem AK Parti ile SP aynı düşüncede seyredenler arasındaydı.

Şimdi görülüyor ki;

Aynı misyondan gelen AK Parti ile SP arasında uçurumlar oluşmuş. Tabi ki bu uçurumun oluşmasına neden olan olaylara bakmak gerekir.

Görebildiğim kadarıyla Saadet Partisi il başkanlığının “Hayırcı” blokta yer almasına AK Partililerde şaşırmıştır. Çünkü yukarıda da  belirttiğim gibi  AK parti, genel olarak SP misyonundan gelmiştir. Bunu herkes biliyor ama, o günden bugüne kadar köprünün altından da çok sular akmıştır.

Elbette iki parti aynı görüşte olmayacaktır. Zaten bu nedenle ayrılmalar olmuştur. Bizdeki muhalefet anlayışı, sırf muhalefet yapmak için yapmak olmamalı.

Muhalefet bile ilkeler doğrultusunda yapılır. Saadet Partisi'nin aldığı bu karar bana biraz tuhaf geldi. Burada şunu da belirteyim ki, AK parti iktidarının her aldığı karar bence doğru değildir ve  diğer partiler bu partinin, bu iktidarın aldığı kararı onaylayacak noterde değildir.

Milli Görüş hareketinin liderinin merhum Necmettin Erbakan olduğunun unutulmaması gerektiğini de unutmamalıyız.

MSP geleneğinden gelen ve lideri de halen rahmetli Erbakan Hocanın  bugün aynı çizgisinden gittiğini söyleyenler o ilkelerden sapmışlardır. Bu AK parti içinde de var. SP içinde de var olduğunu görmekteyiz.

Eğer ki, partinin üst yönetimi, Erbakan Hocann bu ilkelerine ve görüşlerine rağmen başka bir yola sapmışlar ve 'hayır' oyu kullanma kararı almışlarsa, sırf  muhalefet olmak için davranacaklarsa bu onların kararıdır bir şey diyemem.

Ancak Ben Saadet Partisi tabanının aynı görüşte olduğu inancında değilim.

Ben üst yönetimlerine rağmen Milli Görüş tabanının toptan  'hayır' oyu kullanacaklarını düşünmüyorum, vicdanlarına göre karar vereceklerdir kesinlikle…

Kaldı ki, yukarıda da belirttiğim gibi ! kasım baz alındığında  hayır ve evet oylarının da çok etkili olacağını sanmıyorum.

Tabi ki referanduma zaman var. İzleyip göreceğiz.

Yazımızı bir fıkra ile bitirelim.

Delikanlı ilk defa sosyeteye girecekti. Annesi gerekli son öğütleri veriyordu:
"Sağında oturan hanıma, önce evli olup olmadığını, arkasından kaç çocuğu olduğunu sorarsın. Sonra aynı soruyu solundaki hanıma tekrarlarsın..." Ertesi gün anne, merakla oğluna:
"Nasıl, dün gece her şey yolunda gitti mi?" diye sordu.
-"Sorma anne, felaket!... Sağımda oturan hanım evli değildi ve kendisini kaç çocuğu olduğunu sordum. Solumdaki hanım ise, bana beş çocuğu olduğunu söyledikten sonra, kendisine evli olup olmadığını sordum."

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.