1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Referandum Ve Stk Toplantısı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum Ve Stk Toplantısı

A+A-

Ülkemizde 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için Ak parti ve CHP yoğun bir çalışma temposunu sürdürüyor.

Bilindiği gibi AK parti ve MHP’nin bir kısmı bu referandum’da “EVET” istemekte, CHP ‘nin ve SP’nin önde olduğu bir gurup kimseler, siyasi partiler ve son yapılan seçimlerde “DİGER” diye adlandırılan yaklaşık yüzde 5 oya sahip partiler “HAYIR” propaganda çalışması yapıyor. Bu çalışmalar 15 Nisan akşamına kadar ivme kazanarak devam edecek ve seçmen 16 Nisan günü gidip sandıkta tercihini yapacaktır.

Dileyelim bu halkın vereceği karar ülke için, millet için, bayrağımız için, dinimiz için hayırlı olur. Ülkemizde yaklaşık 100 yıldır süre gelen demokrasi yeni bir şekil alacaktır. Ya da bugünkü parlamenter sistem sürecektir.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda 1946 yılına kadar tek parti idare etti. Daha sonra 1946 ve özellikle de 1950 de çok partili döneme geçildi ve halkımız tercihini yaptı ve tek partiye, tek lidere “YETER SÖZ MİLLETİNDİR” deyip DP iktidar oldu.

Bu süreci anlatacak değilim.

Türk Milleti çok devreler geçirdi. Bu süreçlerde çok sıkıntılı günler geçirdi. Yaklaşık 15 yıldır AK Parti iktidarında ülke çok şeyler gördü. Yapılan işleri analiz etti. Hataları varsa seçimlerde bunlara sandıkta cevap verdi.

16 Nisan’da referandumda “EVET” çıkarsa Türkiye yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi hükümet modeline dönecek. Bunun ne getireceğini, ne götüreceğini siyasiler ve bu siyasi kuruluşların görüşüne göre hareket eden sivil toplum kuruluşları anlatmaya başladılar bile.

Tabi ki 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi halkın kararsızlarının çoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. 16 Nisan’a kadar bu gruba ve hayır demeyi düşünen seçmene AK Parti başta olmak üzere bu görüşü benimseyen sivil toplum kuruluşları çalışacaklardır.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları platformu, bu startı dün Konya’da RAMADA Otel’de geniş katılımlı bir toplantı ile verdi.

Toplantıda konuşma yapanlar arasında, Platform Başkanı Muhsin Görgülügil, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Milletvekili Prof. Dr H.Ahmet Özdemir ve AK Parti İl Başkanı Murat Arat konuştular ve geçmiş dönemlere atıfta bulunup, yapılmak istenen referandum ile ilgili ve “EVET” denmesi gerektiğini, bunun ülkenin hayrına olacağını anlattılar. Özellikle Prof. Dr. H.Ahmet Özdemir’in veciz konuşması beğeni kazandı.

Benim dikkatimi çeken ise toplantıda yapılan konuşmalarda referandum çalışmaları başlangıcında insanları öteleyici, bölücü ifadelerin kullanılmaması, herkesin oyunu vicdanlarına göre ve ülke çıkarlarına göre vermeleri gerektiğini, ancak “EVET” çıkması için AK Parti teşkilatı 30 bin kişiyle bire bir insanlarla görüşüleceğini ve bunun en iyi şekilde anlatılacağını, “EVET” ve “HAYIR” verecek kimselerinde ülkenin insanı olduğu, milletimizin aleyhine çalışan kimselere izin verilmemesini, onların kim olduğu ortada olduğunu belirttiler.

Bu doğru yöntem ile insanların ruhuna hitap edildiği ve böylesi çalışma ile kararsızların “EVET” e döneceklerini düşünüyorum.

Konya Sivil Toplum platformu toplantısına bazı Konya Milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri, Belediye Başkanları katıldılar ve bunların hemen hepsinin ortak görüşü ise Konya’nın yine bu referandum’da “EVET” vermede önde gelen iller arasında olacağının altını çizdiler.

Yazımı merhum N. Fazıl Kısakürek’in bir sözü ile noktalayayım.

“Dünya güzel olsaydı,

Doğarken ağlamazdık

Yaşarken temiz kalsaydık,

Ölünce yıkanmazdık.

Bu yazı toplam 486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.