1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Reform paketi Bakanlar Kuruluna sunuldu
Reform paketi Bakanlar Kuruluna sunuldu

Reform paketi Bakanlar Kuruluna sunuldu

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Maliye Bakanlığının vergi konularında önemli değişiklikler içeren reform paketini Bakanlar Kuruluna sunduğunu bildirdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Toplantıda, bugüne kadar yapılanların ve bundan sonra yapılacakların üzerinde de durulduğunu belirten Bozdağ, şunları paylaştı:

"Özellikle bildiğiniz gibi Hatay ve Kilis illerinde faaliyet gösteren tarımsal üreticilerle esnaf ve sanatkarların, Hazine faiz destekli kredi ödemelerinin faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelenmesine Bakanlar Kurulunca daha önce karar verilmiş ve bu karar Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Aynı şekilde Kilis ilinin tamamı için 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi ve sosyal güvenlik prim borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ertelenmiştir.

Aynı şekilde Hatay ili Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde ikamet eden sigortalılar ve işverenlerin de ocak ayı içine denk gelen kurum alacaklarının 28 Şubat 2018'e kadar ertelenmesine ve hem vergi hem de sigorta primlerinin de 6 ay süreyle tamamının ertelenmesine karar verilmiştir. 6 aylık sürenin dolmasından sonra mücvir sebebin devam etmesi halinde bunların uzatılma durumu da söz konusu olabilecektir."

Bozdağ, Kilis ve Hatay'ın söz konusu 6 ilçesinde yaşayan vatandaşlara faizsiz finans desteği sağlanmasına ilişkin çalışmalar yürütüldüğünü, bölgedeki vatandaşların Zeytin Dalı Harekatı'ndan olumsuz etkilenmelerini önlemek, ticari ve sosyal hayata canlılık katmak amacıyla bu tedbirlerin alındığını ifade etti.

Bozdağ daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Rusya'nın Afrin hava sahasını kapattığı" iddiasına ilişkin soru üzerine Bozdağ, şu bilgileri verdi:

"Bildiğiniz gibi Afrin bölgesini terör örgütlerinden, teröristlerden arındırmak bölgede yaşayan Kürt, Türkmen, Arap ve diğer etnik kökenlere mensup kişileri, terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarmak, sınır güvenliğimizi ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini temin etmek maksadıyla Zeytin Dalı Harekatı başlatılmıştı. Bu harekatın başlatılmasından önce Rus yetkililerle hava sahasının kullanılması dahil pek çok konu konuşuldu, değerlendirildi ve bir anlaşma çerçevesinde hava sahasının kullanılması kararı çıktı. Rusya üzerinden Suriyeli yetkililere de bu konudaki Türkiye'nin beklentileri iletildi. O günden bugüne Türk Hava Kuvvetleri, Afrin bölgesindeki hava sahasını etkin bir şekilde kullanmaktadır, halen de bu kullanım devam etmektedir. Hava sahasının kullanılmasına ilişkin şu anda bir sorun söz konusu değildir. İleride de bir sorun oluşmasını beklemediğimizi buradan bir kez daha ifade etmek isteriz."

"Elimizde somut veriler var"

Bozdağ, Afrin'de 5 askerin şehit edildiği Türk tankına yönelik saldırıdaki silahın menşeine ilişkin soruya, "Tankımıza karşı kullanılan silahın menşeine dair elimizde bazı somut veriler var ancak konu üzerinde incelemeler devam ediyor. Kesin bir bilgiye ulaştıktan sonra bunun menşeini açıklayacağımızı buradan ifade etmek isterim. Şu anda elimizdeki veriler menşeine dair bize bir fikir verse de kesin sonuç ortaya koymadığı için şu aşamada o verileri açıklamayı da doğru görmüyoruz." yanıtını verdi.

 

"Kilis'te ve Hatay'ın altı ilçesinde tatil bir hafta ertelendi"

Zeytin Dalı Harekatı dolayısıyla okulların bir hafta daha tatil edildiği Hatay'ın bazı ilçeleri ve Kilis'te, tatil süresinin uzatılmasının söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Bozdağ, bölgede devam eden harekatın doğurduğu güvenlik riskleri nedeniyle Kilis'te ve Hatay'ın altı ilçesinde tatilin bir hafta ertelendiğini hatırlattı.

Bozdağ, güvenlik şartlarının takip edildiğini belirterek, "Bu şartlarda olumsuz anlamda bir değişiklik olduğu takdirde bu süre gözden geçirilebilir. Bizim tahminlerimize göre olumsuz anlamda bir değişiklik ihtimalini zayıf görüyoruz. İnşallah 12 Şubat 2018 Pazartesi günü Kilis'te ve diğer yerlerdeki öğrencilerimiz de diğer öğrenciler gibi ikinci yarıyılına başlayacaklardır. Bu arada buradaki öğrencilerle alakalı Milli Eğitim Bakanlığımız telafi eğitimleri yapacak ve bu bir haftalık açığı kapatacaktır." diye konuştu.

"Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir"

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisinin çekilmesine ilişkin bir soruya karşılık Bozdağ, Hollanda ile Türkiye arasındaki sorunun yeni olmadığını belirtti.

Bozdağ, halk oylaması öncesinde Rotterdam'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun diplomatik nezaketle, uluslararası hukukla bağdaşmayan olaylar yaşadığını anımsattı.

Türkiye bu diplomatik nezaket ve uluslararası hukukla bağdaşmayan davranış karşısında Hollanda hükümetini kınadığını dile getiren Bozdağ, bu çerçevede Lahey'deki Türkiye Büyükelçisi'nin Türkiye'ye çağrıldığını anımsattı.

O sırada izindeki Hollanda'nın Ankara Büyükelçisinin de Türkiye gelmemesini istediklerini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

"Son bir yıldır Hollanda'nın Ankara'da zaten büyükelçisi yoktur. Olmayan büyükelçilerini resmen geri çektiklerini açıklamışlardır. Bu yeni bir durum değil bizim için, malumun ilanıdır. Ancak Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir. Aynen devam etmektedir. Hem onların Ankara'da maslahatgüzarları var hem de Türkiye'nin Lahey'de temsilcileri var. İki ülke ilişkileri devam etmektedir. Ancak bu konuda bizim de şu anda orada büyükelçimiz yok, onların da şu anda Türkiye'de büyükelçileri yoktur."

Bozdağ, konuyla ilgili Dışişleri Bakanlıklarının görüşmelerinin devam edeceğine işaret ederek, iki ülkenin büyükelçilerinin görevine başlaması temennisinde bulundu.

"PYD/YPG terör örgütlerine silah verilmemesini ilettik"

Amerika'nın, Afrin'de YPG'ye tırlarla silah yardımı yapmaya devam ettiği iddialarına ilişkin bir başka soru üzerine Bozdağ, Türkiye'nin daha önce defalarca PYD/YPG terör örgütlerine silah verilmemesi hususunu ABD'li yetkililere ilettiğini söyledi.

Bozdağ, ABD'li yetkililerin, DEAŞ ile mücadelede kullanılması şartıyla PYD ve YPG'ye silah yardımında bulunduğunu, 5 bin tır, 2 bin kargo uçağı dolusu silah ve mühimmat yardımı yaptığını aktardı.

Bu silahların Türkiye'ye karşı kullanılması ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ettiklerini anlatan Bozdağ, şu anda bölgede DEAŞ teröristlerinin etkinliğinin yok denecek kadar azaltıldığını, bölgenin büyük oranda DEAŞ terör örgütünden ve DEAŞ'lı teröristlerden temizlendiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin Afrin'e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın devam ettiğine işaret eden Bozdağ, harekat devam ederken de PYD/YPG terör örgütlerinin daha önce kendilerine verilen silahları NATO'nun üyesi, ABD'nin müttefiki olan Türkiye'ye karşı kullandığını vurguladı. 

f58b5ae8340d80a73c6b2be18fed4e55.jpg
"Bölgeden intikalleri çok yakından takip ediyoruz"

Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:

"ABD'nin, Afrin bölgesine şu anda yaptığı silah yardımını tespit etmiş değiliz. Diğer bölgelerde silah yardımı yaptığına dair de elimizde somut veriler şu anda yok. Ancak arazide olup bitenleri biz yakinen takip ediyoruz. Fakat daha önce Kuzey Irak'ta ve Fırat'ın doğusunda Münbiç'te, Rakka operasyonları sırasında bölgedeki PYD/YPG terör örgütlerine ve bunların teröristlerine, PKK'ya ulaşan silahları PYD/YPG ve PKK'lı teröristlerin nakil ederek Afrin bölgesine ulaştırma gayretleri içerisinde olduklarını biliyoruz. Buna dair ciddi ve istihbari bilgiler var. Suriye'nin neresinde olursa olsun Afrin bölgesine nakledilecek her türlü silah, mühimmat Türkiye'nin hedefidir. Bunları gördüğümüz yerde vuracağız, imha edeceğiz ya da teslim alacağız. Üçüncü bir şey yoktur. O nedenle de bölgeden intikalleri de çok yakından takip ettiğimizi ve bunlara geçit vermeyeceğimizi de ifade etmek isterim." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.