1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Regaib Kandili
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Regaib Kandili

A+A-

Bugün İslam alemi için üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandilini kutluyoruz.

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir.

Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şa'ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.

Yazımı Arif Nihat Asya’nın Kur’an-ı Kerim için yazdığı bir şiirle bitirerek Regaib Kandilinizi kutluyorum.İnmemiştir Kur’an! Bunu hakkıyla bilin,
ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için."

"Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren,
bırak kardeşim tahsili, git önce edep, haya öğren."

"Bir ailenin iki ferdi ile yaratmış sizi Yaradan,
kaldırın bu ayrılığı artık, kaldırın aradan."

"Tarih’i ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar;
hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?"

"Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım.
Çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım."


 

Bu yazı toplam 140 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.