1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. REGAİP KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

REGAİP KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN

A+A-

İnsan ömrü ne ki…

Daha geçen yıl yaşadığımız kandiller ve bayramlar dün gibi…

Kandiliniz mübarek olsun.

Belki biraz daha yaşlandık.

Boş ver be yaşı başı !

Yüzündeki çizgileri, saçlarınızdaki beyazı,

Kaç bahar, kaç kandil, kaç bayram daha göreceğiz meçhul ömrümüzde,

Fazla kurcalama hayatı…

Sağlıklı yaşa, gül gülebildiğince…

Baksanıza şöyle  etrafınıza.

İslamiyeti yani dinini bilmeyen insanların ne kadar çok olduğunu göreceksiniz. Bilmediğini bilmeyen bu insanlarla yaşıyorsak kabahat gene bizde! Arap milletinin törelerini din olarak kabul ettik. Böyle olunca da törelerinde kievlenme yaşı kızlar için 9 yaş neredeyse kabul gördü. Erkek çocuklarla cinselilişkinin adı badeleme oldu. Bu uygulama da devam ediyor. Küçük erkek çocukların ırzına geçiliyor, herkes lanetliyor, aradan biraz zaman geçiyor ve toplum bu konuda tepkisiz kalıyor. İnsanlar peygamber terliği, yanmayan kefen almada yarışıyor. Her şeyh kendi müritlerine cennet garantisi veriyor. Buna  hırıstiyanlıkta olduğu gibi bizim bazı siyasilerimizde katılıyor !.. Mezarlıklarda balonlara okunup üflenmiş Yasin’i Şerif satılabiliyor.

Temiz dinimizi siyasete ve ticarete alet edenlerin bu soytarılıklarını, nankörlüklerini yüzlerine vuramadık.

Dinimizde olmayan şeyleri varmış gibi nasıl söylersin” diyemedik. Camilere siyaset soktular sesimizi çıkaramadık. İnsanlarımıza bu yalan ve yanlış hurafelere inanmayın diyemedik. Yıllarca Cuma namazından sonra cami kapılarında kuran kursları için para toplandı. Bir kez bile mahalledeki eğitim okulunun ihtiyacı için para istendiğini ne duyduk ne de gördük.

Dinin öğretisindeki temel kuralların başında “dürüstlük” gelir. Dürüst olmayanın dini olur mu? İnsanın duygularında dürüstlüğünü nasıl anlayacağız? açık, samimi ve doğruları konuşmasından anlayacağız. Bu doğru bizim aleyhimize de olsa onu söylemekten korkmamalıyız. İnsanın davranışta dürüstlüğünü de başkalarını aldatmamak olarak tanımlayabiliriz. Bu yazdıklarım insanda geçerliyse bizleri yöneten siyasetçilerde de geçerlidir değil mi?

Duygu da dürüstlük lidere bağlılıkla ölçülüyor. Sözde ise; liderin söyledikleri yanlış da olsa doğru kabul ediliyor. Siyasi davranışlar da dürüstlüğüyse parti programları belirliyor. Yeter artık demenin zamanı geldi de geçiyor: İslamiyet’te olmayan hurafelerle, elde tespih başta takkeyle inanç olmaz! Şekilciliğin her türünden vazgeçip Allah sevgisini gönlümüze indirmeliyiz.

İndiremedikten sonra dilimizle istediğimiz kadar Allah’ın kuluyum diyelim! İnanç dille olmaz, kalple olur. İmanın dilinden kalbine inmedikçe Allah’a kul olamayız.

Belki tepki gösterenler olabilir ama, benim inancım budur. Sahte, sapık, istismarcı kişilerden Allah hepizimi korusun. Bu3 aylar için bir arınma olsun. Bilmem ne dersiniz ?

 Üç ayların başladığı, şimdi size bir Osmanlı duası aktarayım.

 Hayırlar feth ola.

Şerler def ola.

Gönüller şâd ola..

Akıl başa gele, fitne taşa gele! Devletimiz pâyîdâr ola!

Birlik ve dirlik daim ola!

Milletimiz selâmet bula!

Düşmanlarımız kâhr-u perîşân ola, Oyunları bozula, boyunları büküle!. Kalplerimiz mesrûr, sırlarımız mestûr, zahirimiz mâmûr, bâtınımız pür nûr ola. Cenâb-ı Hakk dert verip derman aratmaya.

Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, gönüllerimize imân vere, kalplerimizi musaffa eyleye.

Zümre-i salihinden ve gürûh-ı naci’den eyleyip, dualarımızı dergâh-ı izzetinde kabul ve makbul eyleye,

nefesimiz Hakk, nutkumuz can bula. Gönlümüz hanemiz huzur dola. Dualarımız kabul ola.

Üç aylarınız Mübarek Ola.

+++

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“İki Müslüman karşılaşınca tokalaşarak birbirlerinin hal ve hatırlarını sorarlarsa,

Allah o ikisinin arasına yüz rahmet indirir. Yüz rahmetin doksan dokuzu, o ikisinden en sevecen, en güler yüzlü, en çok iyilik yapanı, Müslüman kardeşinin isteğini en güzel şekilde yerine getiren içindir.”

Mecmeu’z-Zevaid 8/37.

Allahım!

Fayda vermeyen ilimden, huşu duymayan kalpten, kabul olunmayan duadan doymayan nefisten sana sığınırım."

(Müslim, "Zikir",73 )

+++ 

1. Biliyor musunuz:     Ezan bittiğinde ettiğiniz dualar kabul olur...

Öyleyse kendinizi ezan okunurken duadan mahrum etmeyin, hem ezanı tekrarlayın hem de ezan duasını okuyun

2.Namaza durduğunuzda günahlarınızın nereye konulduğunu biliyor musunuz?

PeygamberEfendimz sallallahu aleyhi ve alih buyurdular ki;

Allahın kulu bütün günahları ile namaz için kalktığında günahları başının üstüne ve boynuna koyulur. Kul her rüku ve secde yaptığında günahları dökülür.

Öyleyse ey namazı acele ile kılan, rüku ve secdesini kısa tutan bu  fırsatı kaçırma rüku ve secdelerini uzun tut ki günahlarından kurtulasın...

3. Biliyor musunuz      İyilikle tanınan bir kadın öldükten sonra mezarından gül kokuları yükseldi.  Kocası eşinin her Akşam yatmadan önce "Mülk Suresi "mutlaka okuduğunu söylemişti. Öyleyse bu mübarek süreyi okumayı terketmeyiniz. Kabir azabından emanda olmak için bu amele devam ediniz.

4.Biliyor musunuz?      Her namazdan sonra okuyacağınız Ayetelkursi sayesinde cennet ile aranızda sadece ölüm engeli vardır                                                                                                                                  Yani öldüğünüz zaman cennete gidiyorsunuz.

5. Biliyor musunuz  ,    Namaz bittikten sonra hemen yerinizden kalkmayın. Oturun ve bekleyin  zira melekler Allah’ın huzurunda namaz kılan için dua ederler.

DİKKÂTTT

Her kim ezan vaktinde müzik  dinlerse  ölüm anında şehadet getiremez!

Hadisi Şerif

Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz , nasıl ölürseniz öyle diriltilirsiniz nasıl diriltilirseniz  öyle haşrolursunuz.

Bu yazı toplam 517 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.