1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Rehabilitasyon ile Gelen Sağlık
Rehabilitasyon ile Gelen Sağlık

Rehabilitasyon ile Gelen Sağlık

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp ve damar hastalığı ile akciğer hastalığı bulunan kişilerin kardiyak rehabilitasyon ve pulmoner rehabilitasyon tedavisi ile yaşam kalitesi artıyor ve hastalar günlük sosyal yaşamlarına daha kolay dönüyor

A+A-

Kardiyak rehabilitasyonun önemini; “Egzersiz gerçekte kalp için en iyi ve en doğal ilaçtır. Kardiyak rehabilitasyon programı ile kalp hastalığı olan kişiler izole olmaktan, sosyal hayattan çekilmekten ve aktivite kısıtlamasından kurtarılabilirler. Bu sayede kalp hastalarının yaşama tekrar katılmalarını sağlamak ve yaşam sürelerini daha kaliteli bir biçimde uzatmak mümkün olmaktadır.” şeklinde ifade eden Prof. Dr. Özerbil, kardiyak rehabilitasyonun koroner arter hastalığı olan kişilerde, miyokard enfarktüsü (kalp krizi), koroner arter by-pass cerrahisi sonrası, kalp yetmezliği ve hipertansiyon varlığında, kalp pili sonrası, kalp kapak hastalıklarında, kalp nakli sonrası gibi birçok kardiyak durum ve hastalıkta uygulandığını belirtti.

Özerbil bu tedavi yönteminin amacını ise kalp hastalığı ya da cerrahisi nedeni ile fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak kısıtlanan hastanın işine ve sosyal hayatına geri dönebilmesi, fonksiyonel düzeyinin geliştirilmesi, semptomatik iyileşmesinin sağlanması, hastanın endişe ve depresyonun giderilmesi, sosyal hayatına geri dönüşünün sağlanması ve hastanın yaşam süresinin uzatılması şeklinde açıkladı.

Tedavinin nasıl yapıldığı ve sonuçları ile ilgili de bilgiler veren Özerbil konuşmasında şunlara yer verdi: “Kardiyak rehabilitasyon ekibinde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, hastayı kardiyak yönden izleyen hekim, kardiyak rehabilitasyon konusunda eğitim almış deneyimli fizyoterapist ve hemşire, diyet uzmanı ve iş-uğraşı terapisti bulunur. Hasta öncelikle merkezimizde kardiyoloji uzmanımız tarafından dikkatlice değerlendirilir. Risk durumuna göre fizik tedavi uzmanı tarafından o kişiye özel egzersiz programı belirlenir. Hastalar aerobik egzersizlerin yanı sıra solunum, postür, gevşeme ve hafif düzeyde kas kuvvetini artıran egzersizler programına alınır. Aerobik egzersizler bu iş için geliştirilmiş olan ve hastanın EKG sini, kalp ritmini, kan oksijen düzeyini, tansiyonunu izleyen bilgisayar kontrollü çok gelişmiş egzersiz cihazları ile yapılır. Tedavi sonrasında hastada genel kondüsyon artışı, aynı iş yükünde kalp hızında azalma, tansiyonda düşme, kalp kasının kasılma gücünde, oksijen tüketiminde ve egzersiz kapasitesinde artış, kalp kası dolaşımında artış, vücut yağ oranında, kan kolesterol ve trigliserid düzeyinde azalma, aterosklerozun azalması ve psikolojik durumunda düzelme beklenir.” dedi.

Pulmoner (Akciğer) Rehabilitasyon ile Yaşam Kalitenizi Artırın
Prof. Dr. Önder Murat Özerbil kronik akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması ve maksimal fonksiyonel kapasiteye ulaşılmasını hedefleyen tıp sanatı şeklinde tanımlanan Pulmoner Rehabilitasyon ile ilgili bilgiler de verdi. Özerbil bununla ilgili olarak “Kronik obtruktif akciğer hastalığı (KOAH-kronik bronşit, amfizem, astım) ölüm nedenleri arasında beşinci, uzun süreli özürlülük nedenleri arasında ikinci sıradadır. Bu hastalarda gözlenen nefessizlik hissi, öksürük ve hava yolunun kronik kısıtlanması endişe, korku ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır. Yeterli oksijen alabilme gayreti solunum kaslarını aşırı yormakta ve kişi kendini halsiz ve güçsüz hissetmektedir. Kronik solunum sıkıntısı hastanın günlük aktivitesini azaltmakta, genel egzersiz kapasitesini düşürmekte ve günlük yaşamında bağımlılık yaratmaktadır. Bu da beraberinde gerginlik, depresyon, bağımlılık gibi ikincil durumlara yol açmaktadır.” dedi.

Bu rehabilitasyon programına en sık kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olanların alındığını belirten Özerbil; astım, kistik fibrozis, resriktif akciğer hastaları da bu programa dahil edilebilmekte, akciğeri tutmayıp dolaylı yoldan solunum fonksiyonlarını etkileyen omurga-göğüs kafesi deformiteleri, bazı kas ve sinir sistemi hastalıkları, postpolio sendromu olan bireylerin de pulmoner rehabilitasyon programına alınabildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Özerbil, pulmoner rehabilitasyonun amacı, nasıl uygulandığı ve elde edilen sonuçları ile ilgili olarak da; “ Pulmoner rehabilitasyon ile solunum sıkıntısı olan hastaların günlük yaşantıları içerisinde hareketlilik düzeylerini artırmak, solunumu egzersizler ile etkili solumayı ve öksürmeyi öğretmek , solunum sıkıntısı ataklarını ve hastaneye yatış sıklığını ve süresini azaltmak amaçlanır. Tedavi ekibinde fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, fizyoterapist, hemşire, iş-uğraşı terapisti bulunur. Kliniğimizde göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilen hasta için pulmoner rehabilitasyon endikasyonu konulduğunda hasta bir ilk değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Hastaya solunum fonksiyon testi, 6 dakika yürüme testi, dispne testi (solunum sınkıntısı tesi) yapılarak hasta rehabilitasyon programına alınır. Hastaya fizyoterapist tarafından çeşitli fiziksel terapi yöntemleri (bronşiyal hijyen, etkili öksürme, bronşiyal drenaj, postüral drenaj) uygulanır ve solunum teknikleri, gevşeme teknikleri öğretilir. Ek olarak hastaya solunum fonksiyonları düzeyine göre fizik tedavi uzmanı tarafından solunum kasları ve genel vücut kondüsyonu için egzersiz programı çizilir. Hastalarımıza genel olarak gün aşırı 30 seanslık toplam 2 ay sürecek bir program uygulamaktayız. Bu programın her aşamasında hasta deneyimli fizyoterapistlerimiz tarafından kontrol altında tutulmakta ve egzersizleri bu iş için geliştirilmiş ve hastanın kalp, kan oksijen düzeyi ve tansiyon gibi yaşamsal verilerini kontrol eden egzersiz cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Bu tedavinin sonucunda hastada solunum sıkıntısında azalma, hastaneye başvuru ve yatış sıklığında azalma, kan oksijen düzeyinde, genel kondüsyonda ve yaşam kalitesinde artma, gerginlik ve depresyon düzeyinde azalma ile kendine güveninde artma beklenir.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.