1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

ENDONEZYA NASIL İSLAMA GİRDİ...
Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya’ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:  – Hangi kumaştan sattın?
-Şu kumaştan efendim. -Metresini kaça verdin?
-On akçeye. -Nasıl olur?” diye hayret etti, -Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu? Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.
-Ne demekti hakkını helâl et?
Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı. Kral sordu:
-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir? -Ben, dedi tüccar, bir Müslüman’ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.
Kral, -İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu. Birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm’ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.
250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı. Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık: “Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıdıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir.” Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. Anlatmaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi. Kaynak : Mehmet Paksu, İman Hayata Geçince
HAZRET-İ ÖMER (R.ANH) ‘’EY ARZ, ZİNA VE ZULÜM MÜ VAR? SANA NE OLUYOR?’’
(Depremin Manevi Sebepleri!)
Hazret-i Ömer (r.a)’ın Hilafeti döneminde Medine-i Münevvere’de Deprem olur. Celadetli Halife kaşlarını çattı ve arza (yere) bakarak (sana ne oluyor? dercesine):’’Ey arz! Zina ve zulüm mü, var?’’ diye söylenir. Hz.Ömer (r.a) efendimizin vefatına kadar Medine-i Münevvere’de deprem olmaz! Buradan şu anlaşılıyor. Depremin manevi sebeplerinden ikisi, zina ve zulümdür. Zina bir yerde alenen işleniyorsa, o yerde mazlumlara zulüm yapılıyorsa; bunu yer bile kaldıramıyor ve harekete geçiyor! Rabbimizin izni olmadan bir ağacın bir yaprağı bile kıpırdamıyorsa, Fay hatlarının da kendiliğinden harekete geçmesi de mümkün değildir! Mevlana Celaleddin-i Rumi (k.s) hazretlerinin çok acı ve gerçek bir sözü vardır:’’Kul bela görmez Hak yazmadıkça, Hak bela yazmaz kul azmadıkça!’’ Rabbimiz Ümmet-i Muhammedi ve İslam beldelerini; afat-ı araziye ve afat-ı semaviye ve cem’i belalardan muhafaza buyursun, İnşallah! Amin, Ya Muin!
 

Bu yazı toplam 298 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar