1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

ALLAH ZULMEDENLERİ DE SEVMEZ
Behlül Dânâ hazretleri, 
Bir gün Harun Reşid’in yaptırdığı ihtişamlı bir sarayı görmüş, o'nu ikaz mahiyetinde sarayın duvarına şu veciz ve şiiri ifadeleri yazmıştı:
"Ey Harun! 
(fani ve değersiz) inşaat taşlarını yücelttin de
(sana imkânlarınla hizmeti emredip karşılığında ebedî saltanatı vadeden) dini hayatını, israf sebebiyle zayıflattın!  (yok, olup gidecek)  kireci yücelttin de
(baki âlemin davetçisi) nassa yani Kur'ân ve sünnet'e gereken değeri vermedin. Çünkü Bu sarayı eğer kendi malından yaptıysan israf bataklığına battın;  (Hakk’ın muhabbetinden uzak düştün, çünkü âyet-i kerime’de buyrulduğu üzere);
Allah israf edenleri sevmez! Yok, eğer, beytülmal’den alıp yaptıysan, o zaman da ümmete zulmetmiş oldun.  (yine cenabı-ı Hakk’ın sevmediği bir işi yapmış oldun. Zira ayet-i kerime’de buyrulduğu üzere);
Allah zulmedenleri de sevmez! "
HARAMDAN SAKINMAK!
Allah Teâlâ buyuruyor: "Ey iman edenler, size rızık olarak verdiğimiz şeylerin helâl olarak en temiz olanlarından yeyin. Allah'a şükredin. Eğer hakikaten O'na kulluk ediyorsanız." (Bakara Sûresi: 172) 
Ebu Hüreyre -radıyallahu anh-'den mervidir ki, 
* "-İnsanlar üzerine bir zaman gelecektir ki, bir kimse helâlden mı haramdan mı kazandığına ehemmiyet vermeyerek alacaktır." (Buhari) buyrulmuştur. 
* "- Haram lokmadan beslenen büyüyen vücûd-ı insana nâr-ı cehim daha evlâdır." (Münâvî) buyrulmuştur." 
* "- Haram lokma yiyen kimsenin kırk gece namazı kabul olunmaz, kırk günde duasına icâbet olunmaz." (Râmuz) 
* "- Bir zaman gelecek ki, insanlardan ribâ yemeyen kalmayacak. Ribâ yemese bile onun tozu toprağı ona isabet edecek." (Râmuz) 
HARAM VE HELALA DİKKAT ETMEK                                                            
İmam-ı A'zam Ebû Hanife'nin bir kimsede alacağı vardı. Bir cenaze namazına vardı. O alacaklı olduğu borçlunun duvarı gölgesinde durmaktan sakındı. Eğer alacağım olan bu kimsenin evinin gölgesinde oturursam ribâdır.  Riba ise haramdır dedi.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar