1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

Çocukları olmayan, ancak birbirlerini seven bir çift düşünün. Bu durumda erkek çocuğumuz olmuyor, yeniden evleneyim de çocuğum olsun diyebilir mi?

Çocuk sahibi olabilmek, evliliğin gayelerinden sadece biridir ve Allah(c.c)ın elinde olan bir durumdur.

Bakın Kur’an-ı Kerim de bu konu mealen şöyle buyurmuştur: “Göklerin ve yerlerin tüm mülkiyeti Allah’ın dır. Dilediğini yaratır. Dilediğine bir kız, dilediğine de bir erkek çocuk bağışlar. Ya da erkek ve kız olmak üzere ikisini birden verir. Dilediğini de kısır yapar. O iyi bilir, çok güçlüdür.”(Şura: 42/49-50).

Binaen aleyh, normal tedavi yollarını uyguladıktan sonra da çocuğu olmayanların anormal yollara başvurmamaları, bura da aşırı düşkünlük göstermemeleri ve birbirlerini suçlamamaları gerekir.

Böyle bir duru da olanların ve hele de birbirlerini sevenlerin, özellikle günümüz şartların da sadece çocuk için tekrar evlenmelerini tavsiye etmek istemiyoruz ve etmeyeceğiz de.

Özel durumlar da ise kendi şartları içerisin de bu durum değerlendirilmeye tabi tutulur. İkinci evliliklerin de çocuklarının olacağını kim garanti edebilir.

Hele kız çocuğu olup da, erkek çocukları olmayanların bu yola başvurmaları çok çirkin ve Kur’an-ı Kerimin ifadesiyle câhiliyyet anlayışının ürünüdür. Bir den çok evlenme meselesi de ayrı bir konudur.

 

Bu yazı toplam 292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.